Weekendowe polecenia - Szczecin

W ten weekend w Szczecinie zobaczymy dwie premiera - dla dorosłych i dla dzieci. To będzie również powrót do przedstawień musicalowych, klasyki i spektakli kameralnych.

"Książę Niezłomny" - reż. Michał Telega - Teatr Współczesny w Szczecinie
12, 13, 14 listopada, godz. 19.30
"Książę Niezłomny" to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Wieża z klocków" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Mały w Szczecinie
12, 13 listopada, godz. 19.00
Niezwykła i zarazem zwykła historia. Spektakl o jednym z najpiękniejszych instynktów, którym jest chęć bycia z kimś i dla kogoś. Zaskakująca, niepowtarzalna forma teatralna, gdzie na oczach widzów powstaje świat wyjątkowy, taki, jaki mogą stworzyć wokół siebie tylko najbliższe sobie osoby.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Przyszedł mężczyzna do kobiety" - reż. Arkadiusz Buszko, Joanna Matuszak - Teatr Mały w Szczecinie
12, 13 listopada, godz. 19.00
Przezabawna komedia na aktorski duet. On i ona spotykają się na randce, która zaczyna się... fatalnie. Po serii kłótni i obelg, włączają płytę "Love story" i... zaczynają jeszcze raz. Oboje muszą przecież dokonać wyboru pomiędzy dalekim od doskonałości partnerem, a samotnością.Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Musical Show" - reż. Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka - Teatr Polski w Szczecinie
12, 13, 14 listopada, godz. 19.00
Są takie musicale i filmy muzyczne, które znamy na pamięć, a i tak oglądamy ponownie... "Kabaret", "Chicago", "Upiór w operze", "Hair", "Koty" - to tylko niektóre tytuły. Jeśli chcesz przywołać te emocje i wyjść z widowni tanecznym krokiem nucąc, np. "Everybody needs somebody" z "Blues Brothers" lub "What a feeling" z "Flashdance", to "Musical Show" jest stworzony dla Ciebie!
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Tu rządzą lalki" - reż. Artur Romański - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
13 listopada, godz. 17.00, 14 listopada, godz. 11.00
Spektakl "Tu rządzą lalki" to pełen absurdalnego humoru projekt, w którym znalazło się kilkanaście piosenek napisanych przez najlepszych polskich tekściarzy i dramaturgów. Muzyka na żywo, zaskakująca oprawa wizualna i bogata choreografia tworzą opowieść o potrzebie bycia zauważonym i ważnym. Ale też o bezgranicznej przyjaźni, która czasami w kryzysie i starciu potrafi wybrzmieć najpiękniej.
Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"My Fair Lady" - reż. Jakub Szydłowski - Opera na Zamku w Szczecinie
13 listopada, godz. 19.00, 14 listopada, godz. 18.00
Historia bezpardonowego i egocentrycznego profesora Henry'ego Higginsa, opowiedziana tu z punktu widzenia trzech kobiet: Jego matki, gospodyni – pani Pearce i uczennicy Elizy Doolittle, zmuszonych dzielić z nim losy, daje możliwość nowego odczytania tej znanej nam wszystkim historii. A wszystko to niepozbawione rozśpiewanego i roztańczonego musicalowego uroku, cynicznego angielskiego humoru, wspaniałych aktorskich kreacji, oraz wielu okazji do przeżycia prawdziwych emocji i wzruszeń.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Sit-Down Tragedy" - reż. Maksim Isaev, Pavel Semchenko - Teatr Kana w Szczecinie
12, 13 listopada, godz. 19.00
Spektakl jest okrutną w swojej radykalności, a jednocześnie pełną czułości opowieścią o samotności, bezradności i pięknie człowieka osaczonego wielowymiarowością absurdu otaczającego świata, własnych obsesji, emocji i uwarunkowań. Jest próbą diagnozy i mierzeniem się z nieuchronnością. Jest swoistym rewersem standapowej rzeczywistości, ironicznym – pełnym czarnego humoru – komentarzem do spraw codziennych, lokalnych, globalnych i ostatecznych. Druga wspólna produkcja Teatru Kana i rosyjskiego Teatru Akhe z Petersburga, jednego z najbardziej renomowanych rosyjskich kolektywów artystycznych.
niemowlaka.
Materiały Teatru Kana w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
13, 14 listopada, godz. 19.00
"Do trzech razy sztuka" – na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Karłowicz Recomposed" - Atom String Quartet - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
12 listopada, godz. 19.00
Pieśni Mieczysława Karłowicza to jeden z tych zbiorów, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla historii muzyki, ale także dla niezliczonych rzesz artystów i słuchaczy. Stanowią pomost między romantyzmem a Młodą Polską – jedną z najpiękniejszych przygód polskiej kultury w XX wieku.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Kazuko" - reż. Laura Sonik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 listopada, godz. 12.00
"Kazuko" to opowieść o małej rybce, która bardzo chciała stać się człowiekiem. To historia przyjaźni ponad podziałami, ponad ograniczeniami, także gatunkowymi. I o tym, że spełnianie marzeń, to też podejmowanie decyzji. I ponoszenie konsekwencji z tym związanych. Przede wszystkim jednak, to opowieść o dorastaniu. Baśń opiera się na licznych podaniach i legendach o morskich istotach, które zafascynowane światem ludzi, stawały się jego częścią. W kulturze dalekiego wschodu ludzie boją się mocy oceanu i wierzą, że natura i egzystencja człowieka są ze sobą silne sprzężone.
Materiały BTD w Koszalinie.

