Weekendowe polecenia - Szczecin

W ten weekend widzowie będą mieli okazję zobaczyć ostatnia premierę Teatru Współczesnego w Szczecinie, galę jubileuszową Opery na Zamku z Małgorzatą Walewską oraz posłuchać koncertu nad wodą w wykonaniu muzyków szczecińskiej filharmonii.

"Wiarołomna" - reż. Hana Umeda - Teatr Współczesny w Szczecinie
24, 25 czerwca czerwca, godz. 19.00, 26 czerwca, godz. 19.30
„Wiarołomna" to autobiograficzne rozliczenie z doświadczeniem religijności ukształtowanej przez Ruch Rodzin Nazaretańskich — założoną w 1985 roku przez ks. Tadeusza Dajczera wspólnotę maryjną działającą w ramach Kościoła katolickiego. Oparta o ideę zawierzenia życia Maryi duchowość Ruchu kładła szczególny nacisk na posłuszeństwo i mistyczne zjednoczenie z Bogiem w głębokim poczuciu własnej „duchowej nędzy". Czy wychodząc z Kościoła Katolickiego jesteśmy w stanie rzeczywiście się od niego uwolnić? Jak mógłby wyglądać skuteczny rytuał apostazji?

Materiały Teatru Współczesnego w Szczecinie.

"Jubileuszowa gala Opery na Zamku" - dyr. Vladimir Kiradjiev - Opera na Zamku
Gala z okazji 65-lecia sceny muzycznej w Szczecinie z gościnnym udziałem Małgorzaty Walewskiej. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć fragmenty najpiękniejszych dzieł operowych z bogatego i zróżnicowanego dorobku artystycznego Opery na Zamku. Małgorzata Walewska jest laureatką oraz finalistką wielu międzynarodowych konkursów. Debiutowała jako Polina w „Damie pikowej" oraz w roli Carmen w wiedeńskiej Staatsoper. W 2005 roku zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w „Samsonie i Dalili" u boku José Cury. Pracowała z Luciano Pavarottim i Placido Domingo.
Materiały Opery na Zamku.

"Kaczątko" - reż. Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
25 czerwca, godz. 16.00
"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka".
Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Bajki z rękawa" - reż. zespół - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie
26 czerwca, godz. 11.00
Aktorzy improwizatorzy – Kasia Majewska, Paulina Majtas, Rafał Hajdukiwicz i Maciek Sikorski w spontanicznej grze, bez scenariusza i bez wcześniejszego przygotowania roli tworzą dialogi, akcję i niekiedy wyimaginowaną scenografię w trakcie występu.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

"Do trzech razy sztuka" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
25 czerwca, godz. 17.00
„Do trzech razy sztuka" – na podstawie sztuki pod tytułem „Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego to kolejna propozycja. z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. Autorzy dają okazję aktorom w inteligentnie napisanej sztuce prezentacji szerokiego wachlarza umiejętności zawodowych.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Wieczór autorski Michała Janickiego" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie
26 czerwca, godz. 19.00
Osadzona we współczesnych realiach fabuła niemal nic nie traci na aktualności, a komizm scen rodzajowych nie umniejsza egzystencjalnej wymowie utworu. Celne uwagi, czy chwilami złośliwa krytyka świata teatru, kina czy TV zachęca do refleksji. Wieczór chwilami filozoficzny, chwilami zabawny.
Materiały Teatru Kameralnego w Szczecinie.

"Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego" - dyr. Paweł Tomaszewski - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie
24 czerwca, godz. 19.00
Od wielu lat wraz z początkiem lata muzycy Filharmonii przenoszą dźwięki najpiękniejszej muzyki podczas koncertów Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego do przystani jachtowej nad Jeziorem Dąbie. Poprzednie edycje koncertów przyciągały prawdziwe tłumy. Przy scenie nad jeziorem gromadzi się rokrocznie ponad tysięczna publiczność, a niecodzienna sceneria sprawiała, że każdy koncert jest wyjątkowy.
Materiały Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

Koszalin

"Jędrek, czyli urządzimy Wam dożynki" - reż. Aneta Groszyńska - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
24, 25, 26 czerwca, godz. 19.00
Ponad trzydzieści lat temu Polska odzyskała wolność, ale zaraz zachwiała się demokracja. Polska stanęła w korkach, na ulice wylała się gnojowica. Czy Polska wyszła z tego lepsza? A może do dzisiaj płaci cenę za ułomności demokracji? Partia to władza, bezpieczeństwo, posady. Tak było 30 lat temu, gdy Polska wchodziła na drogę demokracji. Ale dlaczego tak już zostało?
Materiały BTD.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
23 czerwca 2022