Weekendowe polecenia - Białystok

Co w białostockich teatrach słychać? Można powiedzieć: „Dzieje się!". Polecamy ciekawe propozycje, które warto zobaczyć.

„Misiaczek" reż. Wiesław Czołpiński – Białostocki Teatr Lalek

10 czerwca – godz. 9.00
11 czerwca – godz.11.00
12 czerwca – godz. 11.00, 13.00

"Każdy z Niedźwiedzi - fakt to nienowy, zapada w zimie w swój sen zimowy..." – taka jest znana prawda. Lecz co się dzieje, gdy jeden z nich nie może zasnąć? O tym właśnie wielkim problemie małych niedźwiadków opowiada "Misiaczek" - sztuka Marty Guśniowskiej, skierowana do najmłodszej widowni.

Czy Misiaczkowi uda się w końcu zasnąć? Czy cenne lekarstwo na sen przyniesie Sroka? Wiewiórka? Krówka? Czy może Zając? Dowiedzieć się tego można wybierając się na pluszowo-poduszkowy spektakl Białostockiego Teatru Lalek. (materiały BTL)

„Bóg mordu" reż. Katarzyna Deszcz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
11 czerwca – godz. 19.00 (Podlaski Instytut Kultury, ul. św. Rocha 14)
12 czerwca – godz. 16.00 (Podlaski Instytut Kultury, ul. św. Rocha 14)
Sztuka w błyskotliwy sposób obnaża ludzkie słabości. Przyczyną całego zamieszania jest bójka dwóch chłopców, która staje się pretekstem do spotkania rodziców pragnących kulturalnie rozwiązać konflikt. Jednak konfrontacja zamienia się w istne piekło...
„Bóg mordu" bywa nazywany teatrem nerwów, ponieważ to właśnie one rządzą bohaterami. Konwenanse w jakich zostali wychowani powodują, że teoretycznie wiedzą, jak mają się zachować w niezręcznej sytuacji. Jednak impulsy są silniejsze i wszyscy tego dnia tracą cierpliwość, a na jaw wychodzi mroczna część ludzkiej natury.
„Bóg mordu" zapewnia dużą dawkę śmiechu, ale nie brakuje w nim miejsca na refleksję o nas samych. (materiały teatru)

Polish Gentleman's – Szwaj&Brzostowski grają Krawczyka, Wodeckiego, Zauchę – Nie Teatr
10 czerwca – godz. 20.00

Szwaj& Brzostowski to nowoczesny i nietypowy jazzowy duet. Brzmienie fortepianu i akustycznej perkusji muzycy obficie dopełniają wokalem i elektroniką, a współpraca przy tym programie zaczęła się trochę przypadkiem podczas koncertów Jacek Szwaj Trio. Artyści na bis wykonywali swoje aranżacje znanych polskich przebojów, a Jacek Szwaj zaczynał śpiewać, czego publiczność koncertów instrumentalnych w ogóle się nie spodziewała. Radość tworzenia i dawania sprawiła, że muzycy postanowili przygotować specjalny program.

"Polish Gentleman's" to koncert, w którym zebrano najciekawsze aranżacje dżentelmenów polskiej piosenki: Zauchy, Wodeckiego, Szczepanika, Ciechowskiego czy Krawczyka. Piosenki zostały nowocześnie przearanżowane z użyciem elektroniki i podane w zupełnie zaskakujący sposób, jak chociażby "Za Tobą pójdę jak na bal", która przybrała formę pięknej ballady. "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Zacznij od Bacha", "Kochać", "Bądź moim natchnieniem", "Parostatek", to tylko niektóre z wielkich przebojów, które wybrzmią na deskach Nie Teatru. (materiały Nie Teatru)

„Frida la Vida!" reż. Ewa Maria Wolska – Nie Teatr
11 czerwca – godz. 11.00

„Frida la Vida!" to spektakl inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo. Dzięki niezwykłym i mało znanym tekstom artystki oraz dziennikowi, który prowadziła przez niemal 10 lat zaglądamy wręcz do wnętrza Fridy. Cierpienia przekuwała w intensywną sztukę.
Frida Kahlo fascynuje przede wszystkim dlatego, że była konkwistadorką szczęścia: o to, by złapać je choćby na chwilę, walczyła naprawdę namiętnie, ale i z poczuciem humoru. Powtarzała często, że od życianie można oczekiwać za wiele, lecz zarazem - pomimo nieustannych cierpień i chorób - prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w twórczości starała się nie kierować niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów".

Z ironią i dystansem obchodziła się z „la Peloną", meksykańską figurą śmierci, by bronić pełni życia. Frida to wrażliwość połączona z siłą, czyli to, co w kobietach cenimy najbardziej. Scenariusz zbudowany jest nieomal wyłącznie z tekstów samej malarki, co pozwala nie tylko zobaczyć Fridę, ale także usłyszeć jej głos, pełen poezji, kolorów i namiętności. Teksty Fridy są wciąż prawie nieznane, choć są równie niezwykłe, jak jej malarstwo. W spektaklu Teatru Fraktal wykorzystana została bogata korespondencja malarki oraz jej dziennik, który prowadziła przez ostatnie, niezwykle burzliwe 10 lat życia. (materiały Nie Teatru)

„Niedomówienie" – koncert piosenek Jonasza Kofty – BTL-Lalki
9 czerwca – godz. 20.00

„Niedomówienie" – tak zatytułowany jest koncert w wykonaniu studentek i studentów II roku aktorstwa Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku.

Od studentów: „Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na koncert mieniący się wieloma barwami. Od komizmu po tragizm, od miłości do nienawiści, od jazzu aż po pop. A wspólnym mianownikiem łączącym te sprzeczności będzie Jonasz Kofta. Znacie? Jak nie znacie, to poznacie".

Podczas koncertu można będzie usłyszeć piosenki Jonasza Kofty, m.in. „Sambę przed rozstaniem", „Niedomówienie", „Księżyc w nowiu", „Mury Jerycha" czy „Głos Eurydyki".
Opiekę pedagogiczną nad wydarzeniem sprawują: Magdalena Ołdziejewska, Maria Żynel, Piotr Nazaruk, Cezary Szyfman. Występują: studenci II roku AT w Białymstoku: Marcelina Budz, Julia Kolanek, Natalia Walaszczyk, Laura Walczak, Julia Żak, Wojciech Leśniewski, Stanisław Michalski. Akompaniować będzie Ernest Sienkiewicz.



Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
10 czerwca 2022