Weekend z Koziołkiem

"W 45 minut z Koziołkiem Matołkiem dookoła parku" wg bajki K. Makuszyńskiego - przygotowują dzieci i instruktorzy "Lata w Teatrze" w Zdrojowym Teatrze Animacji. Dwa pokazy sztuki odbędą się w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym 31 lipca i 1 sierpnia

Koziołek w afrykańskich opałach

Czy bohater spektaklu trafi do kotła przyrządzony jako danie dnia przez dzikie afrykańskie plemię? To kolejny epizod sztuki "W 45 minut z Koziołkiem Matołkiem dookoła parku", którą - wg bajki K. Makuszyńskiego - przygotowują dzieci i instruktorzy "Lata w Teatrze" w Zdrojowym Teatrze Animacji. Pogorszenie pogody nie wpłynęło negatywnie na humory uczestników LWT, którzy - już podczas piątego dnia spotkań - postępują w przygotowaniach do dwóch pokazów swojej sztuki. Co ważne: wszyscy zaczynają się czuć jak w rodzinie. - Atmosfera jest świetna! - mówią dziewczęta i chłopcy.

Prowadzący warsztaty (Lidia Lisowicz, Dorota Fluder i Daria Jonkisz) uważnie przypatrują się dzieciom i - zgodnie z ich wolą, a także umiejętnościami - przypisuję do odpowiednich ról. Żadne dziecko nie jest w tej pracy pomijane. Nawet najmłodsi mają możliwość zaistnienia na scenie. Dla młodych ludzi to bardzo mobilizujące wyzwanie.

Piąty dzień warsztatów minął na próbach do poszczególnych epizodów. Dzieci pracowały nad afrykańską przygodą Koziołka Matołka. Anna Skóra, która przygotowuje młodych adeptów sceny od strony wokalnej - wprowadziła biorących udział w tej scenie w klimat Afryki, a zwłaszcza w rytmiczność miejscowej muzyki.

W rytm plemiennych bębnów rozegra się bowiem akcja tej sekwencji. Dzieci wcielą się w czarnoskórych tubylców, którzy - co tu dużo ukrywać - będą mieli ochotę Koziołka Matołka zjeść. Otoczą bohatera w szalonym tańcu pośród okrzyków. Koziołek - mądra głowa - znajdzie jednak - jak zawsze - wyjście z tej opresji. Trwają także pierwsze próby sceny Koziołka Matołka w wojsku. Wiadomo, że bohater bajek Makuszyńskiego na mundurowego po prostu się nie nadaje.

Dzieci uczą się także piosenek. Jedną - przewodnią - już umieją. Pozostaje jeszcze melodia chińska oraz piosenka finałowa do muzyki z filmu "Dziwne przygody Koziołka Matołka". Powoli też gromadzony jest materiał scenograficzny. Panie prowadzące wybiorą odpowiednie kostiumy z teatralnych magazynów. Stroje trafią do pralni i do spektaklu będą jak znalazł. Przypomnijmy: dwa pokazy sztuki odbędą się w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym 31 lipca i 1 sierpnia. Uczestnicy Lata w Teatrze już dziś serdecznie Państwa zapraszają!

Koziołek Matołek i strugi dżdżu

W sali gimnastycznej II LO im. Norwida schronili się dziś przed ulewnym deszczem uczestnicy "Lata w Teatrze", którzy już szósty dzień pracowali nad widowiskiem o Koziołku Matołku. Jutro - zasłużony odpoczynek, a w poniedziałek: wycieczka do koziej farmy. Pogoda dziś nie rozpieszczała dzieci oraz instruktorów. Lał deszcz i zorganizowanie próby pod namiotami nie wchodziło w grę. Organizatorzy jednak przewidzieli i taką ewentualność. Do dyspozycji mają salę gimnastyczną pobliskiego gmachu II Liceum Ogólnokształcącego. Tam też odbyła się sobotnia próba.

Wcześniej - jeszcze w teatralnym foyer - Maciej Jelonek, który wczoraj obchodził urodziny, wysłuchał chóralnego "Sto lat!". Był tort ze świeczkami i cukierki. Później trzeba było przejść przez strugi deszczu do norwidowskiej sali. Pod okiem Lidii Lisowicz, Doroty Fluder, Diany Jonkisz i Anny Skóry dziewczęta i chłopcy powtórzyli już zbudowane sceny przygód Koziołka Matołka.

Dochodzą nowe epizody. Jednym z nich będzie sekwencja w wojsku. Żołnierzami - bardzo nietypowymi - zostali ostatecznie wszyscy chłopcy. - Będzie to wojsko bardzo pokojowo nastawione z bronią strzelającą kwiatkami - uśmiecha się Lidia Lisowicz. Podczas konkursu pieśni i tańców na królewskim dworze Kasia Skóra zaśpiewa popularną arię "La donna e mobile" z "Rigoletta" Verdiego. Były też ćwiczenia relaksacyjne, które pozwoliły młodym warsztowiczom odprężyć się po trudach całego tygodnia.

"Lato w teatrze" to nie tylko próby do sztuki. To także zabawa i inne atrakcje. Jedną z nich będzie poniedziałkowa wycieczka do farmy kóz w Antoniowie. Wiele dzieci, wychowanych w mieście, po raz pierwszy w życiu znajdzie się w wiejskich realiach. No i spotka się oko w oko koziołkiem, który zainspirował Kornela Makuszyńskiego do stworzenia serii bardzo popularnych do dziś bajek. O eskapadzie poinformujemy w poniedziałkowych wiadomościach.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.



TEJO
www.jelonka.com
28 lipca 2010