Z pełnym uniesienia patosem

Premierę opery "Aleko" Siergieja Rachmaninowa przygotowuje łódzka Akademia Muzyczna w kooperacji z Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwsze wykonanie zaplanowano na piątek 12 grudnia. Opera dotychczas nie była jeszcze wystawiana w Łodzi.

"Aleko" to rzadko wykonywana w teatrach operowych 1-aktówka oparta na dramacie "Cyganie" Aleksandra Puszkina. Rachmaninow miał ją napisać jako pracę dyplomową w Konserwatorium Moskiewskim. Otrzymał za nią złoty medal w kompozycji. "Niezwykła melodyjność i liryzm, splatające się w partyturze z pełnym uniesienia patosem, są czytelnym nawiązaniem do wielkiej tradycji muzyki rosyjskiej XIX wieku, w tym twórczości Piotra Czajkowskiego". Prapremiera opery "Aleko" odbyła się w Moskwie w 1892 roku, w Polsce po raz pierwszy była pokazana w Warszawie w 1964 roku. W Łodzi nie była dotąd wystawiana.

Akcja rozgrywa się w Rosji w XIX wieku. Zemfira - żona wodza cygańskiego taboru Aleka - pokochała młodego Cygana. Aleko zaskoczył ich na schadzce. Jego wyrzuty i żale kochankowie przyjmują drwinami i śmiechem, co doprowadza do szału zazdrosnego męża. Aleko zabija rywala, a później także opłakującą kochankę Zemfirę. Sam - wyklęty przez społeczność cygańską - musi odejść z obozu. W spektaklu przygotowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi wystąpią: studenci wydziału wokalno-aktorskiego oraz chór i orkiestra symfoniczna uczelni, a także tancerze - uczniowie ogólnokształcącej szkoły baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

Kierownictwo muzyczne objął Marcin Wolniewski - szef i dyrygent uczelnianej orkiestry symfonicznej. Przedstawienie reżyseruje Piotr Miciński - profesor AM, śpiewak operowy współpracujący z wieloma teatrami operowymi w Europie, który przez 20 lat związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi.

Siergiej Rachmaninow urodził się w Siemionowie k. Nowogrodu Wielkiego. Funkcjonują dwie daty jego urodzenia: 20 marca i 1 kwietnia 1873 r. Sam kompozytor przyjął tę drugą.

Pochodził ze starego rodu, wywodzącego się od hospodara Mołdawii Stefana I. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. W 1891 roku ukończył klasę fortepianu, a rok później klasę kompozycji w Konserwatorium Moskiewskim.

Po wybuchu rewolucji październikowej i zniszczeniu rodzinnej posiadłości Rachmaninow opuścił Rosję na zawsze. Najpierw udał się z rodziną do Szwecji, potem do Stanów Zjednoczonych. Zdobył uznanie występując jako pianista na scenach europejskich i amerykańskich. W latach 1933-39 mieszkał w Szwajcarii, potem powrócił do USA, gdzie pozostał do końca życia.

Trudna sytuacja materialna i częste wyjazdy w trasy koncertowe sprawiły, że Rachmaninow nie miał czasu na komponowanie; po opuszczeniu Rosji napisał tylko sześć utworów.

Pozostawił po sobie nagrania utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna, Roberta Schumanna, Ferenca Liszta, Edvarda Griega.

W fonograficznym dorobku Rachmaninowa szczególne znaczenie mają interpretacje jego własnych kompozycji: czterech koncertów fortepianowych oraz cyklu "Rapsodii na temat Paganiniego". Jego Preludium cis-moll było jednym z najpopularniejszych utworów pierwszej poł. XX w.

Rachmaninow zmarł 28 marca 1943 r. w Beverly Hills.



(-)
Mateirał Organizatora
12 grudnia 2014
Spektakle
Aleko
Portrety
Piotr Miciński