Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego – Kraków

Najgłośniejszy spektakl marca zaprasza do świętowania, nie tylko wesela pewnej pary, ale przede wszystkim rocznicy wystawienia jednego z najwybitniejszych polskich dramatów. Krakowscy widzowie będą mieli również okazję szukać własnej Arkadii, posłuchać ptasich śpiewów, spotkać prawdziwe demony lub zastanowić się, na czym polega praca aktora. Najmłodsi widzowie natomiast mogą śmiało ruszyć w drogę z magicznym kotem.

,,Arcadia" – reż. Jerzy Zoń – Teatr KTO
Sobota, 16 marca, godz. 19.00
Spektakl, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza, zadaje pytania, gdzie jest nasza Arkadia i czy warto jej szukać. Minimalistyczna scenografia, zaskakująca muzyka z różnych gatunków i nowoczesna choreografia poprowadzą widzów przez opowieść o różnych etapach życia. Wszystko zetknie się z, charakterystycznym dla Jerzego Zonia, klimatem lat 50. i 60.
Tekst na podstawie materiałów teatru
,,Ballady i romanse. Horror School Musical" – reż. Ewa Rucińska – Teatr Ludowy
Sobota, 16 marca, godz. 18.00, Duża Scena
Dyrektor szkoły postanawia wystawić w sali gimnastycznej spektakl inspirowany ,,Balladami i romansami" Mickiewicza. Podczas prób akcja się jednak komplikuje, ponieważ nauczycielkę muzyki porywa prawdziwy upiór. Nauczyciele wówczas odkrywają podziemia szkoły zamieszkałe przez wampiry, które pragną przemienić szkołę w High School Horror Musical. To muzyczna opowieść o demonach polskiego szkolnictwa, zainspirowana popculturową formą musicalu.
Tekst na podstawie materiałów teatru
,,Biesy" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
Sobota, 16 marca 2024, godz. 18.00
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 16.00
Dostojewski przewidział groźbę rewolucji, która przekształca się w rządy totalitarne.
W ,,Biesach" pokazał postać skażonego złem Mikołaja Stawrogina. Spektakl Krzysztofa Jasińskiego analizuje ludzką naturę oraz ukazuje świat rozpięty między arystokracją
a mistycznym światem prawosławnej cerkwi. Wyjątkowy klimat widowiska podkreśla nie tylko wspaniała gra aktorska, ale również śpiewający na żywo Chór Woskresinnia z Ukrainy.
Tekst na podstawie materiałów teatru
,,Słownik Ptaszków Polskich" – reż. Krzysztof Materna – Teatr ,,Bagatela" im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego
Sobota, 16 marca 2024, godz. 19.15, Duża Scena Karmelicka 7
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 17.00, Duża Scena Karmelicka 7
Ptaki wydają rozmaite dźwięki, a najwięcej ich słychać... na terapii grupowej u psychologa. To tu mieszają się najciekawsze biografie, historie, punkty widzenia. Krzysztof Materna, adaptując tekst Jakuba Morawskiego, w teatralnej formie daje terapię na szarą rzeczywistość.
Tekst na podstawie materiałów teatru
,,Szewcy" – reż. Justyna Sobczyk – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Sobota, 16 marca 2024, godz. 19.00, Nowa Scena
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 19.00, Nowa Scena
Słynny dramat Witkacego w interpretacji Justyny Sobczyk staje się dziełem metateatralnym. Stawia pytania o to, kto może być aktorem i w jaki sposób powinien ten zawód wykonywać. Nawiązuje do słynnych inscenizacji Teatru Starego. Odejście od normy pozwala twórcom ukazać maszynę kapitalizmu, według której teatr mogą tworzyć tylko niektóre grupy społeczne.
Tekst na podstawie materiałów teatru
,,Wesele" – reż. Maja Kleczewska – Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (PREMIERA)
Sobota, 16 marca 2024, godz. 18.00, Duża Scena
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 18.00, Duża Scena
W 1901 roku, dokładnie 16 marca, w Teatrze Miejskim odbyła się premiera ,,Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adolfa Walewskiego. W rocznicę tego wydarzenia Maja Kleczewska przywraca, na deskach tego samego teatru, dramat o głośnym weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykównej. Teatr zaprasza widzów do chocholego tańca, przyciągając wspaniałą obsadą, barwnymi kostiumami i plakatem, przypominającym pierwszą premierę ,,Wesela"
Teatr dla dzieci:
,,Kot w butach" – reż. Robert Jarosz – Teatr Groteska
Sobota, 16 marca 2024, godz. 13.00, 16.00, Sala Kopułowa
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 11.00, 13.00, 16. 00, Sala Kopułowa
Niedziela, 17 marca 2024, godz. 11.15 – WARSZTATY ,,Kot w butach i czarodziej"
To oryginalna adaptacja klasycznej bajki dla dzieci, która idealnie wpasuje się we współczesne realia. Widzowie, również dzięki piosenkom, w zabawny sposób zostaną wprowadzeni w intrygę Kota w butach, a kubistyczne dekoracje uruchomią wyobraźnię.
Tekst na podstawie materiałów teatru



Zofia Ścigaj
Dziennik Teatralny Kraków
16 marca 2024