VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Ta kolejna edycja największego w Europie Środkowej festiwalu storytellingu odbywać się będzie w dniach 7-11 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Już po raz siódmy Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na międzynarodowy festiwal opowiadania. Do stolicy zjadą artyści z różnych zakątków świata, by od rana do późnych wieczornych godzin snuć opowieści. Festiwal jest obecnie najbardziej znaczącym wydarzeniem w dziedzinie sztuki opowiadania w Polsce i w całej Europie Środkowej.

W tegorocznej edycji Festiwalu sięgamy po temat początków, genezy, korzeni. Płyniemy pod prąd, w górę rzeki. Interesują nas opowieści o początku człowieka, o narodzinach świata kultury w różnych tradycjach. Ciekawią nas szczególnie miejsca zetknięć, kontaktu, przepływu między różnymi kręgami kulturowymi. Zaprosiliśmy artystów z odległych stron. Każdy z nich sięga do własnej, czasem odzyskanej czy rekonstruowanej tradycji, każdy odpowiada na pytanie o "początek": własnej kultury i indywidualnej tożsamości. Każdy z nich jest jednak także artystą wędrownym, wpisanym w ruchliwość i szybkość komunikacyjną współczesnego świata.

Zapraszając artystów słowa do opowiedzenia, zaśpiewania czy do odegrania opowieści, pytamy jednocześnie o to, czym jest dzisiaj opowieść o własnej tożsamości. Jak przeglądają się w niej to, co indywidualne i to, co zbiorowe. Czy narracja, zwłaszcza ta wykonywana na żywo, scala, integruje? Przyglądamy się także z uwagą temu, czym jest dzisiejsza wspólnota słuchających.

I tak, Satu Nirannen, fińska pieśniarka i instrumentalistka, przedstawi podczas Festiwalu fragmenty starożytnego fińskiego eposu Kalevala. Mistrz starożytnej sztuki aszyków Şeref Taşlova, z pochodzenia Azer, a z zawodu pasterz, przypomni, że zabawy opowieściami nie są ot, takim sobie konkursem dla recytatorów, a potknięcia słono kosztują; będzie dla nas improwizował z igłą w zębach. Nicolas Buenaventura (opowiadacz i pisarz) oraz Marta Gomez (utytułowana pieśniarka i instrumentalistka) z Kolumbii zaproszą widzów na spektakl Wydać na świat, a Claire Garrigue z Francji opowie, co zdarzyło się u źródeł, u początków. Jacek Hałas przyjmie nas Xięgą Nawii, autorską, poetycką wizją słowiańskich początków świata, a Katarzyna Enemuo, Barbara Wilińska i Iwona Sojka zaprezentują Kubek do nalewania snów na motywach Słownika chazarskiego Milorada Pavicia. Francję reprezentować będzie podczas Festiwalu także Marc Buleon, który przywiezie widowisko Geometria ciszy, przygotowane dzięki pracy z osobami dotkniętymi autyzmem. I wreszcie, Xante Gresham z Wielkiej Brytanii wykona opowieść Baba Jaga i Święta Panienka- energetyczną, mocną wersję tradycyjnych historii skupionych wokół postaci kobiecych.

Prócz tych propozycji organizatorzy przygotowali bogaty program dla dzieci (codzienne poranki, pełne baśni, bajek, opowieści o początkach świata w maminym brzuchu i kwarkach), a także spotkania, panele oraz projekcje filmowe.

W programie nie może zabraknąć Nocy Opowieści, w czasie której na scenie pojawią się wszyscy artyści Festiwalu. W tym roku poprowadzą ją Jacek Hałas oraz opowiadacze ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Noc rozpocznie się naprawdę w nocy, gdy rozum śpi, a budzą się historie. Każda historia rozpocznie się tak samo: Na początku. Tak właśnie w listopadowe chłody będą nas rozgrzewać i poruszać historie z różnych stron świata - o jego początku. Pięć dni, dziesiątki historii, setki słuchaczy.

Zapraszamy!

Organizacja Festiwalu: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. Szczegółowy program na www.studnia.org Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. Partner: Instytut Teatralny.



(-)
Materiał Organizatora
6 listopada 2012