Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Białystok

Ostatni majowy weekend (26-28.05) przed nami. Jakie tytuły proponują białostockie teatry?

„Symulator" reż. Tomsa Legierski – Białostocki Teatr Lalek
26 maja – godz. 9.00
27 maja – godz. 15.00

„Symulator" to opowieść o relacjach między dziećmi i rodzicami. Jak się komunikować, by zostać zrozumianym? Spektakl w Białostockim Teatrze Lalek pokazuje kilka wersji możliwych zdarzeń. „Symulator" to gra, która proponuje doświadczenie prawdziwego życia w wirtualnym świecie. Co takie doświadczenie może dać widzom? Czy może być sposobem na zrozumienie nastolatków? Takiego sposobu poszukuje Tomsa Legierski – czeski reżyser spektaklu.

Głównym bohaterem spektaklu jest dziecko. Widzowie oglądają kolejne etapy jego życia – poczynając od niemowlęctwa do młodzieńczego okresu buntu. Nie brakuje więc płaczu, są nieudane próby karmienia, jest nauka jazdy na rowerku, usypianie, gra w piłkę z ojcem, sprzątanie mieszkania, trening przypominający tresurę, wypominanie nieobecności i złych ocen przy jednoczesnym obciążeniu zajęciami dodatkowymi.
W grę o tytule „Dzieciak" grają dwie pary (Łucja Grzeszczyk-Krzysztof Bitdorf i Agata Stasiulewicz-Maciej Zalewski) oraz jeden singiel (Michał Jarmoszuk). Ciekawym rozwiązaniem jest przedstawienie różnych typów rodziców. Jedni są opresyjni, apodyktyczni. Nie słuchają dziecka, przerywają mu, narzucają swoje racje. Nie próbują wysłuchać ani zrozumieć. Mają wygórowane oczekiwania – może dziecko ma spełnić ich niezrealizowane marzenia? Nie akceptują wyborów, zainteresowań, kolegów. Podnoszą głos, stosują agresywne zachowania. Nie prowadzi to do niczego dobrego. Drugi typ rodziców to ten wyrozumiały. Przede wszystkim próbują z dzieckiem rozmawiać, komunikować się. Szanują jego odrębność, indywidualność. Dzięki takiej koncepcji scenicznej widzowie oglądają różne wersje jednej sytuacji. Mogą spojrzeć na problem z kilku stron.

„Lenka" reż. Kata Csato – Białostocki Teatr Lalek
26 maja – godz. 9.00
27 maja- godz. 14.00
28 maja – godz. 13.00, 15.00

Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza... Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę". BTL zaprasza na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych. (materiały BTL)

„Pani Pylińska i sekret Chopina" reż. Adam Opatowicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
27 maja – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)
28 maja – godz. 16.00 (Uniwersyteckie Centrum Kultury)

„Pani Pylińska i sekret Chopina" jest opowieścią, jak muzyka kształtuje paletę naszych emocji, stosunek do otaczającego nas świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, który sam przecież jest innym fascynującym światem. Podczas muzycznych spotkań nauczycielki i ucznia istotne były rozmowy o Chopinie, o jego pasji, a przede wszystkim o wrażeniach, uczuciach i emocjach, które wywoływał. W tym portrecie literackim wielki kompozytor jest nie tylko mistrzem, co przewodnikiem, nie tyle po świecie muzyki, ile po życiu w ogóle.

Istotą koncepcji jest wydobycie na pierwszy plan muzyki Fryderyka Chopina z całym jej dźwiękowym bogactwem, a także wszystkich dźwięków natury i realnej rzeczywistości, które wynikają bezpośrednio z opowiadanej historii i nałożenie na ten świat głosów aktorów, grających swoje postaci. W minimalistycznej wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, budowanej przede wszystkim światłem spróbujemy usłyszeć całą partyturę tej książki i może w ten sposób, choć na moment, dotkniemy sekretu Chopina. (materiały TD)

„Wszystko w rodzinie" reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki
26 maja – godz. 19.00 (Kino Ton)
27 maja – godz. 19.00 (Kino Ton)

„Wszystko w rodzinie" to kolejna farsa w reżyserii znanego podlaskiej publiczności Witolda Mazurkiewicza – dyrektora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, znakomitego, obsypanego prestiżowymi nagrodami reżysera i aktora.

Ci wszyscy, którzy świetnie bawili się na stworzonym przez tego artystę spektaklu „Mayday" i jeszcze wciąż uśmiechają się na jego wspomnienie, muszą koniecznie zobaczyć „Wszystko w rodzinie". Sztukę tę uznaje się za najzabawniejsze dzieło Ray'a Cooney'a – angielskiego mistrza farsy. Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia... (materiały TD)

„Twoja mać!" – One Woman Show – Nie Teatr
26 maja – godz. 19.00

„Jeżeli ktoś mnie spyta, jaka jest moja najmocniejsza strona, bez zawahania odpowiem „sutki". Sutki, które wytrzymały karmienie, wytrzymają wszystko. Sutki karmiącej są jak John McCain. Gdyby banda Wietnamczyków wzięły je na przesłuchanie te nie pisnęłyby ani słówkiem, zaśmiały się i splunęły im w twarz mlekiem."
To zapowiada monolog matki z krwi i kości! I rzeczywiście monodram Karoliny Piechoty jest do bólu szczery, ale jednocześnie bezczelnie zabawny. Czy pierwsze miesiące po porodzie to nie jest prawdziwa walka o przetrwanie? Czy ciało postciężarnej nie jest bolesną parodią figury sprzed ciąży? Jest, mać! (materiały Nie Teatru)

„Ja, córka Rasputina" reż. Sylwester Biraga – Nie Teatr
27 maja – godz. 19.00
Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny 27 września 1977. W ostatniej godzinie życia Maria dokonuje rozliczenia ze swoim życiem, a także z historią Rosji od czasów tuż przed bolszewicką rewolucją, kiedy przybyła z ojcem na dwór cara Mikołaja II - do lat 70. XX wieku.
To wstrząsająca opowieść o życiu, z piętnem bycia córką legendarnego Grigorija Jefimowicza Rasputina.
W roli Marii Rasputiny występuje aktorka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna Marzena Trybała. Reżyserem i scenografem spektaklu jest Sylwester Biraga. (materiały TD)

 



Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
27 maja 2023