W jedną noc dookoła Europy Stanisława Moniuszki

W niedzielny wieczór na scenie szczecińskiej Opery na Zamku wybrzmiały ostatnie nuty trwającego od ośmiu dni festiwalu Moniuszko Inspiration! Międzynarodowa Gala Operowa okazała się wspaniałym ukoronowaniem cyklu imprez, podczas których widzowie mogli płynąć na fali twórczego fermentu i rozkoszować się Moniuszką „w ośmiu smakach", począwszy od muzyki ludowej, przez balet i jazz, a na operze skończywszy.

W 200. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora mogliśmy przenieść się do Europy z epoki Moniuszki i popatrzeć na świat wielkiej sztuki przez szkła jego małych, jakby dziecięcych okularów.

Rok Moniuszkowski na Pomorzu Zachodnim wypełniły rozmaite wydarzenia upamiętniające postać słynnego romantyka i ojca polskiej opery narodowej. Poświęcono mu liczne wystawy, panele dyskusyjne, premiery, koncerty czy konferencje, a jednak to szczecińskiej Operze na Zamku udało się zainteresować osobą nieco zapomnianego twórcy najszersze audytorium. Ta przygoda zaczęła się już w dniu urodzin kompozytora (5 maja) na Jasnych Błoniach, gdzie podczas wielkiego rodzinnego pikniku 200 par uroczyście odtańczyło poloneza Moniuszki. Stamtąd zawiodła melomanów do kościoła garnizonowego pw. Św. Wojciecha, by mogli wysłuchać utworów religijnych Moniuszki, oraz na Zamek Książąt Pomorskich, gdzie wzięli udział w „Wieczorze baletów polskich", obejrzeli inspirowany Moniuszką, folkowy spektakl „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru", słuchali „Widm" na podstawie „Dziadów" Mickiewicza, swingujących kompozycji czy lirycznego recitalu Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego.

O ile wszystkie te wydarzenia dowiodły wielkiego interdyscyplinarnego potencjału dzieł Moniuszki i ukazały ich ponadczasowy charakter, o tyle gala finałowa przypominała raczej swoim kształtem fabułę filmu „O północy w Paryżu". Widzowie mieli bowiem okazję poczuć się tak, jakby w jeden wieczór odbyli pełną wrażeń podróż do Europy z czasów Moniuszki, z kompozytorem pod ramię. Obok utworów jubilata na program złożyły się kompozycje: Gaetano Dionizettiego, Giacomo Meyerbeera, Michała Glinki, Gioacchino Rossiniego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Richarda Wagnera, Charlesa Gounoda, Giuseppe Verdiego i Bedricha Smetany. Orkiestrą Opery na Zamku charyzmatycznie dyrygował Jerzy Wołosiuk, a głosami czarowali odbiorców prawdziwi magowie sceny operowej: Joanna Tylkowska-Drożdż (sopran), Zlata Khershberg, Matheus Pompeu (tenor) i Luis Quiros.

Całości dopełnił dr Andrzej Wątorski, który wystąpił w roli konferansjera, wprowadzającego słuchaczy w klimat epoki. Zdradzał on uczestnikom koncertu kulisy powstania poszczególnych utworów, podrzucając konteksty oraz zgrabnie żonglując bon motami czy anegdotami z życia Stanisława Moniuszki i zaprzyjaźnionych z nim artystów.

Wieczór zwieńczyły owacje na stojąco i okrzyki zachwytu, które zdawały się pobrzmiewać w labiryntach szczecińskiego zamku jeszcze długo po zakończeniu gali.

Międzynarodowa Gala Operowa, Opera na Zamku w Szczecinie. Moniuszko Inspiration! 2019-11-03 – 2019-11-10



Agnieszka Moroz

15 listopada 2019