Ważny element dziejów Wrocławia

Zapraszamy na uroczystą galę połączoną z wręczeniem nagród i odznaczeń z okazji 75- lecia Teatru Polskiego. Gala odbędzie się 25 marca 2023 r. o godz. 18:00 na Dużej Scenie im. J. Grzegorzewskiego przy ul. G. Zapolskiej 3. Po gali nagrodzeni i zaproszeni goście będą mogli obejrzeć spektakl poetycko-muzyczny na podstawie twórczości Tadeusza Różewicza *** Czas na mnie] w reż. Jana Szurmieja.

Teatr Polski jest największym teatrem na Dolnym Śląsku i jednym z największych w Polsce, mającym 3 sceny, dysponujący łącznie ok. 900 miejscami. Jego historia stanowi ważny element dziejów miasta.

To tutaj powstały słynne inscenizacje (np. "Opera za trzy grosze" Brechta w reż. Jakuba Rotbauma – 1957; "Jak wam się podoba" Shakespeare'a w reżyserii Krystyny Skuszanki – 1966; "Gra w zabijanego" Ionesco w reż. Henryka Tomaszewskiego – 1973; "Kartoteka" Różewicza w reż. Tadeusza Minca – 1977; "Płatonow" Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego – 1993; czy wreszcie "Wycinka Holzfällen" Bernharda w reż. Krystiana Lupy – 2014 oraz "Dziady" Mickiewicza w reż. Michała Zadary – 2016).

Z teatrem związane były tak wybitne osoby, jak: Igor Przegrodzki, Henryk Tomaszewski, Jerzy Grzegorzewski, Jacek Weksler czy Jakub Rotbaum, a Tadeusza Różewicza nazywano jego „duchowym patronem". Tutaj też podejmowane były tak ważne dla Wrocławia inicjatywy, jak np. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych.

„Teatr Polski to jedno z tych miejsc symbolicznych i magicznych, bez których Wrocław nie byłby w pełni sobą" – Tadeusz Burzyński.



Julia Wach
Teatr Polski we Wrocławiu
22 marca 2023
Portrety
Jan Szurmiej