Wszystko jest teatrem żywym albo martwym

Teatr Chorea zaprasza na 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retrospektywy 2014, który odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia. W programie także warsztaty realizowane są w ramach projektu "Miejskie ekspedycje" Fabryki Sztuki.

Tegoroczna edycja festiwalu Retrospektywy 2014 jest z jednej strony podsumowaniem 10-ciu lat aktywności zespołu Chorea a z drugiej strony - co ważniejsze - jest otwarciem stałej perspektywy dla teatru. Nie tylko naszego. I nie tylko polskiego. Perspektywy rewitalizacji kultury poprzez jej społeczne redefiniowanie. Mocowanie działań artystycznych w stałym kontekście społecznym, na różnych poziomach dotkliwości i różnych poziomach abstrakcji.

Wyjątkowość tego festiwalu na mapie festiwali teatralnych w Polsce polega na prezentowaniu zjawisk z dziedziny teatru, tańca i muzyki spowinowaconych ze sobą, bliskich pod względem programowym, metodycznym, personalnym i estetycznym, odnoszących się do tego, co stanowi esencję działalności Chorei.

Festiwal przez obecność tak różnorodnych artystów udowodnia, że teatr słowa, teatr tańca, teatr muzyki nie ma już najmniejszego sensu. Ten podział jest już anachronizmem w sztuce. Wszystko jest teatrem żywym albo martwym. I każdy teatr w równej mierze powinien posługiwać się słowem, muzyką i ruchem. Może różnie akcentować te trzy środki komunikacji z widzem, ale pełnię życia uzyskuje, gdy wszystkie trzy mówią na raz z tą samą siłą."

Tomasz Rodowicz

Serdecznie zapraszamy na warsztaty oraz wykłady prowadzone przez walijską grupę "Earthfall".

22.08 (piątek) - wykład z projekcją filmów, godz. 15:00-16.30 - wstęp wolny

23.08 (sobota) - warsztaty dla początkujących, godz. 11:00 - 14:00 - koszt: 45zł

24.08 (niedziela) - warsztaty dla profesjonalistów, godz. 11:00 - 14:00 - koszt: 45 zł

Informacje i zapisy (do 11 sierpnia) pod adresem: chorea.warsztaty@gmail.com

(w tytule należy podać swoje imię i nazwisko oraz prowadzącego)

Earthfall zaprasza do udziału w serii wydarzeń związanych z historią i metodologią pracy grupy:

- dwugodzinny wykład-prezentację, któremu towarzyszyć będzie pokaz filmów: "Chelsea Hotel", "The Factory" (Fabryka) oraz "14 works" (14 prac), zaprezentowane zostaną także starsze wystąpienia performerów Lary Ward i Alexa Marshall-Parsonsa

- warsztaty Master Class, których tematem będzie język gestów stosowanych przez Earthfall oraz metodologia pracy zespołu.

W swojej twórczości Earthfall opiera się na poszukiwaniu bodźców do ruchu, zapewniając autentyczność performance'u fizycznego.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty teatralne prowadzone przez Juni Dahr (Norwegia)

23.08 (sobota)

godz. 11:00 - 12.30 - wykład z projekcją filmów - wstęp wolny

godz. 15:00-18:00 - warsztat dla profesjonalistów - koszt: 45 zł

Informacje i zapisy (do 11 sierpnia) pod adresem: chorea.warsztaty@gmail.com

(w tytule należy podać swoje imię i nazwisko oraz prowadzącego)

Juni Dahr dyrektor artystyczny, założycielka i aktorka Teatru Visjoner stworzyła odrębny, unikalny styl w norweskim teatrze. Wystąpiła w wielu filmach m.in. w "Wiarołomnych" Liv Ullmann według scenariusza Ingmara Bergmana. Klasycznie wykształcona w Państwowej Akademii Sztuk Teatralnych w Oslo, ma na swoim koncie wiele kreacji teatralnych (m.in. w sztukach Szekspira, Ibsena, Czechowa). W latach 1980-1981 była stypendystką w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego

Zapraszamy na niezwykły warsztat wokalny "Śpiewaj i otwórz serce". Poprowadzi go światowej sławy muzyk, wokalista i nauczyciel William Hannibal Means.

23-25 sierpnia

godz. 11:00-13:00, 15:00-17:00, koszt: 300zł

Warsztaty są przeznaczone dla profesjonalistów i amatorów.

Informacje i zapisy (do 11 sierpnia) na adres chorea.warsztaty@gmail.com

(w tytule należy podać swoje imię i nazwisko oraz prowadzącego)

Słynny uczeń Niny Simone zabierze uczestników warsztatów w wewnętrzną podróż w poszukiwaniu swojego jedynego prawdziwego głosu. Dzięki zastosowaniu wielu technik wokalnych i terapeutycznych, Hannibal potrafi przełamywać bariery psychofizyczne blokujące swobodny przepływ dźwięku. Jego techniki są nieopisywalne a rezultaty niesamowite.

Na koniec trzydniowych warsztatów odbędzie się koncert finałowy/ pokaz pracy całej grupy warsztatowej. W programie pieśni rodowitych Indian Ameryki Północnej, afro-amerykańskie pieśni duchowe, gospel, soul, muzyka etniczna.

Hannibal urodził i wychował się w Okland w Kalifornii gdzie już od najmłodszych lat rozwijał swój talent i był laureatem licznych nagród oraz stypendiów. W końcu osiadł w Wiedniu, gdzie przez 27 lat śpiewał i studiował u największych w Europie mistrzów wokalu. Został również protegowanym Niny Simone. Od wielu lat prowadzi swoje warsztaty na całym świecie.

Serdecznie zapraszamy na warsztaty teatralno- performerskie, które będą wstępem do działania "Jeden dzień w mieście".

20-22 sierpnia 2014, godz.11.00 - 14.00, Fabryka Sztuki (zbiórka)

Prowadzenie: Dorota Porowska (Teatr Chorea)

Informacje i zapisy (do 11 sierpnia) pod adresem: chorea.warsztaty@gmail.com

(w tytule należy podać swoje imię i nazwisko oraz prowadzągo)

Warsztat dotyczy sposobów twórczej penetracji miasta.

Będziemy pracować nad wyostrzeniem zmysłu obserwacji, ćwiczyć koncentrację, zapamiętywanie, refleks. Będziemy kontemplować moment pojawienia się idei, pomysłu i sposób jego realizacji.

W zakresie rzemiosła interesować nas będzie napięcie między aktorem i performerem. Będziemy wypróbowywać naturalność i ostentacyjność zachowania.

Będziemy zderzać improwizację z konkretnym uschematyzowanym działaniem. Poszukamy metafizyki w miejskiej codzienności.

Wpiszemy się w przestrzeń architektoniczną, społeczną, przy jednoczesnej uwadze na własną wewnętrzną przestrzeń psychiczną. Będziemy porządkować entropię.

Warsztatowicze wezmą udział w festiwalowym działaniu pt. "Jeden dzień w mieście".

Warsztaty są bezpłatne. Skierowane są do wszystkich chętnych.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Miejskie ekspedycje" Fabryki Sztuki w Łodzi, dofinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi.



(-) (-)
Materiał Teatru
17 lipca 2014