W niedzielę poznamy zwycięzców Konfrontacji

"Garbus", sztuka Sławomira Mrożka, otworzyła konkursowy maraton w ramach 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych - Klasyka Żywa.

Opolski festiwal klasyki to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Publiczność zobaczy w sumie siedem przedstawień konkursowych - najlepszych w polskich teatrach inscenizacji narodowej klasyki. Już po raz trzeci opolskie Konfrontacje powiązane są ściśle z trwającym przez cały rok konkursem "Klasyka Żywa". Po obejrzeniu 38 przedstawień z całej Polski, Komisja Artystyczna do finału konkursu, który odbędzie się w Opolu, wybrała najlepszych siedem, które w ramach OKT będą walczyć o nagrody.

W programie - oprócz inauguracyjnego "Garbusa" jest jeszcze: "Wykład" Mickiewicza z Teatru Wierszalin, "Śmierć białej pończochy" Pankowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Ferdydurke" Gombrowicza z teatru w Radomiu, "Pana Tadeusza" Mickiewicza z Teatru Nowego w Poznaniu, "Zemstę" Fredry z rzeszowskiej "Maski".

Festiwal zakończy w niedzielę, 14 kwietnia "Beniowski. Ballada bez bohatera" z Teatru Nowego w Poznaniu. Po tym przedstawieniu jury ogłosi werdykt.

Konkurs i zmagania o nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego to najważniejsze wydarzenie festiwalu, ale organizatorzy zaplanowali też wiele innych atrakcji.

Jedną z nich jest "klasyka czytana" - performatywne prezentacje klasycznych dramatów. Grupa Miłośników Teatru, amatorów pracujących pod opieką aktora Leszka Malca podjęła się wyreżyserowania między innymi "Drugiego pokoju" Herberta (niedziela) i "Emigrantów" Mrożka - dziś uznawanych już za klasykę polskiej dramaturgii (sobota).

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs "Klasyka Żywa" organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie. Koszt OKT -współfinansowanych przez samorząd województwa opolskiego to ponad 700 tys. zł. Bilety na wszystkie spektakle zostały już wyprzedane.



Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
11 kwietnia 2019