Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego – Warszawa

Luty dobiega już końca, a jeśli chodzi o wydarzenia teatralne w jego ostatni weekend polecam pożegnać ten miesiąc z dużą dozą humoru, gdyż repertuar komediowy w Warszawie wygląda bardzo imponująco i różnorodnie. Dla niezbyt przekonanych co do tego pomysłu oczywiście też znajdą się stosowne propozycje.

„O co biega?" – reż. Marcin Sławiński – Teatr Capitol w Warszawie
26 lutego godz. 18:00
„O co biega?" to jedna z najzabawniejszych światowych fars autorstwa Philipa Kinga. Pełna zaskakujących zwrotów akcji historia, z minuty na minutę, choć wydaje się to już niemożliwe, staje się jeszcze śmieszniejsza. Do samego końca nie wiadomo, kto jeszcze pojawi się nagle w drzwiach lub niespodziewanie wyskoczy z szafy! Spokojne angielskie miasteczko. Dom pastora Lionela Toopa oraz jego pięknej i wyzwolonej żony, byłej aktorki, Penelopy Toop, budzącej zgorszenie wśród nobliwych mieszkańców. Niechęć do niej przejawia zwłaszcza jedna wścibska, stara panna Skillon, skrycie podkochująca się w przystojnym duchownym. Gdy podczas nieobecności pastora, jego żonę odwiedza niezapowiedziany gość – kolega sprzed lat, z czasów teatralnych, rozpoczyna się lawina nieoczekiwanych zdarzeń.
Materiały Teatru Capitol w Warszawie

„Pomoc Domowa" – reż. Krystyna Janda – Och-Teatr w Warszawie
24, 25 lutego godz. 19:30, 26 lutego godz. 17:00
Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach. Marc Camoletti – tytan gatunku, tekst wystawiany kilkadziesiąt tysięcy razy na całym świecie. Mąż (Krzysztof Dracz), żona (Katarzyna Gniewkowska), kochanek (Mirosław Kropielnicki), kochanka (Małgorzata Kocik/Barbara Wypych) i zdrady małżeńskie, jak to w farsie. Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i... pomoc domowa (Krystyna Janda), kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu idzie. Wspaniały przekład pana Bartosza Wierzbięty.
Materiały Och-Teatru w Warszawie

„Wstyd" – reż. Wojciech Malajkat – Teatr Współczesny w Warszawie
24, 25, 26 lutego godz. 19:00
Słownik wyrazów bliskoznacznych wymienia aż 162 synonimy słowa „wstyd", m.in.: skandal, zgryzota, dyshonor, upokorzenie, kompromitacja, szok, hańba, żenada. Z nimi wszystkimi zmierzą się bohaterowie najnowszej sztuki Marka Modzelewskiego p.t. „Wstyd". Ale nie tylko oni. Spotka się z nimi i zmierzy także widz i - być może - rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem".
Materiały Teatru Współczesnego w Warszawie

„Taśma" – reż. Michał Siegoczyński – Teatr WARSawy
25, 26 lutego godz. 19:00
Dwóch przyjaciół z czasów licealnych spotyka się po latach. Jon w aurze sukcesu czeka na premierę swojego debiutanckiego filmu na lokalnym festiwalu. Vince jest drobnym dealerem narkotyków. Z początku niewinna rozmowa zaczyna się przeradzać w odkrywanie mroków przeszłości. Czy Jon skrzywdził w liceum byłą dziewczynę Vince'a? Czy wie, że jest ona obecnie asystentką prokuratora rejonowego w miasteczku, do którego przyjechał ze swoim filmem? Wszystko zmierza w kierunku bolesnej konfrontacji, która okazuje się ukartowanym planem Vince'a.
Materiały Teatru WARSawy w Warszawie

„Boże Mój" – reż. Andrzej Seweryn – Teatr Polonia
25 lutego godz. 19:30
Ella, terapeutka, jest samotną matką nastoletniego autystycznego chłopca. Czas dzieli między dom i pracę. W obu miejscach musi być profesjonalnym psychologiem. Pewnego dnia odbiera telefon zrozpaczonego mężczyzny, który prosi o natychmiastowe rozpoczęcie terapii. W przeciwnym razie, uprzedza mężczyzna, może stać się coś strasznego. Ella zgadza się przyjąć go po godzinach pracy, w swoim domu. W drzwiach pojawia się tajemniczy Pan B.
Materiały Teatru Polonia w Warszawie

„Źli Żydzi" – reż. Maciej Kowalewski – Teatr Ateneum
26 lutego godz. 18:00
Hipnotyzująca, czarna komedia pełna Allenowskiego humoru. Tekst Joshuy Harmona jest od lat przebojem na teatralnych scenach od Los Angeles po Sydney. Źli Żydzi to współczesna historia z życia nowojorskich Żydów. Czarna komedia pełna Allenowskiego humoru, mająca w tle pytania o tożsamość kulturową i wierność tradycji. Mocny, hipnotyzujący i momentami przezabawny tekst o rodzinie, która spotyka się po pogrzebie dziadka i toczy spór o pozostałą po nim pamiątkę. Wbrew tytułowi – nie tylko o Żydach.
Materiały Teatru Ateneum w Warszawie

