Weekendowe polecenia - Szczecin

Premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie oraz Festiwal Euromusicdrama to nowe propozycje teatralne na ten weekend w Szczecinie. Natomiast Gorzów Wielkopolski zaprasza na premierę młodzieżową spektaklu "1980-Ty".

"La Pasionaria" - reż. Karolina Szczypek - Teatr Współczesny w Szczecinie
1, 3 października, godz. 19.00, 2 października, godz. 17.00
Autentyczna historia Dolores Ibárruri Gómez, słynnej hiszpańskiej działaczki politycznej, autorki antyfaszystowskiego zwrotu "No pasarán!" budzi duże emocje. Czy Dolores – córka górników, żona socjalisty, żarliwa katoliczka, matka sześciorga dzieci, niedoszła nauczycielka – nazwałaby dziś siebie aktywistką? Co dzieje się, kiedy kiełkujące od dzieciństwa poczucie nierówności przeradza się w gniew, którego nie mamy już siły tłumić? Jakie działania napędza i do czego doprowadza? W tym horrorze społecznym wspólnie przyjrzymy się postaci charyzmatycznej Dolores i zaskakującym zwrotom, które wpłynęły na jej tożsamość.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Seks dla opornych" - Justyna Celeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
1 października, godz. 19.30, 2 października, godz. 19.00, 3 października, godz. 17.00
Małżeństwo z 25-letnim stażem wyjeżdża na weekend do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik "Seks dla opornych", który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne i uratować związek. Czy terapia przyniesie oczekiwane rezultaty?
"Seks dla opornych" – to dowcipna komedia, pełna trafnych spostrzeżeń o kobiecych i męskich pragnieniach – nie tylko tych, których spełnienie odbywa się w łóżku.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Mayday" - reż. Stefan Szaciłowski - Teatr Polski w Szczecinie
1, 2, 3 października, godz. 19.00
"Mayday" to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kogut w rosole" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie
2, 3 października, godz. 15.00
Sztuka Samuela Jokica jest komedią, która w lekki, niewymuszony sposób, bez grożącego palca mówi o egzystencjalnych problemach, z którymi konfrontowane są wszystkie współczesne społeczeństwa przemysłowe w Europie i na całym świecie. Chciałbym, aby sprawiła Państwu dużo radości, a równocześnie była okazją do refleksji. Nie lubię teatru, który poucza, nudzi i udaje, że zna recepty na poprawienie świata...
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Madama Butterfly" - reż. Pia Partum - Opera na Zamku
2 października, godz. 19.00, 3 października, godz. 18.00
Najsłynniejsza kobieta w historii opery, a przy tym niebywałe wyzwanie wokalno-aktorskie, bo śpiewaczka grająca rolę Butterfly musi zmierzyć się z całym wachlarzem skrajnych emocji i nie schodząc ze sceny, śpiewać łącznie przez niemal 90 minut.
Dramatyczna historia związku gejszy i porucznika amerykańskiej marynarki osadzona jest w tętniącym życiem współczesnym Tokio. Szczecińskie przedstawienie, nawiązujące do poetyki filmów Larsa von Triera, jest wzbogacone o postać tancerza – alter ego Butterfly, a także o multimedialne projekcje.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
2 października, godz. 15.00, 3 października, godz. 12.30
W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi... Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Matylda mierzy wysoko" - reż. Anna Rozmianiec - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
2 października, godz. 16.00, 3 października, godz. 11.00
Będzie to historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko... Matylda walczy ze stereotypami i przyklejonymi społecznie łatkami, tak często obserwowanymi również wśród współczesnych dzieci.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Euromusicdrama Szczecin - Teatr Kameralny w Szczecinie
1-3 października
Festiwal Euromusicdrama to koncerty muzyki teatralnej interpretowane nie tylko przez wspaniałych muzyków o międzynarodowej renomie, ale także spotkania z kompozytorami muzyki teatralnej. Tegoroczna edycja poświęci jeden z wieczorów twórczości Pawła Mykietyna, kierownika muzycznego Teatru Nowego w Warszawie i kompozytora muzyki teatralnej związanego ze znanym reżyserem Krzysztofem Warlikowskim.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Wieczór improwizacji teatralnej" - reż. zespół - Teatr Piwnica przy Krypcie
1 października, godz. 21.30
Grupa Impro z Krypty, która już od kilku lat działa przy zamkowym Teatrze Piwnica przy Krypcie, z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych przedstawień i niepowtarzalnych scen komediowych. Spektakle powstają na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści tworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Misiaczek" - reż. Paweł Niczewski - Teatr Piwnica przy Krypcie
2, 3 października, godz. 10.00
Spektakl teatralny dla dzieci od 18 miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.
Materiały Teatru Piwnica przy Krypcie.

