Weekendowe polecenia - Szczecin

W Gorzowie Wielkopolskim premiera "Dnia świra" w reżyserii Pawła Szkotaka. Na pozostałe sceny powracają dobrze znane, lubiane i nagradzane spektakle, które warto zobaczyć w tym pandemicznym czasie.

"Odlot" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie
28–30 stycznia, godz. 19.00
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej
i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"kalifornia nieśmiertelni" - reż. Szymon Kaczmarek - Teatr Mały w Szczecinie
28 stycznia, godz. 19.00, 29 i 30 stycznia, godz. 17.00
Spektakl „kalifornia nieśmiertelni" to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci- kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor. Stay tuned.
Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Noc kolorowych chmur" - Adam Opatowicz - Teatr Polski w Szczecinie
28, 29, 30 stycznia, godz. 19.00
Jeśli chcesz przypomnieć sobie dawne lata i spory kawałek historii polskiej muzyki rozrywkowej, zapraszamy na "Noc kolorowych chmur" - spektakl muzyczny skomponowany z przebojów takich gwiazdorskich wykonawców, jak: Karin Stanek, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Filipinki, Skaldowie, Czerwone Gitary, Trubadurzy i inni.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"My hrabiny nie płaczemy" - Zura Pirveli - Teatr Polski w Szczecinie
29 stycznia, godz. 16.00, 19.00
Olga Adamska świeżo i inteligentnie podchodzi do najpopularniejszych tematów, takich jak: życie, aktywności, marzenia, wszelakie związki i relacje damsko-męskie. Przedstawia je z kobiecego punktu widzenia, lecz spektakl nie jest adresowany wyłącznie do publiczności żeńskiej.
Materiały Teatru Polskiego w Szczecinie.

"Kraina uśmiechu – wykonanie koncertowe" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie
29 stycznia, godz. 19.00
Krainę uśmiechu uważa się powszechnie za szczytowe osiągnięcie operetki wiedeńskiej lat dwudziestych XX wieku. Dzieje nieszczęśliwej miłości wiedeńskiej hrabianki Lizy i chińskiego księcia Su Czonga ilustruje muzyka pełna melodycznej słodyczy, emanująca egzotyką i bogactwem barw, w której Lehár wyraźnie nawiązał do stylu Pucciniego, którego tak mocno podziwiał. Choć wszystkie arie i duety operetki osiągnęły wielką popularność, to nic nie jest w stanie przyćmić sukcesu tenorowej arii Twoim jest serce me, będącej ozdobą repertuaru największych głosów w historii wokalistyki.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.

"Księżniczki i ziarnko grochu" - reż. Valdis Pavlovskis - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
28 stycznia, godz. 11.00
Adaptacja klasycznych baśni Andersena – „Świniopasa" oraz „Księżniczki na ziarnku grochu" zagrana przepięknymi lalkami autorstwa wybitnego scenografa Paula Senhofsa. Młody Książę wytrwale zabiega o serce ślicznej księżniczki. By być blisko niej zostaje nawet świniopasem. Jednak czy każda księżniczka jest warta miłości? By odkryć prawdę zwykle wystarczy dobrze się przyjrzeć swojej księżniczce. Czasem jednak przydać się może ziarenko grochu – test na delikatność i wrażliwość, która cechuje prawdziwe księżniczki!
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"A kuku" - reż. Maria Jamińska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 stycznia, godz. 15.00, 30 stycznia, godz. 12.30
W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi... Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłdoszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najwazniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajka o szczęściu" - reż. Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
29 stycznia, godz. 16.00, 30 stycznia, godz. 11.00
"Bajka o szczęściu" to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
29 stycznia, godz. 19:00, 30 stycznia, godz. 17:00
Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych. Dla publiczności zaś są okazją obserwacji bogatych rysów psychologicznych postaci i w niebanalny sposób nakreślają postawy życiowe bohaterów. Sztuka stawia przede wszystkim pytanie o moralność i etyczne zasady postępowania.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Na Lightcie" - Grupa Korpuskularna LightOff Grygier / Fibich / Nykowski - Teatr Kana
29 stycznia, godz. 19.00
"Na Lightcie" to wielopoziomowa opowieść o świetle (teatralnym, codziennym, ale również i takim, które zawsze pozostawia kogoś w cieniu), która na jednej scenie łączy Tomasza Grygiera (aktora Teatru Kana z ogromnym dorobkiem scenicznym oraz technika teatralnego), Weronikę Fibich (artystkę interdyscyplinarną, znaną w całej Polsce z akcji teatralnych, performansów czy filmów dokumentalnych) oraz Piotra Nykowskiego (jednego z najbardziej znanych fotografów teatralnych oraz reżysera światła). Brawurowa gra aktorska, mnóstwo (auto)ironii i humoru oraz wspaniałe sceniczne obrazy - oto podstawowe powody, dla których warto odwiedzić Kanę w najbliższy weekend.
Materiały Teatru Kana.