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
14 listopada, godz. 19.00
To niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana. Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności.
Materiały BTD w Koszalinie.

Zielona Góra

"Kordian" - reż. Zbigniew Waleryś - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
12, 13, 14 listopada, godz. 19.00
Bezpośrednią inspiracją do sięgniecia po "Kordiana" Juliusza Słowackiego była historia szesnastoletniego młodzieńca, który popełnił samobójstwo. Po kilku miesiącach od tego nieszczęśliwego wydarzenia usłyszałem, że był on współczesnym Kordianem. Niezwykła osobowość, wrażliwiec, osamotniony, brak kontaktu z zabieganymi za pieniędzmi i karierą rodzicami, odrzucony przez rówieśników, nie znalazł pomocy w religii, zawiedzona miłość i introwertyk.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - reż. Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
14 listopada, godz. 12.00
Chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg. A po zachodzie słońca wybierzemy się w podróż pośród gwiazd!
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Marzenie Nataszy" - reż. Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielonej Górze
13, 14 listopada, godz. 16.00
"Nataszo, jakie ty masz marzenie?" – proste pytanie, którego nikt nigdy nie zadał szesnastoletniej wychowance bidula Nataszy Baninie, uruchamia w niej całą lawinę uczuć i popycha do kolejnych, często irracjonalnych działań. Bohaterka bez reszty oddaje się fantazji o wielkiej miłości – towarze najbardziej deficytowym w jej krótkim życiu. Uporczywa myśl o zbliżającym się spełnieniu prowadzi ją przez kolejne dni, zmienia widzenie świata, nie pozwala ocenić obiektywnie sytuacji, wodzi za nos. Głód uczuć sprawia, że marzenie staje się niszczące i groźne.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Nowy Jork. Prohibicja" - reż. Łukasz Czuj - Teatr Muzyczny Roma - 37. Gorzowskie Spotkania Teatralne
12 listopada, godz. 17.00, 20.00
Nowy Jork. Prohibicja to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.
Materiały Teatru Roma.

"1980-Ty" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
14 listopada, godz. 18.00
Chłopak spotyka dziewczynę. Dziewczyna chłopca. Historia stara jak świat i wieczna, jak miłość. Tak też rozpoczyna się i nasza musicalowa opowieść o miłości i wierności sobie. Rzecz młodych ludziach uczących się nawzajem nowych słów ze słownika nadziei.Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.ma



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 listopada 2021