Wystawa operowych scenografii nagrodzona
Wystawa "Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku", która jest wspólnym projektem Opery Krakowskiej i Muzeum Narodowego w Krakowie, otrzymała Markę Radia Kraków - nagrodę przyznawaną dla najciekawszych wydarzeń kulturalnych.To znakomita ekspozycja, otwierająca szeroko drzwi dziełom sztuki, które zbyt rzadko pojawiały się w muzealnych przestrzeniach. - powiedziała Justyna Nowicka, redaktorka Radia Kraków.
- Blisko dwa lata temu rozmawiałem z Zofią Gołubiew, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie o przygotowaniu takiej wystawy. Cieszę się, że ta inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem i teraz możemy oglądać efekt naszej pracy. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Sanocka, absolwentka Historii Sztuki, która na co dzień tańczy w zespole Baletowym Opery Krakowskiej, natomiast konsultacji udzielał nam prof. Józef Opalski, który inspirował, prowokował do dyskusji, w sposób stonowany i płynący z jego wielkiej wiedzy na temat polskiego teatru, opery. Mam nadzieję, że ta wystawa zostanie pokazana również w innych miastach - zdradził Bogusław Nowak, dyrektor naczelny Opery Krakowskiej.
- Muzeum jest odpowiednim miejscem do zaprezentowania "Przestrzeni opery", ekspozycji poświęconej operze, nie tylko jako spektaklowi muzycznemu, lecz jej części praktycznej. Artyści, których prace można zobaczyć, traktowali dzieło teatralne czy operowe jako jedność, włączając w nie - muzykę, scenografię, kostiumy czy aktora. Pracowali tak, aby stworzyć przestrzeń dla muzyki - powiedziała Zofia Gołubiew.
Przypomnijmy, że wystawa przedstawia kilkaset projektów dekoracji i strojów, fotografie, makiety, a także prezentacje multimedialne, fragmenty oper i filmów o twórcach. Ukazuje różnorodność zjawisk i tendencji dominujących w polskiej scenografii po II wojnie światowej, tworzonej na największych scenach operowych w Polsce. Jej charakterystyczną cechą jest związek ze sztuką nowoczesną i współczesną. Pokazuje, jak rodzi się wizualna strona teatru operowego, pozwala zajrzeć za kulisy i poczuć magię tej sztuki. Ekspozycję można oglądać do 31 grudnia w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).
Do nagrody Marki Radia Kraków były nominowane także m.in. wystawy: "Mit Galicji" Międzynarodowego Centrum Kultury i "Instalacja czy obiekt" Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, jubileusz Teatru Mumerus, w tym premiera spektaklu "Głupia mąka wariatów" oraz wydawnictwo "Kraków zasługuje na operę" autorstwa Anny Woźniakowskiej, wydane z okazji 60-lecia Opery Krakowskiej.
(-)
Mateirał Organizatora
4 grudnia 2014