Wkrótce Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF
Celem Festiwalu jest promocja kultury teatralnej i młodych scenicznych talentów, wymiana doświadczeń, zbliżenie kultur poprzez zbliżenie artystów, a także zaprezentowanie Polski jako kraju wspierającego kulturę i doceniającego jej wpływ na rozwój społeczeństw. Początek festiwalu 28 czerwca.Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to teatralne biennale. Festiwal organizowany jest przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od pierwszej edycji Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Cezary Morawski.
7. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach od 28 czerwca do 2 lipca 2013 roku. Z każdą edycją Festiwal zwiększa swoją rangę i zasięg. Naszemu przedsięwzięciu patronują osobistości ze świata kultury i polityki. Do współpracy angażujemy czołowe warszawskie sceny. Podczas poprzednich edycji mieliśmy zaszczyt gościć ponad czterdzieści szkół teatralnych z różnych kontynentów, a wraz z nimi dziesiątki gości z całego świata i tysiące widzów. Prezentowane w trakcie Festiwalu spektakle cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem publiczności.
W trakcie tegorocznego Festiwalu zostanie pokazanych 20 spektakli z 15 krajów.
Na program Festiwalu, oprócz biorących udział w konkursie przedstawień dyplomowych zaproszonych przez nas szkół teatralnych, składają się liczne imprezy towarzyszące, w tym pokazy spektakli offowych, spotkania ze znanymi artystami sceny i ekranu, oraz warsztaty teatralne, przeznaczone zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów. Spektakle konkursowe prezentowane są z napisami.
O wyjątkowości Festiwalu decyduje za każdym razem siła młodości, talentu i entuzjazmu jego uczestników. Obecnie nasz Festiwal, doskonale rozpoznawalny, znany i doceniany przez organizatorów konkurencyjnych europejskich imprez, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.
***
RADA ARTYSTYCZNA 7. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF
Cezary Morawski - Dyrektor Festiwalu, przewodniczący Rady Artystycznej
Beata Szczucińska - zastępca Dyrektora ds. organizacyjnych
Andrzej Strzelecki - rektor i wykładowca Akademii Teatralnej
Piotr Kłoczowski - wykładowca Akademii Teatralnej
Marcin Perchuć - wykładowca Akademii Teatralnej
Jarosław Kilian - wykładowca Akademii Teatralnej
Barbara Wiśniewska - studentka Akademii Teatralnej
Łukasz Borkowski - student Akademii Teatralnej
Krzysztof Kwiatkowski - student Akademii Teatralnej
KOMITET HONOROWY
Barbara Borys-Damięcka - Senator RP, reżyserka teatralna i telewizyjna
Joanna Szczepkowska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, pedagog
Jan Englert - aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie
Maciej Nowak - krytyk teatralny i kulinarny, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
Peter Stein - niemiecki reżyser teatralny i operowy, twórca legendy berlińskiego Schaubühne
Stacy Keach - amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, producent, scenarzysta i reżyser filmowy
Boris Kudlička - scenograf pochodzenia słowackiego
Krzysztof Zanussi - polski reżyser teatralny i filmowy
Antoni Libera - polski pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta
Claudio de Maglio - aktor, reżyser i dramaturg włoski
Jacques Lassalle - francuski reżyser i aktor teatralny, pedagog, dramatopisarz
Felice Ross - reżyser światła
JURY 7. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZKÓŁ TEATRALNYCH ITSelF
CLAUDIO DE MAGLIO
Aktor, reżyser, dramaturg włoski. Dyrektor Civica d'Arte Drammatica. Specjalista w zakresie technik ekspresyjnych, a także komedii dell'arte.
W ostatnich latach prowadził warsztaty mające na celu utworzenie grupy teatralnej znanej jako "Centro Teatro Ateneo" na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, z którą brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Warszawie (2006 i 2009). Obecnie jako dyrektor
i nauczyciel pracuje nad projektem dla aktorów Potlach Theatre.
