Żako szuka odpowiedzi

W środę 25 lutego o g. 18:30 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na kolejną Prezentację "Teatroteki" - cyklu ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej przygotowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Tym razem w siedzibie Instytutu Teatralnego (ul. Jazdów 1, Warszawa) będzie można zobaczyć "Walizkę" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, z Adamem Ferencym i Krzysztofem Globiszem w głównych rolach.

"Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego to snuta przez Narratora opowieść o Fransua Żako człowieku, dla którego podróż z domu do Muzeum Zagłady, gdzie na jednej z walizek z Auschwitz rozpoznaje nazwisko swojego ojca, staje się drogą ku odzyskaniu pamięci i tożsamości.

W tej podróży Żako szuka odpowiedzi na najważniejsze dla siebie pytania oraz prawdy, której brakowało mu przez całe życie. Wszystkie wspomnienia, sny, spotkania, obawy i nadzieje powrócą teraz za sprawą odnalezionej walizki ojca, jedynej pamiątki po nim.

Rozterki i poszukiwania głównego bohatera są w "Walizce" punktem wyjścia do głębszej refleksji i pytań o społeczną pielęgnację pamięci o Holokauście. Autorzy stawiają je odważnie, ale unikają przy tym patosu, powierzchownej nostalgii i ckliwości.

Projekcja "Walizki" będzie drugim - po Walentynie"w reżyserii Wojciecha Farugi - spektaklem zaprezentowanym w ramach cyklu "Teatroteki". Po pokazie, tak jak podczas pierwszego spotkania, zaplanowano dyskusję z udziałem reżysera, którą poprowadzi Maciej Wojtyszko. Przy okazji "Walentyny" stała się ona pretekstem do analizy tego, jak zmienia się percepcja twórcy podczas pracy nad dziełem i co najmocniej wpływa na te zmiany.

Faruga mówił między innymi o tym, jak ewoluowało jego myślenie o głównej bohaterce pod wpływem jej pamiętników oraz wspomnień uczestniczek warsztatów "Rówieśniczki" (dla kobiet w wieku zbliżonym do wieku bohaterki sztuki). Przy okazji opowiadał o tym, jak ważne w Teatrze Telewizji jest operowanie metaforą i myślenie obrazami. Wątek specyfiki pracy z kamerą, szukania znaków czytelnych dla widza i odpowiedniej formy przy realizacji spektaklu w Teatrze Telewizji był zresztą szerzej omawiany także przez pozostałych uczestników dyskusji Macieja Wojtyszkę i Dorotę Buchwald.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego będzie publikował systematycznie zapisy wszystkich rozmów po projekcjach spektakli w ramach "Teatroteki".

WSTĘP WOLNY, czas: 67 minut.

Obsada: Adam Ferency (Fransua Żako/Pantofelnik), Krzysztof Globisz (Narrator), Halina Łabonarska (Przewodniczka), Marta Król (Automatyczna sekretarka/Żaklin), Łukasz Lewandowski (Poeta)

autorka sztuki: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski

muzyka: Piotr Łabonarski

zdjęcia: Witold Płóciennik P.S.C.

scenografia: Ewa Gdowiok

kostiumy: Elżbieta Radke

montaż: Jakub Motylewski

dźwięk: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

producent: Włodzimierz Niderhaus

redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik

opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko

TEATROTEKA WFDiF - cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. TEATROTEKA WFDiF to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację nowatorskich utworów.

TEATROTEKA WFDiF to także przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy mimo znaczącego dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Projekt realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego, skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ma to umożliwić.

 

Program cyklu:

25 lutego 2015, g. 18:30

"Walizka", reż. Wawrzyniec Kostrzewski

***

25 marca 2015, g. 18:30

"Nad", reż. Mariusz Bieliński

***

28 kwietnia 2015, g. 18:30

"Cukier stanik", reż. Agata Puszcz

***

7 maja 2015, g. 18:30

"Trash Story", reż. Marta Miłoszewska

***

9 czerwca 2015, g. 18:30

"Chłopiec malowany", reż. Piotr Ratajczak

***

23 września 2015, g. 18:30

"Koronacja", reż. Sebastian Chondrokostas

***

21 października 2015, g. 18:30

"Miss HIV", reż. Krzysztof Czeczot



(-)
Materiał Teatru
24 lutego 2015