Wiersze - nie tylko zabawne

W cyklu Czytanie Poezji (nie tylko zabawne) wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Niedziela 7 maja godz. 12.00 - scena kameralna.

Na ostatnie przed wakacyjną przerwą Czytanie poezji teatr zaprasza wyjątkowo w drugą niedzielę miesiąca (po wydłużonym majowym weekendzie).
Tym razem Danuta Dolecka razem z Jarosławem Rabendą i Krzysztofem Prałatem czytać będą utwory zmarłego niedawno, niezwykle lubianego i cenionego autora - Ludwika Jerzego Kerna.

Pojawi się też zaskakujący wątek muzyczny. Zaskakujący - bo pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele znanych i lubianych piosenek wyszło spod pióra Kerna.
Warto wybrac się w podróż do miejsca, gdzie czas się zatrzymuje, gdzie wszyscy są życzliwi, pogodni i uśmiechnięci. Do wypełnionej poezją krainy łagodności…

* * *

Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) - pisarz, poeta, satyryk, prawie całe swe zawodowe życie związany z legendarnym krakowskim "Przekrojem", do którego wprowadził go w 1948 roku sam Konstanty Ildefons Gałczyński. - Umiał się uśmiechać, objaśniać świat w pozytywnych barwach. Robił to zawsze z wielką kulturą i smakiem - wspomina Mieczysław Czuma, b. redaktor naczelny "Przekroju".
Jego specjalnością była krótka forma wiersza lub fraszki, która lekko i dowcipnie komentowała rzeczywistość. Potrafił być także doskonałym poetą lirycznym. Ludwik Jerzy Kern zostanie zapamiętany jako autor wybitnych książek dla dzieci: m.in. "Proszę słonia", "Karampuk" i "Ferdynand Wspaniały", przetłumaczony na 20 języków.

- Kern był jednym z najbardziej utalentowanych poetyckich humorystów naszej współczesności, autorem pełnych wdzięku tekstów piosenek, które - choć powstały wiele lat temu - są do dziś popularne - wspomina prof. Henryk Markiewicz.

„Żył długo i szczęśliwie. Tak mi się przynajmniej zdaje, bo przecież tak naprawdę go nie znałem. Ale ktoś, kto ma taki wspaniały talent i potrafi go wykorzystać, a więc jest w życiu spełniony, musi być szczęśliwy. Bardzo lubię te jego teksty, wierszyki - niby proste i ulotne, a równocześnie bardzo eleganckie, zabawne. Miał cudowny dar łapania okruchów życia. Ludzie uprawiają wyniosłą, wielka poezję, a on umiał napisać o kocyku nad Wisłą. Pisarze często sprawiają wrażenie, że nie lubią ludzi. On lubił. Inni często zachowują się tak, jakby się unosili nad ziemią, a on lubił żyć na wysokości wzroku, w bezpośrednim kontakcie ze swoimi czytelnikami.”
Tadeusz Nyczek, krytyk Literacki

Czytanie poezji to organizowany od 2009 r. cykl spotkań, podczas których - w kameralnej atmosferze małej sceny, przy ciasteczkach i filiżance herbaty – aktorzy radomskiego Teatru prezentują ulubione wiersze i autorów. Do tej pory bohaterami Czytań poezji byli, m.in.: M. Pawlikowskia-Jasnorzewska, K. I. Gałczyński, B. Leśmian, W. Szymborska, J. Tuwim, ks. J. Twardowski, M. Hemar oraz radomscy poeci, m.in. A. Szary.

Wstęp na Czytanie Poezji wolny



Anna Kulpa
Materiały Teatru
30 kwietnia 2011
Portrety
Michał Bałucki