Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego - Szczecin

Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie zaprasza na premierę spektaklu "Fujka i ocean". Muzycznie wrócimy do złotych lat Broadwayu oraz międzywojennych warszaTeatr Lalek Pleciuga w Szczecinie zaprasza na premierę spektaklu "Fujka i ocean". Muzycznie wrócimy do złotych lat Broadwayu oraz międzywojennych warszawskich kabaretów i dowiemy się o trudach bycia matką.wskich kabaretów i dowiemy się o trudach bycia matką.

"My Fair Lady" - reż. Jakub Szydłowski - Opera na Zamku w Szczecinie
26, 27 maja, godz. 19.00, 28 maja, godz. 18.00
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na wznowienie musicalowego hitu „My Fair Lady" Alana Jaya Lernera i Fredericka Loewe'a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka. Wielki musicalowy hit, który od czasu premiery na Broadwayu nie schodzi z afiszy teatrów na całym świecie.
Materiały Opery na Zamku.

"Zuzu i Lulu" - reż. Katarzyna Klimek, Edyta Niewińska-Van der Moeren – Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 maja, godz. 10.00, 11.30
Mała Iga uwielbia bawić się swoimi lalkami: Zuzu i Lulu. Nie wie jednak, że te dwie sympatyczne zabawki ożywają, gdy tylko spuści je z oka! Zuzu i Lulu to przyjaźnie nastawione do rzeczywistości lalki, które chcą Was zabrać w świat swoich niezwykłych przygód.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Fujka i ocean" - reż. Janni Younge (RPA) - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
27 maja, godz. 17.00, 28 maja, godz. 11.00
Na początku nie musiała mieć żadnego planu na życie. Czas upływał jej na spokojnym dryfowaniu pośród podwodnych stworzeń. Ale pewnego dnia ocean, który nadawał jej życiu łagodny, bezpieczny rytm... wyrzucił ją na brzeg. I tu zaczyna się zupełnie inna historia. Nie można przecież tak bezczynnie leżeć! Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i... no właśnie, co?
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
26, 28 maja, godz. 19.00
Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych. Dla publiczności zaś są okazją obserwacji bogatych rysów psychologicznych postaci i w niebanalny sposób nakreślają postawy życiowe bohaterów. Sztuka stawia przede wszystkim pytanie o moralność i etyczne zasady postępowania.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
27 maja, godz. 9.30
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Maja - rezolutna pszczółka" - reż. Anna Chudek-Niczewska - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie
28 maja, godz. 9.30
Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody" to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce. Podczas wędrówki Maja odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Muzyka, film i kosmos, czyli Gwiezdne Wojny w złotej sali" - Gaba Kulka - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
26 maja, godz. 19:00
W najbliższy piątek Orkiestra Symfoniczna pod batutą Rune Bergmanna zaprezentuje dwa iście kosmiczne utwory, przenosząc publiczność w głąb Układu Słonecznego i dalej. Usłyszymy siutę symfoniczną Gwiezdne Wojny Johna WIlliamsa oraz Planety op. 32 Gustava Holsta.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kolacja na cztery ręce" - reż. Jan Tomaszewicz - Bałtycki Teatr Dramatyczny
26 maja, godz. 21.00, 28 maja, godz. 17.00
Fikcyjne spotkanie dwóch wielkich kompozytorów – Bacha i Haendla w sztuce Paula Barza. Spektakl, obok niezwykłej znajomości epoki, pokazuje pełen pasji pojedynek dwóch wielkich osobowości. Dwaj muzyczni geniusze, dwa skrajnie różne charaktery. Miłośnik londyńskich salonów, bogaty i wpływowy, ulubieniec królów siada naprzeciwko skromnego, ale uznanego i szanowanego współtowarzysza.
Materiały Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

"Stosunki na szczycie" - reż. Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny
27 maja, godz. 18.00, 28 maja, godz. 19.00
Stosunki na szczycie" Edwarda Taylora zaczynają się niewinnie, od planowanego spotkania wysokich urzędników Unii Europejskiej w luksusowym apartamencie w Paryżu. Gra idzie o nie byle jaką stawkę: sir Clive Partridge, wysoki urzędnik Brytyjskiej Komisji Wspólnego Rynku czeka na Jaquesa Berri , komisarza ds. Handlu, który ma zdecydować o ewentualnym poparciu kandydatury Partridge'a na stanowisko Przewodniczącego Komisji... Ale jak to w życiu, a szczególnie w farsie bywa wszystko zaczyna iść nie tak...
Materiały BTD.

"Darcie pierza. Ja - Osiecka" - reż. Alina Moś - Bałtycki Teatr Dramatyczny
26 maja, godz. 19.00
Bazą scenariusza jest mało znany dramat Osieckiej pt. „Darcie pierza". To ostatni tekst autorki, napisany przed śmiercią. Forma pożegnania z publiką i czytelnikami, pewnego rodzaju podsumowanie. Być może rzecz się dzieje w przedsionku zaświatów, a otaczający bohaterkę ludzie niekoniecznie są ludźmi z krwi i kości? Tekst dramatu wzbogacono o piosenki – zarówno doskonale znane, jak i warte przypomnienia koszalińskiej publiczności.
Materiały BTD.

"Mój boski rozwód" - reż. Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska - Bałtycki Teatr Dramatyczny
27 maja, godz. 21.00
Monodram, czyli najtrudniejsza z form teatralnych w brawurowym wykonaniu Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej. „Mój boski rozwód" to prześmieszna komedia, która w charakterystyczny dla Brytyjczyków sposób miesza ze sobą wzruszenie, zaskoczenie i genialny, choć nieco sarkastyczny dowcip. Historia Angeli, która musi się zmierzyć z życiem, starzeniem się i potrzebą bliskości w sytuacji, w której zawalił się jej świat po odejściu męża. Sztuka utkana z dowcipnych spostrzeżeń na temat relacji damsko-męskich, przyjaźni i zazdrości, miłości i seksu zapewni Państwu wieczór pełen śmiechu i jednocześnie dostarczy refleksji na temat życia w wieku dojrzałym.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Czytulisie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26 maja, godz. 10.00, 27 maja, godz. 16.00,
Główny bohater spektaklu to Mól Książkowy, który wprost zajada się literami. Mieszka na swojej półce z książkami, gdzie bałagani, wszędzie pałętają się skrawki starych gazet, resztki kartek. Mól nie potrafi samodzielnie odkryć głębszego wydźwięku istnienia liter, składania ich w słowa oraz zdania i całe opowieści.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Słodkie lata 20.-30." - reż. Jan Szurmiej - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
26, 27 maja, godz. 19.00
Najsłynniejszy polski teatrzyk literacko-rewiowy okresu dwudziestolecia międzywojennego. Działał w Warszawie w latach 1919-1931 i krótko w roku 1932. Teatrzyk zwany był przez mieszkańców Warszawy „kochaną starą budą" i szybko stał się najważniejszym przed wojną kabaretem.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
27 maja 2023