Wręczono Nagrody im. Andrzeja Nardellego

Karolina Kamińska, Julia Konarska, Julia Sobiesiak i Bartosz Gelner zostali laureatami Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny w minionym sezonie. Wyróżnienia przyznano w poniedziałek, w warszawskiej siedzibie ZASP.

Nagroda przyznawana jest od 1999 r. przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich. Jej patronem jest aktor i piosenkarz Andrzej Nardelli.

- Garniecie się do tego zawodu, by mówić o sobie, mówić o człowieku. Najczęściej o człowieku takim, o którym moje pokolenie mówiło dopiero, gdy gasiło światło: to są twoje uzasadnienia dla roli - to, co odczuwasz. Pomyśl o niej z zewnątrz. A wasze pokolenie mówi: to ja - zwrócił się do nagrodzonych aktorów prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.

- Pod naporem tylu pokus, propozycji i błysków, jakie oferuje dzisiejszy świat, wy odpowiadacie: tak, przyjmujemy te błyski, konsumujemy, przeżywamy je, ale to nie jest wszystko. Krzyk nie jest wszystkim o nas. Jest motorem dla tych indywidualnych spowiedzi, w których my, widzowie - często zaszokowani ujawnieniem intymności - musimy powiedzieć - tak, to zwierciadło podstawione naturze, ja także się w nim widzę. Szczerość i zaangażowanie waszej wypowiedzi czyni nas onieśmielonymi i uwiedzionymi. Dziękuję wam za ten nowy świat, który wnosicie na scenę teatralną - dodał.

Za rolę Jennifer w spektaklu "W mrocznym, mrocznym domu" nagrodę otrzymała Karolina Kamińska. Przedstawienie, na podstawie utworu amerykańskiego reżysera i dramaturga Neila LaBute'a, wystawione zostało w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Marcina Hycnara.

Kamińska jest absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończyła w 2013 r. Występowała w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, zagrała także w krótkometrażowej etiudzie "Nauka jazdy", nagrodzonej Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu "Dozwolone od 21", odbywającego się w Warszawie w 2012 r. Pojawiła się także w filmach "Bez wstydu" (2012) Filipa Marczewskiego i "Chce się żyć" (2013) w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Inna absolwentka łódzkiej PWFSTviT Julia Konarska, otrzymała nagrodę za rolę Maniusi/Krysi Traktorzystki w spektaklu "Niech no tylko zakwitną jabłonie" na podstawie utworu Agnieszki Osieckiej. Przedstawienie w reżyserii Wojciecha Kościelniaka wystawiono w warszawskim Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.

Choć Konarska ukończyła szkołę w 2013 r., w dorobku ma już prowadzenie gal, a także występy w spektaklach, reklamach, teledysku i rolę filmową. Od br. można ją oglądać w spektaklu "Niech no tylko zakwitną jabłonie", który wrócił na afisz z okazji 85-lecia działalności Teatru Ateneum.

Za rolę Dory w "Witaj, Dora" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego nagrodę otrzymała Julia Sobiesiak. Utwór szwajcarskiego pisarza Lukasa Baerfussa wystawiono w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy.

Aktorka ukończyła krakowską PWST. Jest laureatką nagrody dla najlepszej debiutującej aktorki za rolę Grety w spektaklu "Przemiana" Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie podczas I Festiwalu Debiutantów w Toruniu w 2011 r. W Teatrze im. Wilama Horzycy Sobiesiak występuje także w spektaklu "Rosencrantz i Guildenstern nie żyją" Toma Stopparda w reżyserii Cezarego Ibera, gra także w "UFO. Kontakt" Iwana Wyrypajewa oraz "Ożenku" Mikołaja Gogola w reżyserii Wyrypajewa w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.

Bartosz Gelner został wyróżniony za swoją kreację w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego "Kabaret Warszawski". Gelner wystąpił m.in. w głośnym filmie Jana Komasy pt. "Sala samobójców" (2011), a także w "Płynących wieżowcach" (2013) Tomasza Wasilewskiego. W 2012 r. ukończył PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W warszawskim Nowym Teatrze występował także w spektaklu "Apokalipsa" w reżyserii Michała Borczucha.



(-) (-)
(PAP)
17 grudnia 2014