Wystawa fotografii w IT

21 stycznia o godz. 17.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w galerii IT zostanie otwarta wystawa Stefana Arczyńskiego "Tancerze". Nestor wrocławskiej fotografii udostępnił swoje prace, na których uwiecznił wielkich twórców teatru. Na portretach, oprócz Tomaszewskiego, są m.in.: Konrad Drzewiecki, Eryka Tomaszewska i Witold Gruca.

21 stycznia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego zostanie otwarta wystawa "Tancerze". Nestor wrocławskiej fotografii udostępnił swoje prace, na których uwiecznił wielkich twórców teatru. Na portretach, oprócz Tomaszewskiego, są m.in.: Konrad Drzewiecki, Eryka Tomaszewska i Witold Gruca.

Są to zdjęcia robione przez Stefana Arczyńskiego w latach 50 i na początku lat 60-tych. Przedstawiają ówczesnych solistów baletu Opery Wrocławskiej, m.in. Erykę Tomaszewską, Lidię Cichocką, Teresę Kujawę, Henrykę Stankiewiczównę, Henryka Tomaszewskiego, Witolda Grucę, Conrada Drzewieckiego. Zdjęcia były robione w czasie wakacji, wspólnych wyjazdów lub w atelier.

W latach 30-tych Stefana Arczyńskiego fascynowalo fotografowanie sportowców,  w zdjęciach tancerzy widać umiejętnośc pokazania ciała z cała sugestywną materialnością i to w ujęciach pokazujących artystów w ruchu jak i tych upozowanych, nieruchomych. Plastyczne rzeźbiarskie ujęcia Henryka Tomaszewskiego wyglądaja jak zdjęcia posągu, a w fotografii z 1953 r. zatytułowanej Tancerka z mglistej wirującej postaci wyraźne są tylko baletki. Wiele zdjęć ujmuje tancerzy w skoku na tle nieba - może to wpływ jego ówczesnej partnerki Eryki Tomaszewskiej, która słynęła z wysokiego skoku - Stefan Arczyński sfotografowal ją ponad Giewontem.

"Tym co cechuje w sposób najbardziej ogólny fotografie Arczyńskiego jest elegancja. Niezaleznie od tematu, jego sposobu ujęcia i wybranego kadru, wszystkie czarno-biale obrazy jakie wyszły spod jego obiektywu sa w klasycczny sposób dostojne, czasem monumentalne, zawsze wykonane w zgodzie z podstawowoymi kanownami tradycyjnej kompozycji, estetycze." Jerzy Olek.



(-)
Materiały Instytutu
12 stycznia 2011