Wizje przyszłości

Tegoroczne warsztaty "Lato w teatrze" odbędą się w Teatrze Bagatela w dniach 30 czerwca-13 lipca 2014 r.

Młodzież ze Stowarzyszenia Siemacha będzie pracować pod opieką artystów nad spektaklem "Cyberiada". Tegoroczne warsztaty poprowadzą: Dariusz Starczewski, Małgorzata Haduch, Artur Sędzilarz, Urszula Czernicka i Łukasz Drewniak. Uczestnicy projektu sami stworzą tekst, oprawę muzyczną, plastyczną, videoprojekcje oraz zajmą się promocją spektaklu, by w dniach 12 i 13 lipca 2014 r. o godz. 19.00 na Scenie na Sarego 7 stanąć na scenie w świetle reflektorów i zaprezentować swoją wizję przyszłości zaproszonym na pokazy widzami.

Młodzież ze Stowarzyszenia Siemacha sama wybrała w tym roku tematy, które są dla niej ważne i którymi chciałaby się zająć podczas warsztatów "Lato w teatrze". Jako temat przewodni z ich propozycji wybraliśmy: wizje przyszłości - świat za 100 lat. Chcemy przyjrzeć się światu realnemu i wirtualnemu, a jednocześnie w laboratoryjnych warunkach sceny postawić znak równości między tymi światami i sprawdzić dokąd nas to może zaprowadzić? Rama science fiction pozwoli nam zarówno na krytyczne spojrzenie na to jak żyjemy tu i teraz, jak również na projekcje możliwych (lepszych i gorszych) światów, a tym samym na analizę innych tematów proponowanych przez młodzież z Siemachy: konflikty międzypokoleniowe (modele rodziny), uzależnienia (od elektroniki, Internetu, jedzenia, zakupów, kreowania własnego wizerunku), brak porozumienia w świecie Internetu, komunikatorów, sieci. Już dzisiaj wymyślamy siebie na nowo tyle razy, ile zapragniemy. Czy będziemy więc w przyszłości dla siebie i dla innych w ogóle uchwytni? Coraz radykalniej poprawiamy kondycję ludzkiego życia używając protez, poddając się przeszczepom albo wszczepieniu choćby rozrusznika serca. Smartfon staje się przedłużeniem naszej dłoni i zapasową pamięcią. Nieodwracalnie przekraczamy granice między tym kim był człowiek i czym była maszyna. Kim więc będziemy? Chcemy jako twórcy i organizatorzy wraz z młodzieżą pochylić się nad materiałem literackim, teatralnym, kulturowym, który będzie narzędziem rozpoznawania naszego świata i jego futurologicznych projekcji.

"Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku. Realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 28 czerwca a 31 sierpnia 2014 roku w dwudziestu ośmiu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (miejsce realizacji: Bolesławiec), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Fundacja Chłopaki Znad Morza w Koszalinie (miejsce realizacji: Gąski), Gminny Ośrodek Kultury (Gostycyn), Stowarzyszenie "Węgajty" (Jonkowo), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice/Przybradz), Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" (Kielce), Teatr "Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków), Gminny Ośrodek Kultury (Lanckorona), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Linin), Polski Związek Niewidomych Okręgu Kujawko-Pomorskiego (Lipno), Teatr im. Juliusza Osterwy (Lublin), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "NOVA" (Łośno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Opole), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej (Pobiedziska), Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" (Puławy), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek "Pleciuga" (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr "Baj Pomorski" (Toruń), Wałbrzyski Ośrodek Kultury (Wałbrzych), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Fundacja LALE.Teatr (Wrocław), Teatr Polski (Wrocław), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)



(-) (-)
Materiał Teatru
27 czerwca 2014