"Beethoven. Missa solemnis" dyr. José Maria Moreno - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
1 października, godz. 19.00
Do naszej Filharmonii powraca Latvija Choir – jeden z najlepszych zespołów śpiewaczych w Europie, który był wykonawcą koncertu inauguracyjnego naszej nowej siedziby w 2014 roku. Zabrzmiała wtedy IX Symfonia Ludwiga van Beethovena. Niewątpliwie jego muzyka nierozerwalnie związana jest ze zmianami w naszej rzeczywistości.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

"Kresy klasycznie" - dyr. Miłosz Bembinow - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
2 października, godz. 19.00
Nieodłącznym elementem Turnieju Muzyków Prawdziwych, którego siódma edycja odbyła się we wrześniu tego roku, jest koncert inaugurujący, w który zaangażowani są gospodarze czyli Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. W 2021 roku, z uwagi na kontekst kresowy, muzycy orkiestry wykonują repertuar klasyczny nawiązujący do kultury tradycyjnej ziem wschodnich II RP tworząc niejako podróż od Wileńszczyzny, przez Nowogródek, aż po ziemie stanisławowskie.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Dzieła wszystkie Szekspira... w nieco skróconej wersji" - reż. Piotr Krótki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
1, 3 października, godz. 19.00
Przyrządzona na bazie twórczości geniusza ze Stratfordu, podana w lekkiej, żartobliwej formie potrawa, doprawiona mieszanką wielorakich teatralnych konwencji, ze szczyptą czarnego humoru. Jednym słowem wiele hałasu o poskromienie dwóch panów z Werony przez Wesołe kumoszki z Windsoru z pomocą miarki za miarkę, co prowadzi do komedii omyłek i straconych zachodów miłości. Każdy widz, bez wątpienia, znajdzie tu coś dla siebie.
Materiały BTD.

"Kora. Falowanie i spadanie." - reż. Alina Moś-Kerger - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 października, godz. 18.00
Kora fascynuje. Nawet, kiedy jej już nie ma, zostały evergreeny Maanamu i jej własna legenda. Może zachwycać, może obrażać, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Kora zawsze mówiła to, co myślała i z lubością opowiadała, jak istotną rolę w jej życiu odgrywają sny. Dlatego i my wyśniliśmy nasz teatralny sen o Korze w spektaklu "Kora. Falowanie i spadanie". Usłyszycie w nim największe przeboje Maanamu i przepłyniecie przez oniryczny ocean zdarzeń z życia artystki, w którym najważniejsze było po prostu życie. I miłość. Bo według niej każda miłość zaczyna się od miłości i naprawdę nie sposób się z tym nie zgodzić.
Materiały BTD.

"Akompaniator" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
2 października, godz. 20.30
Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty" i „Przyszedł mężczyzna do kobiety" czas na trzecią propozycję znakomitego duetu aktorskiego BTD: Żanetty Gruszczyńskiej – Ogonowskiej i Wojciecha Rogowskiego. Tym razem to „Akompaniator" Anny Burzyńskiej, wspaniała komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Ławeczka" - reż. Robert Czechowski - Lubuski Teatr w Zielone Górze
1, 2, 3 października, godz. 19.00
Słynna komedia rosyjskiego dramatopisarza była już w Polsce grana ponad dwadzieścia razy. To słodko-gorzka opowieść o mężczyźnie z przeszłością i kobietą po przejściach. Ona i On spotykają się przez przypadek w parku. On chciałby się wprosić na noc, ona pragnie miłości i stabilizacji. On – tajemniczy i oszczędny w słowach, ona subtelna i wrażliwa. Czy spotkanie na tytułowej ławeczce odmieni ich los? Być może gdzieś już kiedyś się poznali? Kameralny spektakl w reżyserii Roberta Czechowskiego to opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, a także o tym, że relacja pomiędzy kobietą a mężczyzną to nieustanna gra pozoró
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Szklana menażeria" - reż. Lech Mackiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze
2, 3 października, godz. 16.00
Dramat autorstwa Tennessee Williamsa wystawiony na Broadwayu w 1945 roku. Opowiada o rodzinie, w której u boku samotnej matki i brata żyje Laura, dziewczyna, której trudno odnaleźć się w realnym społeczeństwie, jej tragicznie utraconych marzeniach i rozpadzie rodziny. Przez fabułę przewija się tytułowa kolekcja szklanych figurek dziewczyny. Wiele z wątków dramatu zawiera odniesienia do biografii Williamsa. Dramat ten został uznany przez amerykańskich krytyków za najlepszą sztukę sezonu, w którym odbyła się jego premiera. Uchodzi za jedno z najbardziej znanych dzieł autora. Wystawiany był wielokrotnie na deskach teatrów, w tym również polskich. Doczekał się również wielu ekranizacji, m.in. w 1950, 1973, 1977 i 1987 roku.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"1980-Ty" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
1 października, godz. 10.00, 2 października, godz. 19.00, 3 października, godz. 17.00
"1980-Ty" to widowisko muzyczne osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Przesłaniem spektaklu jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność" była nie tylko na ustach całego świata ale i w sercach milionów Polaków.
Materiały Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
1 października 2021