W Rzeszowie - sztuki krajów unijnych

W ramach projektu "Zaczynamy od Brukseli..." Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie prezentuje w formie performatywnej współczesną dramaturgię krajów unijnych.

Widzowie obejrzeli sztukę belgijską „Tu leży śp. Michèle Mercier, lat 52" Marie Henry, w reżyserii Jacka Bały i francuską „Roberto Zucco” Bernarda Marie Koltesa, w realizacji Pawła Świątka. (Obaj studiują reżyserię w krakowskiej PWST).

Spektakl „Tu leży śp. Michele Mercier, lat 52" jest o współczesnej rodzinie, granicy między prawdą, a naszym wyobrażeniem. Zawiera przysłowiowe „trzy w jednym”: współczesną problematykę, prezentację nowoczesnego języka teatru i nowatorskiego aktorstwa. (M.in. granie „twarzą w twarz” z publicznością, bez możliwości schowania się za partnerów.  Pulpit z tekstem, który jest pomocą dla aktora, wymusza swoją statycznością ogromną dyscyplinę grania). W obsadzie: Joanna Baran, Magdalena Kozikowska - Pieńko, Małgorzata Próchnik, Natalia Zduń, Aleksander Janiszewski i Grzegorz Pawłowski.

Sztuka „Roberto Zucco” mówi o bankructwie świata wartości, jej bohater, wskutek popełnionych zbrodni i przewartościowań moralnych rozwiązuje swój kontrakt z Bogiem na świadczenie dobra. Teksty ról nie znajdują się na pulpitach, w rękach aktorów stają się rekwizytami i partnerami. W roli tytułowej Łukasz Krzemiński. Partnerują Joanna Baran, Karolina Dańczyszyn, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Magdalena Kumor, Mariola Łabno, Barbara Napieraj, Paweł Gładyś, Wojciech Kwiatkowski, Adam Mężyk, Piotr Napieraj i Tomasz Kuliberda.

Co kilka tygodni publiczność rzeszowska będzie zapoznawała się z nowym utworem reprezentatywnym dla dramaturgii kolejnego państwa unijnego. Zrealizowanym w modnej konwencji performatywnego czytania i przygotowanym przez reżysera wybranego spośród niedawnych absolwentów i studentów końcowych lat PWST w Krakowie, a w niedalekiej przyszłości uczelni teatralnych w Warszawie i Łodzi.

Projekt „Zaczynamy od Brukseli” jest wynikiem porozumienia Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wydziałem Reżyserii PWST w Krakowie. Do końca 2011 roku aktorzy przeczytają po jednej sztuce z każdego kraju Unii, a studenci polonistyki będą przygotowywali wprowadzenia do każdej z nich i przedstawiali szerzej autora, literaturę i kulturę danego kraju. Wybrano sztuki z 27 krajów unijnych.



Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 maja 2011