W Słupsku

Trzynaście teatrów lalkowych z 12 krajów wystąpi w Słupsku (Pomorskie) w ramach rozpoczynającego się w piątek II Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej im. Roberta Schumana.

W czasie pięciu dni festiwalu - jak poinformowała PAP dyrektor imprezy Małgorzata Kamińska-Sobczyk - zaprezentowanych zostanie 14 konkursowych spektakli. Każdy z nich będzie grany dwa razy. 

Przedstawienia będą oceniać dwa składy jurorskie: dorosłych i dzieci. W konkursie zaprezentują się: Teatr Lalki z Kowna (Litwa), Teatr Lalek Kaboca z Veszprem (Węgry), Teatr Śmiech z Frankfurtu nad Odrą (Niemcy), Pavel Vangeli Roztoky z Pragi (Czechy), Teatr Lalek Maribor z Mariboru i Teatr Mini z Lubljany (Słowenia), Teatr Marionetek Goloem z Charleroi (Belgia), Teatr Ilmarine z Narwy (Estonia), Teatr Figur Karin Schafer Neusieul (Austria), Teatr Up Front z Carlisie (Wielka Brytania), Teatr Staffana Bjorklundsa z Kavlinge (Szwecja), Teatr Lalek Ayusaya! z Aten (Grecja) oraz Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc (Polska). 

Na piątkowej inauguracji festiwalu z pozakonkursowym spektaklem "Kwiat paproci" wystąpi Teatr Lalki "Tęcza" ze Słupska. Spektakle będą grane w salach organizatorów imprezy - Teatru Lalki Tęcza, Ośrodka Teatralnego Rondo i słupskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. 

W sobotę w południe w ramach Dnia Europejskiego aktorzy wszystkich teatrów uczestniczących w imprezie przejdą ulicami centrum Słupska w "Baśniowym korowodzie". 

W czasie festiwalu - jak powiedziała PAP Małgorzata Kamińska-Sobczyk - będzie również omawiany pomysł utworzenia w Słupsku Europejskiego Centrum Kultury dla Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem byłoby krzewienie sztuki lalkarskiej, tworzenie międzynarodowych spektakli oraz koordynacja działań poszczególnych teatrów. 

Pomysłodawcą zorganizowania w Słupsku międzynarodowego festiwalu teatrów lalek jest Małgorzata Kamińska-Sobczyk, która kieruje teatrem Tęcza. Chęć realizacji takiego przedsięwzięcia ogłosiła ona w 1999 r. na festiwalu teatralnym w Rydze na Łotwie. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Słupsku w 2001 roku - był to X Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Nadbałtyckich, któremu patronowała Światowa Organizacja Lalkarska UNIMA. 

Trzy lata później w Słupsku obyła się kolejna tego typu impreza - Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Krajów Kandydujących do Unii Europejskiej EUROFEST 2003. Pierwszy festiwal teatrów lalek z krajów UE odbył się w Słupsku w 2006 roku. 

Tegorocznej edycji festiwalu patronuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które nadało imprezie imię Roberta Schumana, francuskiego polityka (1886-1963) uznawanego za jednego z ojców zjednoczonej Europy.



(-)
PAP
8 maja 2009