Zapal świeczkę dla Szekspira

Wszystkich sympatyków teatru i twórczości Williama Szekspira Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza do wzięcia udziału w happeningu, którego owocem ma być największa w historii (i pierwsza!) wirtualna kartka urodzinowa dla Szekspira. Niech 23 kwietnia 2020 Europa i świat mówią Szekspirem!

Gdański Teatr Szekspirowski zachęca do wspólnej celebracji 456. urodzin Williama Szekspira online. Można przygotować kartę lub krótki filmik z okazji święta mistrza ze Stratfordu.

Wprawdzie obecna sytuacja komplikuje organizację wydarzeń z publicznością, ale nie uniemożliwia wspólnej celebracji wyjątkowej rocznicy - 456. już rocznicy urodzin Williama Szekspira. Każdy może dołączyć i wziąć udział w wirtualnej kartce urodzinowej - wystarczy zrobić zdjęcie ze świeczką oraz nagrać krótkie wideo ze zdmuchiwaną świeczką i życzeniami dla Szekspira, dołączając tym samym do akcji organizowanej przez Gdański Teatr Szekspirowski. Ponadto można wziąć zdalnie udział w konferencji poświęconej Williamowi Szekspirowi.

Wspólnie z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim można świętować 456. urodziny Williama Szekspira, pod hasłem "#UrodzinySzekspira w sieci". Tradycyjnym terminem święta Szekspira jest 23 kwietnia.

- Tego dnia chcemy zaprosić wszystkich do wiralowego happeningu online i złożyć największą w historii wirtualną kartkę urodzinową jako kolaż z... waszych zdjęć. Zdmuchnijcie urodzinową świeczkę dla Szekspira i prześlijcie mu swoje życzenia - zachęca Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Do akcji potrzeba co najmniej 456 zdjęć i nagrań. By dołączyć do wirtualnej fiesty, należy wybrać jedną lub obie formy aktywności. Aby znaleźć się na wirtualnej kartce urodzinowej trzeba wydrukować lub zrobić własną kartkę urodzinową z hasztagiem #UrodzinySzekspira. Zrobić sobie zdjęcie (może być selfie z kartą) oraz wysłać je najlepiej do 20 kwietnia na adres e-mail: biuro.prasowe@teatrszekspirowski.pl, dołączając zgodę w treści:

"Zezwalam na rozpowszechnianie i wielokrotną publikację przez Gdański Teatr Szekspirowski mojego wizerunku utrwalonego na zdjęciu, poprzez jego wykorzystanie w ramach kampanii 456. urodzin Szekspira, w tym w szczególności publikację w Internecie, mediach społecznościowych oraz materiałach marketingowych.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych przez Administratora - Gdański Teatr Szekspirowski dostępną na stronie www.teatrszekspirowski.pl. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz wizerunku".

Do Teatru Szekspirowskiego na razie udać się nie można, ale można uczestniczyć w organizowanych przez jego pracowników akcjach w sieci - m.in. happeningu z okazji urodzin Williama Szekspira i w konferencji naukowej online, poświęconej twórczości patrona teatru.

Ci, którzy tak zrobią, znajdą się na wielkim kolażu - największej wirtualnej kartce urodzinowej, która udostępniona będzie na Facebooku Teatru Szekspirowskiego 23 kwietnia 2020 w dniu 456. urodzin Szekspira.

- Wprawdzie zaznaczamy, że zdjęć do wirtualnej kartki potrzebujemy do 20 kwietnia włącznie, jednak z uwagi na to, że czasu jest mało, termin ten można nieco wydłużyć. Jeśli ktoś podeśle nam zdjęcie 21 lub 22 kwietnia, to również zdążymy umieścić je na naszej kartce. Najlepiej jednak podesłać je jak najszybciej - dodaje Magdalena Hajdysz.

Drugą możliwością jest wzięcie udziału w urodzinowej świeczce dla Szekspira. Wystarczy w dniu urodzin Szekspira (23 kwietnia) zapalić urodzinową świeczkę i nagrać krótki filmik ze zdmuchiwaną świeczką i życzeniami dla Szekspira (zarówno własnymi słowami lub w formie cytatu z któregoś z jego dzieł). Następnie trzeba opublikować filmik w wydarzeniu na Facebooku "W tym roku bez tortu (ale świeczki będą)" i na swoim profilu, pamiętając o dodaniu hasztagu - #UrodzinySzekspira (trzeba oznaczyć filmik lub wpisać hasztag w treści posta).

W sieci odstępne są akcje Teatru Szekspirowskiego. Jedną z nich są kilkuminutowe zwiedzania w cyklu - "SzekspirOn - Zwiedzanie teatru". Prezentujemy pierwszy odcinek (w serwisach społecznościowych GTS znaleźć można kolejne cztery odcinki).

Ale to nie wszystko. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w organizowanej 23 kwietnia konferencji Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego pod tytułem "Szekspir w czasie teraźniejszym (złożonym)". Jej celem jest opisanie i usystematyzowanie wiedzy na temat prezentyzmu jako praktyki interpretacyjnej, odnoszącej się do badania twórczości Szekspira, z uwzględnieniem polskiego kontekstu recepcji utworów Stratfordczyka. Konferencja potrwa od godz. 10 do 14 i aby wziąć w niej udział, trzeba zgłosić się do Teatru Szekspirowskiego po link do platformy online, na której zostanie przeprowadzona.

Zgłoszenie wzięcia udziału w konferencji online w charakterze słuchacza należy wysłać na adres: akademia@teatrszekspirowski.pl. Linki z miejscem spotkania rozsyłane będą 23 kwietnia o godz. 9:30. Konferencja odbędzie się w języku polskim.

- Paradoksalnie obecna sytuacja nie zaszkodzi konferencji, a wręcz przeciwnie. Teraz można w niej uczestniczyć wprost z domowego zacisza. Jest to wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników twórczości Williama Szekspira, badaczy, literaturoznawców czy studentów zainteresowanych naukowym spojrzeniem na dzieła Szekspira. Gorąco zachęcamy do spędzenia z nami 456. urodzin Williama Szekspira w każdej możliwej formie - kończy Magdalena Hajdysz.



Łukasz Rudziński
Gazeta Świętojańska
21 kwietnia 2020
Portrety
William Szekspir