Weekendowe Polecenia Dziennika Teatralnego - Trójmiasto

Teatry w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Słupsku przygotowały na najbliższe trzy dni różnorodne spektakle, dzięki czemu każdy widz znajdzie coś dla siebie. Zobaczyć będzie można zarówno klasyki, jak i przedpremierowe nowości czy mniej znane tytuły. Zapraszamy do teatralnego przeglądu i niesamowitych przeżyć.

Gdynia:
„Bóg mordu" – reż. Tomasz Man – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
26 maja – godz. 19:00
Niesamowity, zaskakujący, a miejscami nawet przerażający komediodramat, w którym tekst staje się pretekstem do wirtuozerskiej gry aktorów. Na jego podstawie Roman Polański nakręcił swój ostatni film, nieprzypadkowo zatytułowany Rzeź. Oto dwa małżeństwa spotykają się, by wyjaśnić nieporozumienie między ich nastoletnimi synami, wskutek którego jeden z nich stracił dwa przednie zęby. Zwyczajne spotkanie, nie wiadomo kiedy przerodzi się w piekło oskarżeń i wzajemnych pretensji, podczas którego bohaterami wyraźnie zawładnie tytułowy „bóg mordu". (materiały Teatru Miejskiego)

„Arszenik i stare koronki" – reż. Krzysztof Babicki – Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
27 maja – godz. 19:00
28 maja – godz. 19:00
Klasyczna komedia z gatunku czarnego humoru. Dwie urocze staruszki, dużo wina i trupy
w piwnicy. Starsze panie wynajmują gościnne pokoje samotnym panomi opiekują się nie do końca zdrowym psychicznie kuzynem. Mają jednak misję, wszak chodzi o to, aby ulżyć gościom w cierpieniach. Jak wiadomo, najlepszym antidotum na cierpienie jest wino. Z tym jednak, że siostry Brewster doprawiają je arszenikiem... Ale to dopiero początek mrożących krew w żyłach i bawiących do łez historii... (materiały Teatru Miejskiego)

„Mistrz i Małgorzata" – reż. Janusz Józefowicz - Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

26 maja – godz. 19:00
27 maja – godz. 19:00
28 maja – godz. 17:00

„Mistrz i Małgorzata" według powieści - legendy Michaiła Bułhakowa. Pełne emocji widowisko w reżyserii Janusza Józefowicza, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie musicalu, twórcy kultowych musicali „Metro", „Polita", „Romeo i Julia". Poruszająca muzyka Janusza Stokłosy, zapierająca dech scenografia, najnowocześniejsze efekty specjalne i teksty piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, znanego satyryka, poety, konferansjera, sprawią że „Mistrz i Małgorzata", dzieło życia Michaiła Bułhakowa, światowy fenomen i perła kanonu literatury, będzie dla Państwa niezapomnianym przeżyciem. (materiały Teatru Muzycznego)

„Pan Disney zaprasza" – reż. Bernard Szyc – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
26 maja – godz. 11:00
28 maja – godz. 12:00
Kolorowy, rozśpiewany i roztańczony, radosny koncert piosenek z filmów Walta Disneya! Utwory z takich bajek jak „Kraina Lodu", „Pocahontas", „Mała Syrenka" czy „Alladyn" wykonają artyści o zniewalających, musicalowych głosach. Na scenie ujrzycie bohaterów najsłynniejszych opowieści dla najmłodszych (i nie tylko). Powędrujmy w świat magii, dziecięcej beztroski, szczęśliwych wspomnień i niczym nieskrępowanej radości. W pełni utożsamiamy się z dewizą Disneya - „Make People happy" - Czyń Ludzi szczęśliwymi. Duzi
i mali, pozwólcie się uszczęśliwić - Zespół Teatru Muzycznego w Gdyni zaprasza do wspólnej przygody, po której spojrzycie na świat z nową, pozytywną energią. (materiały Teatru Muzycznego)

„Francja elegancja". Koncert – Mateusz Deskiewicz – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej
26 maja – godz. 19:00
28 maja – godz. 18:00
Zapraszamy w podróż do Paryża - miasta poetów, malarzy, zakochanych, ale też kabaretów, kawiarni i surrealizmu. Niezapomniane piosenki Ch. Aznavoura, J. Brela czy G. Bécauda przeniosą słuchaczy pod Wieżę Eiffla i szerokimi bulwarami wprost nad Sekwanę. Nie zabraknie także pazura i powiewu świeżości przy kompozycjach Zaz, Pink Martini czy Yvesa Montanda, które dodadzą blasku oraz kabaretowej energii.W podróż ulicami Paryża zabierze widzów aktor Teatru Muzycznego - Mateusz Deskiewicz, a towarzyszyć mu będzie band pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. Łapcie za portfele i kieliszki. Przenieście się
w świat elegancji i cyganerii, by móc powiedzieć: c'est la vie! (materiały Teatru Muzycznego)