"Vivat Mozart!" - dyr. Rune Bergmann - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
28 stycznia, godz. 19.00
Żaden kompozytor w historii muzyki nie miał takiej łatwości w pisaniu utworów, rozpoznawalnych dla wszystkich melomanów na świecie, jak Wolfgang Amadeusz Mozart. W jego przypadku trudno mówić o mniej znanych kompozycjach. Jeśli jednak chcielibyśmy sięgnąć do rzadziej grywanego repertuaru, to należy spojrzeć na utwory przeznaczone na instrumenty dęte.
Wśród nich prawdziwą perłą są dwa koncerty fletowe, które powstały jeszcze przed przeprowadzką Mozarta do Wiednia.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Szalone nożyczki" - reż. Andrzej Chichłowski - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
28 stycznia, godz. 19.00
Szalone nożyczki to niezwykła komedia kryminalna, rozgrywająca się w wyjątkowym salonie fryzjerskim, prowadzonym przez Antoniego Kędziorka. Nad salonem fryzjerskim mieszka mistrzyni fortepianu Izabela Czerny, a dokładniej mieszkała, ponieważ pewnego dnia zostaje... zamordowana. Ten nieoczekiwany zwrot wydarzeń ujawni wiele skrywanych tajemnic, których rozwiązaniem zajmie się profesjonalny śledczy w asyście samych widzów. Autor sztuki bowiem, główną rolę powierzył właśnie publiczności.
Materiały BTD.

"Kolacja dla głupca" - Zdzisław Derebecki - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
30 stycznia, godz. 19.00
Pierre Brochant, bogaty wydawca bestsellerów, wraz z przyjaciółmi z paryskich wyższych sfer urządza raz w tygodniu swoisty, a zarazem okrutny turniej zwany „kolacją dla głupca". Istotą konkursu jest przyprowadzenie ze sobą na wspomnianą kolację największego nieudacznika – wygrywa ten, kto przyprowadzi największego głupca. Pierre jest przekonany o wygranej – jego „gość" to François Pignon, wyjątkowo nierozgarnięty księgowy z ministerstwa finansów, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed kolacją Pierre'owi wypada dysk... i to jest dopiero początek jego nieszczęść. A wszystko przez pana Pignona, który pomimo najszczerszych chęci wciąga Pierre'a w istny wir kłopotów.
Materiały BTD.

Zielona Góra

"Oświadczyny / Niedźwiedź" - Juliusz Dzienkiewicz - Lubuski Teatr w Zielone Górze
28, 29 stycznia godz. 19.00, 30 stycznia, godz. 18.00
Oba jednoaktowe „żarty sceniczne" Antoniego Czechowa powstały w 1888 r. jako wysokiej klasy próba podzielenia się z odbiorcami niepokojami młodego wówczas satyryka i nowelistę, który chłodnym okiem lekarza (ukończył studia medyczne) przyglądał się życiu rosyjskiego ziemiaństwa i inteligencji. W swych humoreskach i farsach przedstawiał własną bezlitosną diagnozę społeczną: życie jest nienormalne, a nienormalność ta polega na zaniku elementarnych wartości moralnych, humanizmu i logiki.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"Marzenie Nataszy" - Magdalena Drab - Lubuski Teatr w Zielone Górze
29, 30 stycznia, godz. 16.00
„Nataszo, jakie ty masz marzenie?" – proste pytanie, którego nikt nigdy nie zadał szesnastoletniej wychowance bidula Nataszy Baninie, uruchamia w niej całą lawinę uczuć i popycha do kolejnych, często irracjonalnych działań. Bohaterka bez reszty oddaje się fantazji o wielkiej miłości – towarze najbardziej deficytowym w jej krótkim życiu.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

"W siódmym niebie" - Katarzyna Kawalec - Lubuski Teatr w Zielone Górze
30 stycznia godz. 12.00
Chmury płyną leniwie i powoli... Wiatr dmucha lekko i popycha je. Czy zauważysz przelatujące ptaki, gdy położysz się i spojrzysz w niebo? Słońce ogrzewa buzię. Oczy same się zamykają. Gdy otulisz się kocykiem z chmur, poczujesz jak miły w dotyku i puszysty jest śnieg.
Materiały Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Gorzów Wielkopolski

"Dzień świra" - Paweł Szkotak - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
28, 29 stycznia, godz. 19.00
"Dzień świra" jest gorzką komedią o absurdach życia polskiego inteligenta,
inteligenta, ekscentryka i oryginała, uwikłanego w natręctwa życia codziennego, dla którego każdy dzień (tytułowy "dzień świra") i każdy kontakt z drugim człowiekiem jest piekłem i ogromnym wyzwaniem. Codziennie rano szuka pomysłu na nadchodzący dzień: higiena, jedzenie, praca, dzieci, jedzenie, drzemka, praca, jedzenie, praca, palenie, proszki, sen... Czy dlatego jest świrem...? Inteligentny człowiek, wykształcony polonista żyjący we współczesnym świecie, który go przerasta."
Materiały Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
28 stycznia 2022