Złoty medal dla Muzeum

Podczas uroczystego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach 31 stycznia 2019 r. Muzeum Śląskie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To najwyższe wyróżnienie, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas uroczystego koncertu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach 31 stycznia 2019 r. Muzeum Śląskie otrzymało Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". To najwyższe wyróżnienie, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o odznaczeniu Muzeum Śląskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis", biorąc pod uwagę znaczenie tej instytucji kultury dla Śląska oraz doceniając wagę jej pracy na rzecz zachowania dziedzictwa śląskiego dla Polski i przyszłych pokoleń Polaków – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, przekazując odznaczenie na ręce dyrektor Muzeum Alicji Knast. – Obchodzimy 90-lecie powołania Muzeum Śląskiego, ale cała historia zaczęła się pięć lat wcześniej, w 1924 roku, kiedy Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej zainicjowało gromadzenie pamiątek kultury materialnej i duchowej. Kolekcję tę udało się zbudować i już pięć lat później, w 1929 roku, decyzją Sejmu Śląskiego powstało formalnie Muzeum Śląskie – zauważył Jarosław Sellin.

Minister zwrócił także uwagę na trudności, z którymi musiało mierzyć się Muzeum Śląskie, oraz jego dramatyczne losy. Podkreślił również, że Muzeum Śląskie w Katowicach, współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i władze województwa śląskiego, od prawie czterech lat może szczycić się nową siedzibą o najwyższych standardach w dziedzinie muzealnictwa. Gratulując i życząc wszystkim pracownikom Muzeum Śląskiego dalszych sukcesów, minister Sellin wyraził przekonanie, że to prestiżowe wyróżnienie będzie dla Muzeum impulsem do kontynuowania i rozwoju tak istotnej dla polskiej kultury działalności.

Uroczystość w siedzibie NOSPR rozpoczęła się od prezentacji filmu ukazującego skomplikowaną historię Muzeum Śląskiego. Nawiązała do niej również w swoim wystąpieniu dyrektor Alicja Knast.

– Burzliwe dzieje naszej instytucji, które mogli Państwo zobaczyć na filmie, nie sprowadzają się na szczęście tylko do trudnych momentów. Pragnę w tym miejscu podkreślić, że ciągłości 90-letniej tradycji muzeum nie wyznacza działalność instytucji, która została na wiele lat przerwana. Nie wyznacza jej również istnienie siedziby. Świętujemy dziś przede wszystkim istnienie kolekcji sztuki polskiej oraz niezwykle silnej idei – idei, która okazała się silniejsza niż okupacja hitlerowska czy polityka władz komunistycznych, a którą jest ukazywanie historii regionu na tle ogólnopolskim i europejskim – mówiła Alicja Knast.

Dyrektor muzeum podkreśliła również, że jednym z elementów misji muzeum jest zapewnienie dostępu do kultury na najwyższym możliwym poziomie wszystkim mieszkańcom regionu – bez wykluczania kogokolwiek. – Zależy nam przy tym na ukazywaniu mieszkańcom regionu jego pięknego i bogatego dziedzictwa oraz wszystkich znaczących zjawisk współczesnej kultury i sztuki. Zamysł ten przyświecał zespołowi dr. Tadeusza Dobrowolskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego i chcę Państwa zapewnić, że przyświeca również nam – dodała dyrektor.

W uroczystości uczestniczył także Tadeusz Deszkiewicz – doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przekazał dyrekcji i pracownikom Muzeum Śląskiego serdeczne gratulacje oraz życzenia od Andrzeja Dudy.

Życzenia i gratulacje złożyli również dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moore oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W koncercie w siedzibie NOSPR, który zainaugurował obchody 90-lecia Muzeum Śląskiego, w operowym repertuarze wystąpiła orkiestra NOSPR pod dyrekcją Bassema Akiki oraz soliści: Ewa Majcherczyk (sopran), Aleksandra Olczyk (sopran), Anna Borucka (mezzosopran) i Łukasz Konieczny (bas). Koncertowi towarzyszyła projekcja autorstwa Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej inspirowana projektami scenograficznymi z kolekcji Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum Śląskiego.

U początków istnienia muzeum istotne było budowanie go w kontekście wypełnienia ważnych społecznych potrzeb, dlatego też do włączenia się w obchody jubileuszowe zostały zaproszone zaprzyjaźnione instytucje kultury: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Opera Śląska, Teatr Śląski, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Filharmonia Śląska, Biblioteka Śląska oraz Telewizja Polska oddział Katowice. Dzięki temu program wydarzeń zaplanowanych w ramach jubileuszu 90-lecia Muzeum Śląskiego podkreśla wzajemne przenikanie się takich dziedzin sztuki jak muzyka, teatr czy sztuki wizualne.

Muzeum Śląskie zostało utworzone przez Sejm Śląski 23 stycznia 1929 roku dla upamiętnienia 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wynika z badań publiczności przeprowadzonych w styczniu ubiegłego roku, Muzeum Śląskie jest na ósmym miejscu pod względem rozpoznawalności wśród muzeów w Polsce oraz na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o muzea regionalne.



Paweł Doś
Materiał Muzeum
1 lutego 2019