Wielkie święto Szekspira

Festiwal Szekspirowski to międzynarodowa impreza teatralna łącząca prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się w Trójmieście. Startuje co roku w ostatni weekend lipca/pierwszy weekend sierpnia. To 10 dni intensywnych wrażeń teatralnych, gdzie spotykają się artyści, reżyserzy, animatorzy, krytycy. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Organizatorami festiwalu są Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski

Historia festiwalu sięga 1993r. roku, kiedy to zainicjowano pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, które cztery lata później przekształciły się w międzynarodowy festiwal z okazji obchodów millenium Gdańska. Do 2010 roku włącznie na festiwalu zaprezentowało się ponad 150 zespołów teatralnych z blisko 40 krajów, prezentując dzieła tak wybitnych twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Silviu Purcarete,  Roberto Ciulli, Robert Sturla, Yoshihiro Kurita.
Przedstawieniom towarzyszą spotkania z reżyserami, aktorami, dramaturgami. Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania artystów i ludzi kultury. Fenomenem jest to, że gromadzi wokół siebie rzeszę młodych ludzi, wolontariuszy pragnących przysłużyć się do jego organizacji,  uczestników warsztatów teatralnych, twórców szekspirowskich murali, redaktorów kolejnych wydań gazety festiwalowej. Mamy przekonanie, że dzięki takim działaniom budujemy społeczność ludzi głęboko oddanych „sprawie szekspirowskiej”, a w przyszłości mocno zaangażowanych w działania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, posiadającego już swoją siedzibę.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Europie. Od lat rozwijamy współpracę z organizacjami kulturalnymi z całego świata, współtworząc międzynarodowe projekty, w tym pięć zrealizowanych w ramach Programu Kultura Unii Europejskiej. Planujemy także koprodukcje z innymi Festiwalami Szekspirowskimi w Europie. Jednocześnie współpracujemy z trójmiejskim środowiskiem artystycznym i najciekawszymi twórcami z naszego kraju, w ten sposób promując kulturę polską na arenie międzynarodowej.
To właśnie w Gdańsku z inicjatywy naszego Festiwalu narodziła się Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich i tu ma swoją siedzibę. W jej skład wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Efektem kilkuletniej współpracy są dwa projekty unijne, w których partnerami były festiwale należące dziś do Sieci. W planach jest jeszcze wiele wspólnych artystycznych przedsięwzięć.
Imprezie towarzyszy ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską sezonu, o którego laur – nagrodę Złotego Yoricka zabiegają teatry z całego kraju. Zespoły uhonorowane tą nagrodą były już kilkukrotnie zapraszane na inne festiwale szekspirowskie w Europie i Stanach Zjednoczonych.

XV jubileuszowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w terminie 30 lipca-7 sierpnia 2011. Wydarzeniem festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Korsunovasa – „Burza”.
Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne rosyjskie spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego reżysera, dramatopisarza, aktora – założyciela własnego teatru w Jekaterynburgu. Teatr ten nieustannie eksperymentuje i poszukuje nowego teatralnego języka.
Zamierzamy zaprezentować również oryginalny, kameralny spektakl z Finlandii: “Anatomia Lear” inspirowany szekspirowskim „Królem Learem", w którym postać Leara jest kukiełką. Jest to studium relacji między starzejącym się ojcem a jego córkami, malowane obrazami na pograniczu snu i jawy. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.
Oryginalną propozycją jest muzyczny "Macbeth" ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kören  przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Śpiew i aktorstwo współgrają w tym spektaklu, tworząc nową jakość. Wykorzystanie renesansowych instrumentów, m.in. lutni harmonijnie uzupełnia dzieło. Spektakl święcił triumfy na festiwalu teatralnym w Dubrovniku w Chorwacji, jest też zaproszony na Festiwal Szekspirowski w Neuss w Niemczech.
Będziemy gościli również rodzimy Teatr Pieśń Kozła z Polsko-Brytyjską produkcją „Makbeta”. Stanowi ona próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu. Spektakle w Teatrze Pieśń Kozła to w rzeczywistości prezentacje pracy nad wciąż ewoluującym spektaklem. Widzowie są zatem świadkami procesu poszukiwania nowych znaczeń i możliwości ekspresji. W spektaklu bierze udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski. Spektakl jest prezentowany w języku angielskim.
Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi nam sztukę „Shaking Shakespeare” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir.
Ponadto zaprezentujemy polskie przedstawienie wyselekcjonowane w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira, z premier szekspirowskich ostatniego sezonu. Jest to spektakl „Hamlet” w reżyserii Radosława Rychcika Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Festiwalowi towarzyszyć będą także różnorodne działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi zarówno z Trójmiasta jak i z regionu województwa pomorskiego, umożliwiając im udział w festiwalu. Zajęcia teatralne prowadzone będą przez artystów uczestniczących w festiwalu. Ponadto odbędą się warsztaty plastyczne i dziennikarskie. Efektem tych ostatnich będzie redagowanie codziennej gazety festiwalowej z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń. Planujemy również działania skierowane do młodzieży ze szkół średnich regionu województwa pomorskiego. Szczególną uwagę poświęcimy młodzieży z zaniedbanych gdańskich dzielnic kierując do nich program działań artystyczno-edukacyjnych towarzyszący festiwalowi.
Założeniem Festiwalu jest zainteresowanie szerokiej publiczności, w tym szczególnie młodzieży, sztuką teatralną w jej różnorodnych formach. Dążeniem organizatorów jest rozwój kreatywności i świadomości kulturalnej uczestników oraz stworzenie aktywnej i wymagającej publiczności teatralnej, która będzie miała możliwość porównania różnorodnych koncepcji i form artystycznych w międzykulturowej przestrzeni działań festiwalowych. Impreza ma dać możliwość budowania doświadczenia artystycznego i wzmacniać potrzebę aktywnego uczestnictwa w kulturze.

PRZEDSTAWIENIA  ZAPROSZONE NA XV FESTIWAL SZEKSPIROWSKI

30 lipca – 7 sierpnia 2011

1.    HAMLET, reż. Nikolay Kolada, Teatr Nikolaya Kolady, Jekaterynburg, Rosja
2.     KRÓL LEAR, reż. Nikolay Kolada, Teatr Nikolaya Kolady, Jekaterynburg, Rosja
3.    MAKBET, reż. Benoit Malmberg, Romeo&Julia Kören. Royal Dramatic Theatre, Sztokholm, Szwecja
4.    ANATOMIA  LEAR, reż. Mikaela Hasán, Anantomia Ensemble, Finlandia, Helsinki
5.    MAKBET, reż. Grzegorz Bral, Pieśń Kozła, Wrocław, Polska
6.    BURZA w reżyserii Oskarasa Koršunovasa, Teatr OKT, Wilno, Litwa
7.    SHAKING SHAKESPEARE, reż. Radu Alexandru Nica, German State Theatre, Timisoara, Rumunia
8.    HAMLET, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2010/2011



Anna Szynkaruk-Zgirska
Materiały Organizatorów
2 czerwca 2011
Spektakle
Macbeth Hamlet