JOSÉ MARIA VIEIRA MENDES
Portugalski dramaturg i tłumacz sztuk teatralnych pochodzący z Lizbony. Napisał między innymi 1Bed Flat, My Woman, Skąpiec lub Last Party, Ana, Padam Padam. Sztuki zostały wyprodukowane w Portugalii, a także przetłumaczone na różne języki (angielski, francuski, hiszpański, włoski, polski, norweski niemiecki, turecki, węgierski, itp.) i opublikowane
w Portugalii w pierwszym tomie jego dzieł w 2008 roku. Jest tłumaczem dramatów Becketta, Harolda Pintera, Heinera Müllera, Bertolt Brecht, René Pollesch oraz autorem kilku tekstów do utworów artysty wizualnego Vasco Araújo i dwóch librett do oper. Zdobył kilka ważnych nagród teatralnych takich jak Premio Acarte / Madalena Perdigo (1999), Premio Revelaço Ribeiro da Fonte za pracę w sezonie 1998/1999 i António José da Silva nagrodę za najlepszą Portugalską lub Brazylijską sztukę (2005).
ANDRÉS LIMA
Aktor, scenarzysta i reżyser hiszpański, pochodzący z Madrytu. Od 1991 roku wyreżyserował około 20 produkcji teatralnych. Często współpracuje
z Compania Riesgo, którą założył w 1993 roku. Związany również
z Animalario - zespołem teatralnym, który utworzył razem z długoletnim współpracownikiem Alberto San Juan. Animalario otrzymała nagrodę dla Najlepszego Zespołu Teatralnego w 2003 roku. Jego najbardziej znana rola to ta w Pornografii Barata (2002) Alejandro y Ana. Andrés działa również jako aktor w filmie i telewizji.
YANG CHYIWEN
Profesor Yang ChyiWen zdobył tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie w Indianie, ma także dwa tytuły magisterskie: projektowania i sztuki. Od 1985 roku wykłada na TNUA (Tajwański Narodowy Uniwersytet Sztuki), gdzie w latach 2009-2012 był dziekanem Szkoły Teatralnej. Yang jest ekspertem od architektury teatralnej. Uczy historii dekoracji w architekturze, rzemiosła teatralnego, podstaw wzornictwa, scenografii i zarządzania sztuką na kilku uniwersytetach w Tajwanie. Podczas swej pracy dla TNUA, gościł na Uniwersytecie Stanowym Ball, a także na Uniwersytecie Yale oraz na Bates College. Jest autorem kilku książek i artykułów z dziedziny scenografii teatralnej oraz w dziedzinie studiów projektów wnętrz obiektów kultury. Poza nauczaniem i zarządzaniem w TNUA, w latach 2007-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego i Estrady Koncertowej. Ostatnio prowadził warsztaty komunikacji dla mieszkańców plemienia w Hua Lien.
RYSZARD BUGAJSKI
Polski reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzysta. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w PWSFTviT
w Łodzi, którą ukończył w 1973 roku. Był członkiem Zespołu Filmowego X Andrzeja Wajdy. Najgłośniejszym jego filmem było "Przesłuchanie" (1982) - słynny "półkownik", który swojej premiery doczekał się po siedmiu latach. Określany przez władze, jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", po którym Ryszard Bugajski zmuszony był wyemigrować do Kanady. Tam reżyserował seriale telewizyjne i nakręcił pełnometrażowy Clearcut (1991). Reżyser powrócił do kraju w 1997 roku. Realizował teatry TV, m. in. Za i przeciw, Zagubieni w Yonkers, Miś Kolabo, Niuz, Profesjonalista, Śmierć rotmistrza Pileckiego. Wydał trzy powieści: Przesłuchanie, Przyznaję się do winy, Sól i pieprz oraz książkę wspomnieniowo-faktograficzną Jak powstało "Przesłuchanie".ecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(-) (-)
Materiał Organizatora
25 czerwca 2013