W 70 urodziny Leszka Mądzika w jego spektaklu zagra Anna Maria Jopek

Spektakl „Czas kobiety", którego premiera na deskach lubelskiego Teatru Starego zaplanowana jest na 26.09.2015, uświetni uroczyste obchody 70-lecia Leszka Mądzika oraz 45-lecia jego pracy twórczej.

Idea współpracy Leszka Mądzika i Anny Marii Jopek przy spektaklu „Czas kobiety" zrodziła się w wyniku wzajemnej fascynacji artystów swoją twórczością. Leszek Mądzik wniesie do niego swój świat teatralny i niezwykłą wrażliwość plastyczną, Anna Maria Jopek - talent kompozytorski i cudowny, znany wszystkim głos.

„Czas zostawia swoje piętno, żywiąc się tym co ogarnia, postrzega, dotyka. Ucztę ma, kiedy w swoim apogeum dyskretnie osiąga cel. Wyzwala w nas tylko żal, współczucie, a może też kieruje w stronę tajemnicy, jaką jest nasza obecność w jego objęciach. Czytelny wizualnie i duchowo zostawia też ślad w obrazie kobiety, potęgując jego skutki i znaczenie w różnych porach życia. Fascynacja witalnym ciałem ustępuje miejsca w odnalezieniu jego urody w kolejnych etapach. Klisze pamięci zderzone z rzeczywistością rodzą nowy rodzaj impresji, utwierdzając w przekonaniu o cudowności i ciała i duszy kobiety, dopóki jest z nami. Karuzela czasu, która nas zabiera w wędrówkę, we wszystkich swoich fazach jest fascynująca. W taką podróż pragnę wybrać się wraz z Anną Marią Jopek, biorąc za świadków obecnych w tym misterium" - pisze o swojej sztuce reżyser spektaklu. 

LESZEK MĄDZIK urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tytuł magistra sztuki otrzymał w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku, tytuł doktora, a następnie profesora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest profesorem w Katedrze Komunikacji Wizualnej Instytutu Dziennikarstwa KUL oraz w Katedrze Scenografii Teatralnej i Operowej na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował 19 spektakli autorskich, m.in. Ecce homo, 1970; Wieczerza, 1972; Ikar, 1974; Zielnik, 1976; Wilgoć, 1978; Brzeg, 1983; Wrota, 1989; Tchnienie, 1992; Szczelina, 1994; Kir, 1997; Odchodzi, 2003; Bruzda, 2005; Przejście, 2012. Swój teatr prezentował na ponad sześćdziesięciu międzynarodowych festiwalach w kraju i na świecie, czego efektem były liczne nagrody i wyróżnienia m.in. w Pradze, Kairze, Japonii i USA. Ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych poza działalnością Sceny Plastycznej, tak w Polsce (m.in. opera „Rycerskość wieśniacza" Pietro Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu w 2014 roku), jak i poza nią, m.in. w Niemczech, Portugalii i we Włoszech. Jest też, począwszy od 1976 roku, autorem licznych scenografii dla teatrów polskich i zagranicznych. W 1986 założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w ramach której zaprezentowanych zostało wiele wystaw wybitnych współczesnych twórców polskiej kultury plastycznej. Jest projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, dyrektorem artystycznym RST VizuArt Festiwalu Scenografów i Kostiumografów. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Gloria Artis", Krzyżem Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice.

ANNA MARIA JOPEK wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Komponuje, nagrywa i koncertuje na całym świecie, współpracuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu'n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie. 3 maja 2015 Anna Maria Jopek została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.

ROBERT KUBISZYN kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muz. Jego debiutancki autorski album „Before Sunrise" okrzyknięto wydarzeniem roku i nagrodzono prestiżową statuetką Fryderyka. Międzynarodowa produkcja albumu Michaela „Patchesa" Stewarta pokazała wszechstronność stylistyczną jego prac. Jako sideman wystąpił w dziesiątkach nagrań i koncertów dla najważniejszych postaci sceny muzycznej w Polsce, takich jak Adam Pierończyk, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mieczysław Szcześniak czy Kuba Badach, pojawiając się na ponad 100 albumach. Na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem, Henrykiem i Dorotą Miśkiewicz, czy Krzysztofem Herdzinem. Czterokrotnie pojawiał się w składzie zespołu Gregoire'a Mareta. Wraz z Anną Marią Jopek nagrywał z największymi gwiazdami sceny improwizowanej, takimi jak Pat Metheny, Makoto Ozone, Gonzalo Rubalcaba, Mino Cinelu, Dhafer Youssef czy Richard Bona.

TEATR STARY w Lublinie mieści się w jednym z najstarszych budynków teatralnych w Polsce. Jego repertuar tworzą głównie wydarzenia gościnne: spektakle, koncerty, projekcje filmowe, debaty o kulturze oraz przedstawienia i warsztaty dla dzieci. Teatr Stary bywa także inicjatorem i producentem spektakli i koncertów. Niemal co wieczór otwarty dla widzów, Teatr jest miejscem żywym i tętniącym kulturą. Jako zabytek, jest również dostępny dla zwiedzających. Inauguracja Teatru Starego w Lublinie miała miejsce 11 marca 2012r. Wieczór otwarcia w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Bronisława Komorowskiego z Małżonką, transmitowany przez Telewizję Polską, uświetnił występ legendarnego gitarzysty flemenco Tomatito. Od tego czasu na scenie Teatru Starego występowali między innymi: Danuta Szaflarska, Krystyna Janda, Jan Peszek, Jerzy Stuhr, Stanisława Celińska, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Marianne Faithfull, Luz Casal, Esterella Morente, Irena Santor, Wojciech Waglewski, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Stanisław Soyka, Olga Lipińska, Marek Bieńczyk, Mariusz Szczygieł, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Maria Peszek i wielu innych. W 2013 roku Teatr Stary zamówił i wyprodukował koncert Włodka Pawlika „Wieczorem" do wierszy Józefa Czechowicza, z udziałem Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha i przedstawicieli lubelskiej sceny muzycznej. Pierwszym spektaklem teatralnym napisanymi dla i wyreżyserowanym premierowo w Teatrze Starym była „Machia" Juliusza Machulskiego, z Adamem Ferencym i Piotrem Głowackim w rolach głównych (premiera 4 maja 2014).

 



(-) (-)
Materiał Teatru
9 lipca 2015
Spektakle
Czas kobiety