Zbliża się piąty sezon

„Krawiec Niteczka” na motywach baśni Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Zbigniewa Głowackiego rozpocznie piąty sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół. Kodowaną transmisję internetową spektaklu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” z Katowic 12 września obejrzy kilkadziesiąt tysięcy uczniów z kilkuset szkół podstawowych z całej Polski. Za realizację pierwszej transmisji odpowiada TVP Katowice.

W ramach piątego, jesiennego sezonu Internetowego Teatru TVP dla szkół zaplanowano siedem transmisji internetowych do końca tego roku. Poza „Krawcem Niteczką" uczniowie zobaczą jeszcze we wrześniu spektakl „TU-WIM" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi, a w kolejnych miesiącach zaplanowano m.in.: „Wąż" Marty Guśniowskiej z Wrocławskiego Teatru Lalek w reżyserii Marka Zákostelecký, „Dziób w dziób" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego z Teatru Baj Pomorski w Toruniu, „Zemstę" w reżyserii Piotra Szczerskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz „Biegnijcie do szopki" w reżyserii Krystiana Kobyłki ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach.

Ideą i założeniem Internetowego Teatru TVP dla szkół jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków (przede wszystkim ze wsi oraz małych i średnich miast). Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Projekt opiera się na realizacji na żywo spektakli teatralnych wozami transmisyjnymi Oddziałów Terenowych TVP.
Przez cztery sezony Internetowego Teatru TVP dla szkół, czyli od 29 października 2012 r. do 13 czerwca 2014 r. przeprowadzonych zostało 26 transmisji, które obejrzało ponad 750 tys. widzów z ponad 11 tys. szkół różnego szczebla.

Internetowemu Teatrowi TVP dla szkół towarzyszy Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Do udziału w jego ubiegłorocznej edycji nadesłanych zostało ponad 170 propozycji przedstawień teatralnych granych przez szkolne zespoły teatralne w całej Polsce. Tegoroczny przegląd odbywa się pod hasłem „Mój dom. Moje otoczenie. Moja ojczyzna." Zgłoszenia można przesyłać do 5 października 2014 r. do Oddziałów Terenowych TVP (właściwe adresy znajdują się na stronie projektu iteatr.tvp.pl). Przegląd zakończy się ogłoszeniem zwycięzców i zaprezentowaniem fragmentów finałowych spektakli podczas uroczystej gali, która odbędzie się 7 grudnia w Krakowie.

Pokonać własne słabości i lęki

Sceniczna wersja pięknej, poetyckiej opowieści Kornela Makuszyńskiego (w oryginale noszącej tytuł: „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królem"), którą zaproponował teatrowi Zbigniew Głowacki, autor sztuki i reżyser spektaklu, adresowana jest do młodszych dzieci.

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się ze Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą.

Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.
Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską – wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców.

Świetne, charakterystyczne lalki, oryginalne kostiumy i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń, w której jest miejsce na przenikające się plany, aktorski i lalkowy, zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale polskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów.
Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



(-)
Materiał TVP
5 września 2014
Spektakle
Krawiec Niteczka