Weekendowe polecenia - Białystok

Jakie spektakle można obejrzeć w białostockich teatrach? Zapraszamy na przegląd weekendowych wydarzeń.



„Karmelek" reż. Roksana Miner – Białostocki Teatr Lalek
7 maja – godz. 15.00
8 maja – godz. 15.00

BTL zaprasza do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą najmniejsi teatralni widzowie.

„Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co – jak się wraz z Karmelkiem widzowie dowiedzą – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych. (materiały BTL)

„Casanova" reż. Maria Wojtyszko, Jakub Krofta – Białostocki Teatr Lalek
6 maja – godz. 19.00
7 maja – godz. 18.00
8 maja – godz. 18.00

Casanova był człowiekiem oczytanym, niezwykle bystrym i odważnym. W świecie, gdzie pozycja towarzyska znaczyła wszystko, nie znajdował się wcale na szczycie drabiny społecznej. Jako syn komediantów nieustannie aspirował do arystokracji, ale nie posiadał żadnego kapitału – wszystko, do czego doszedł osiągnął własnym sprytem, zaradnością i urokiem osobistym. Nieraz tracił wszystkie pieniądze i choć uwielbiał wystawne życie, to ostatecznie dobra materialne mniej się dla niego liczyły niż wolność i przygoda.

Casanova – pisarz miał lekkie pióro i wspaniałe poczucie humoru. Kobiety, które wspomina, zawsze jawią się jako podmioty wspólnie z nim snujące miłosną narrację, wydaje się, że mimo historycznych uwarunkowań są bardziej wolne i śmiałe intelektualnie niż bohaterki współczesnych komedii romantycznych.

Nie jest przypadkiem to, że spektakl o Casanovie twórcy zrealizowali zmęczeni pandemią, tęskniący do podróży i życia towarzyskiego. Historia młodości Giacomo Casanovy jest dla nas pretekstem do obcowania z naszą własną żywotnością, beztroską, erotyzmem. (materiały BTL)

„Mayday" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
6 maja – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)
7 maja – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)
8 maja – godz. 19.00 (aula Wydziału Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20)

„Mayday" to jedna z najlepszych komedii autorstwa Raya Cooneya – brytyjskiego komediopisarza, uznawanego za mistrza farsy. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawiają, że „Mayday" od ponad trzydziestu lat rozśmiesza publiczność na całym świecie. (materiały teatru)

„Zapiski oficera Armii Czerwonej" reż. Andrzej Jakimiec – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
7 maja – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
8 maja – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

Często mówi się o „wybitnych kreacjach", „rolach życia". Zubow to coś więcej. Świetna adaptacja dokonana przez Andrzeja Jakimca i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego – to żywa legenda o niesłabnącej sile oddziaływania. Fascynuje, zniewala, uczy szacunku do sztuki teatralnej. W dziejach białostockiego teatru nie ma drugiego spektaklu, który mógłby się równać z „Zapiskami oficera Armii Czerwonej" – nie ma sztuki tak sławnej, tak długo utrzymującej się na afiszu, na której wychowują się kolejne pokolenia widzów.

Jeżeli nie widzieliście jeszcze „Zapisków oficera Armii Czerwonej", powinniście koniecznie nadrobić to zaniedbanie. Satysfakcja gwarantowana. (materiały teatru)

„Musical Jam Live 3" – Nie Teatr
6 maja – godz. 19.00

Musical Jam Live to cykl koncertów, w ramach których prezentowane są piosenki z musicali, te najbardziej znane hity, jak również perełki z tytułów, na które próżno czekać póki co na polskich scenach. Karina Komendera, na co dzień pianistka Opery i Filharmonii Podlaskiej, dba o różnorodność repertuaru i zaprasza solistów, których wykonania pozostawiają na długo ślad w naszej pamięci. Przed nami trzecia odsłona koncertów oraz talenty dwójki fantastycznych wokalistów: Agnieszki Przekupień, którą białostoczanie znają z musicalu "Doktor Żywago" oraz od niedawna "Jesus Christ Superstar" oraz Filipa Cembali. (materiały Nie Teatru)

„Improłajzers" – Nie Teatr
8 maja – godz. 19.00

Kim są Improłajzers? W Białymstoku wystąpią Beata Różalska, Joanna Kołaczkowska, Tomasz Majer, Paweł Banaszczyk, Antoni Machoń, Michał Głowacki i Tomasz Słowik! Improłajzers to grupa pełna indywidualistów, których połączyła improwizacja. Łączą ich przeciwieństwa, różnią podobieństwa. To mieszanka napoju energetycznego z melisą, kawioru z pasztetową. Jednak dzięki otwartości i braku hamulców na scenie potrafią stworzyć idealną harmonię wywołującą salwy śmiechu.

"Nieoczytani" to komediowy show tworzony przez artystów z całej Polski, znanych z filmu, telewizji, kabaretu, teatru, improwizacji. Spektakl jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, które nie tylko bawi, śmieszy, spełnia oczekiwania i sugestie widza, lecz także uczy czym jest improwizacja komediowa. Uwaga! Bądźcie gotowi na przegląd form komediowych i improwizowanych, bo to przygoda w trzech odsłonach. Na początek część "ze scenariuszem", która w dowcipny sposób przedstawia sylwetki artystów, potem widzowie zostaną wprowadzeniu w istotę improwizacji komediowej, gdy artyści zaprezentują zaimprowizowane scenki, gry, także muzyczne, oparte na sugestiach widowni, ilustrujące "impro". Trzecią część tworzy długa forma improwizowana - pilotażowy, improwizowany odcinek opery mydlanej, oparty na tytule stworzonym wraz z publicznością! (materiały Nie Teatru)



Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
7 maja 2022