„Ósmy. Trzeci." – reż. Kuba Zubrzycki – Teatr Gdynia Główna
27 maja – godz. 18:00
Ósmy trzeci to hucznie obchodzone święto. Hucznie, bo to przecież Dzień Kobiet. Koniecznie pisane wielką literą. Pisane małą, uznawane jest za błąd, a nawet za wielki nietakt. Ósmy trzeci zwykle kojarzy nam się z kwiatami, prezentami i podziękowaniami. Jednak Dzień Kobiet w 2015 roku na zawsze zmienił spojrzenie na to wydarzenie. Tego dnia, czternastoletnia gdańszczanka podjęła drastyczną decyzję, rzucając się pod pociąg. Decyzję, która pozostawiła szok i niedowierzanie. Dlaczego? Jak? Miała całe życie przed sobą. Okazało się, że dzień wcześniej spotkała się z mężczyzną, który był prawie trzykrotnie starszy od niej. To wydarzenie dodatkowo wstrząsnęło opinią publiczną i dało początek potężnym zmianom. Dzięki mediom społecznościowym matka dziewczyny dowiedziała się o kobietach, które również padły ofiarą tego samego mężczyzny. Trzydzieści pięć kobiet zdecydowało się na walkę, na konfrontację z traumami, opowiadając swoje historie. „Ósmy. Trzeci" to historia walki z ludźmi, którzy przez długi czas czuli się omnipotentni. To historia o odwadze kobiet, która dała początek ważnym zmianom w Trójmieście. Opowieść o dramatycznych konsekwencjach braku poszanowania dla granic i godności drugiej osoby, ale także o sile ludzkich emocji i motywacji, które są w stanie zmieniać świat. (materiały Teatru Gdynia Główna)

„Tajemnica króla Wysp Hebanowych" – reż. Ewa Ignaczak – Teatr Gdynia Główna
28 maja – godz. 12:00
Zapraszamy do świata pełnego dziwów i czarów, gdzie czarno-złote jezioro oraz pływające w nim kolorowe ryby skrywają tajemnice, o jakich słyszeliście tylko w baśniach. Król Wysp Hebanowych to dobry, ale nieszczęśliwy władca, który za sprawą złych czarów skazany jest na marne życie w zaklętym pałacu. Jego losem kieruje niecna czarownica, zaślepiona fałszywą miłością. Próbuje ona zmusić Króla do poddania się jej rozkazom. Na szczęście na ich drodze staje odważny i szlachetny Sułtan. Czy wystarczy mu sił, aby zdjąć z Króla Wysp Hebanowych ciążącą klątwę i przezwyciężyć zło głęboko zakorzenione w sercu Chryzeidy? Czy czarno-złote jezioro odkryje przed nami swoje tajemnice? Czy poznamy sekret kolorowych ryb? Orientalne opowiadanie Bolesława Leśmiana pochodzące ze zbioru „Klechd sezamowych" pokaże, że najważniejszą wartością w życiu jest niesienie bezinteresownej pomocy oraz empatia względem drugiej osoby. (materiały Teatru Gdynia Główna)

Sopot:

„Niepokój" – reż. Grzegorz Wiśniewski – Teatr Wybrzeże. Scena Kameralna.
26 maja – godz. 19:00
27 maja – godz. 20:00
28 maja – godz. 17:00
Przewrotna historia pewnego wywiadu... Wybitna pisarka amerykańska, ukrywająca swoje polskie korzenie zasiada do rozmowy z młodym polskim dziennikarzem, zadającym jej dociekliwe pytania. Ale Ulla Richte ma inny plan na to spotkanie... NIEPOKÓJ Iwana Wyrypajewa to nie tylko dyskusja o istocie poprawności politycznej, lecz przede wszystkim o problemach moralnych i etycznych artystów, którzy często sięgają po kłamstwa i manipulację na drodze do twórczego sukcesu. (materiały Teatru Wybrzeże)

Gdańsk:

„Złoty klucz" – reż. Maćko Prusak – Teatr Wybrzeże w Gdańsku
26 maja – godz. 19:00
27 maja – godz. 12:00
28 maja – godz. 12:00
Maćko Prusak i Marta Giergielewicz o spektaklu: „W przedmowie do wielkiego wydania BAŚNI DLA DZIECI I DLA DOMU z roku 1857 bracia Wilhelm i Jakub Grimm zawarli myśl, że to ludzie umierają baśniom, a nie one ludziom. Wszyscy mniej lub bardziej czujemy, że wraz z odejściem dzieciństwa, tracimy coś ważnego - umiejętność zaczarowywania świata, widzenia go jako pełnego cudów, bogatego w to, co nadprzyrodzone i fantastyczne. Dlatego uważamy, że wsłuchiwanie się w stare historie, zawarte w baśniach, nie powinno być zarezerwowane dla najmłodszych, ale powinno kusić także nas, ludzi dorosłych, z punktu widzenia dziecka - reprezentantów starożytności. Dzięki baśniom możemy towarzyszyć dzieciom w ich pierwszych wyprawach do świata, gdzie zaklęcia są skuteczne, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a przechadzający się po lesie krasnoludek nie jest niczym nadzwyczajnym. Opowiadając baśnie dzieciom, dajemy im świat większy i bogatszy niż ten, o którym uczą się w szkole, my zaś odzyskujemy nasze dzieciństwo, jaskinię, w której można się schronić i odkryć raz jeszcze, że świat jest takim, jakim go stwarzamy. Jeśli chcemy, by nas zachwycał czyńmy go zachwycającym. Baśń, w której zaklęte jest dzieciństwo świata, pomoże nam w tym, wypełniając nasze poszarzałe od starości głowy złotym światłem. Ładnie powiedziane, czyż nie?" (materiały Teatru Wybrzeże)

„Kim jest Pan Schmitt?" – reż. Jan Hussakowski – Teatr Wybrzeże
27 maja – godz. 17:00
28 maja – godz. 19:30
KIM JEST PAN SCHMITT? to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza
w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się
w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie
i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować? (materiały Teatru Wybrzeże)

„Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi" – reż. Agnieszka Płoszajska – Teatr Miniatura
26 maja – godz. 18:00
27 maja – godz. 12:00
Muzyczna opowieść o podróży jako metaforze życia na podstawie książki francuskiego autora Pierra Gripariego. Książę Pipo rusza w podróż z wiernym koniem Pipo – trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura – a po drodze uczy się siebie, życia i relacji. (materiały Teatru Miniatura"

„Niewidoczne" – reż. Izabela Chlewińska – Teatr Miniatura w Gdańsku
27 maja – godz. 10:00
W ramach projektu „Kiedy widz nie widzi – poczuj teatr" choreografka i badaczka ciała, pasjonatka neurosensoryki Izabela Chlewińska stworzyła wyjątkowe doświadczenie teatralne, w którym widzowie są zaproszeni do bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni. Miejsca, w którym wszystkie zmysły poza wzrokiem się wyostrzają. Sprawdźcie, jak to jest, kiedy widać mniej,
a czuć więcej. (materiały Teatru Miniatura)

Słupsk:

„Nasz mały PRL" – reż. Monika Janik-Hussakowska – Teatr Nowy im. Witkacego
26 maja – godz. 19:00
27 maja – godz. 19:00
28 maja – godz. 19:00
A gdyby tak stworzyć sobie dzisiaj swój mały PRL na własny użytek?
Tego wyzwania podejmują się Iza i Witek, którzy postanawiają przez pół roku udawać, że dalej mamy orła bez korony i zapis o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim w konstytucji,
a Ludwik Waryński wciąż patrzy na nas ze stuzłotowego banknotu. Zamieszkują więc
w wielkiej płycie, zamieniają laptopy na maszynę do pisania, GPS-a na starą mapę,
a komórkę na telefon z tarczą. Przestawiają się z Ikei na meble z Zakładów Produkcji Mebli w Wyszkowie, z opla astry na FIATA 126P, z oliwy z oliwek na smalec ze świni, a z sushi – na bitki wołowe. Próbują zrealizować kartkę na wołowe z kością, wymienić dziesięć kilo gazet na papier toaletowy i regularnie wyłączają sobie wodę i prąd. Słowem – przenoszą się do PRL-u. Chcą przyjrzeć się współczesnej Polsce przez pryzmat PRL-u i zastanowić się, ile
z dawnego systemu zostało w nas do dziś. Czy im się to uda? Czy możliwe jest odtworzenie atmosfery tamtych lat? W końcu zawsze mogą ze swojego PRL-u wyjść, a Ci którzy żyli
w tamtych czasach, takie możliwości nie mieli... (materiały Nowego Teatru)

„Sąsiedzi" – reż. Michał Tramer – Teatr Lalki Tęcza w Słupsku
27 maja – godz. 11:00
To opowieść o tym, że to co nas różni wcale nie musi być złe. Że ważne są: akceptacja
i porozumienie. „On i na – sąsiedzi, których dzieli nie tylko płot, ale również styl życia
i przyzwyczajenia. W codziennej rutynie mijają się nabierając wobec siebie niezrozumiałej złości. (...) Dopiero wzajemna pomoc w obliczu wichury łagodzi spory i staje się szansą na serdeczną przyjaźń." (materiały Teatru Lalki Tęcza).



Jagoda Pietrzak
Dziennik Teatralny Trójmiasto
27 maja 2023