„The Big Bang, czyli Wielki Wybuch" – reż. Tomasz Dutkiewicz – Teatr Komedia
25 lutego godz. 19:00, 26 lutego godz. 16:00
Jed (Artur Chamski) i Boyd (Mateusz Banasiuk) wraz ze swoim przyjacielem pianistą ( Jacek Kita) próbują sprzedać swój pomysł na musical pod tytułem ,,The Big Bang", w którym prezentują historię świata od jego narodzin aż do dzisiaj. ako twórcy najdroższego musicalu w historii opowiadającego o dziejach ludzkości – na który to właśnie zbierają pieniądze – domorośli autorzy sami wcielają się w coraz to nowe postacie, tworzą na oczach widzów kostiumy, wykorzystując najbardziej nieoczekiwane elementy wyposażenia wypożyczonego mieszkania, śpiewają, tańczą i opowiadają dzieje cywilizacji – słowem robią wszystko, by przekonać do zainwestowania w produkcję ich show.
Materiały Teatru Komedia w Warszawie

„Upiór w Kuchni" – reż. Tomasz Sapryk – Teatr Kamienica
24 lutego godz. 19:30, 25 lutego godz. 16:00 i 19:30
Mały angielski pensjonat na peryferiach miasta. Dystyngowana starsza pani i jej przesympatyczna córka, ich tajemniczy goście mający niejedno na sumieniu, niewyjaśnione zaginięcia oraz upiorna zagadka w tle...
Kto nie pamięta słynnego Teatru Sensacji „Kobra", który gromadził w poniedziałkowe wieczory przed telewizorami miliony widzów? Jedną z jego najpopularniejszych premier był spektakl „Upiór w kuchni" Janusza Majewskiego z 1993 roku z Ireną Kwiatkowską w roli tytułowej. Dziś przenosimy tę niezwykłą komedię z dreszczykiem na deski Teatru Kamienica, tworząc prawdziwie wyjątkowe widowisko łączące w sobie elementy kryminału, thrillera i angielskiej komedii.
Materiały Teatru Kamienica w Warszawie

Dla najmłodszych:
„Doktor Dolittle i jego zwierzęta" – reż. Tomasz Gawron – Teatr Capitol
26 lutego godz. 11:00
Doktor Dolittle, główny bohater powieści, jest lekarzem. Pewnego dnia pojawia się w jego domu Karmiciel Kotów, który ze względu na ogromną miłość Doktora do zwierząt, namawia go, żeby zamiast ludzi, zaczął leczyć zwierzęta. Przysłuchująca się ich rozmowie papuga Polinezja postanawia nauczyć Doktora języka zwierząt. Doktor zachwycony możliwością porozumiewania się ze swoimi podopiecznymi zaczyna zgłębiać ich język. Tymczasem w domu Doktora pojawiają się nowe zwierzęta: świnka Geb – Geb i małpka Czi – Czi i to one wraz z papugą Polinezją będą najbliższymi przyjaciółmi Doktora. Wśród wielu przygód, które spotykają naszych bohaterów najważniejszą jest ich wyprawa do Afryki, gdzie Doktor ma leczyć małpy, które zapadły na tajemniczą chorobę. Trudy podróży, uwięzienie przez dzikiego króla Joliginkę, przejście nad przepaścią do Krainy Małp sprawia, że początkowe animozje i złośliwości pomiędzy zwierzętami przeradzają się w przyjacielską więź.
Materiały Teatru Capitol w Warszawie

„Pan Tom buduje dom" – reż. Zespół – Teatr Scena 96
25 lutego godz. 17:00, 26 lutego godz. 11:00 i 15:00
„Pan Tom buduje dom" to spektakl powstały na podstawie książki Franciszki i Stanisława Themersonów wydanej po raz pierwszy 1938 roku. Wspaniale napisany tekst i znakomite, wyraziste, czarno-białe ilustracje, w tamtym okresie wręcz awangardowe, dzisiaj niewiele straciły ze swej aktualności, choć prezentowane przez Architekta Kąta domy w różnych częściach świata bardzo się zmieniły. Sympatyczny pan Tom Łebski chce zbudować sobie dom i tak rozpoczyna się wędrówka przez tajniki różnych dziedzin związanych z budowaniem. Spektakl jest dynamiczny, bo i Pan Tom ciągle jest w ruchu. Podróżuje na plac budowy a jego podróże prezentujemy za pomocą projekcji, w których ożywione zostały dowcipne ilustracje Franciszki Themerson. Pojawiają się one również w pomysłowych dekoracjach spektaklu.
Materiały Teatru Scena 96 w Warszawie



Wiktor Skórski
Dziennik Teatralny Warszawa
25 lutego 2023