Zmarł Ireneusz Janiszewski

Urodził się 6 listopada 1975 roku. Ukończył reżyserię dramatu na krakowskiej PWST, religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował 12 kwietnia 1997 asystując u Mikołaja Grabowskiego przy „Obywatelu Pekosiu" Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Współpracował z Krystianem Lupą i Mikołajem Grabowskim, którym wielokrotnie asystował.

Zrealizował „Śluby panieńskie" Fredry w teatrze STU oraz na otwarcie Małej Sali Teatru Nowego w Poznaniu (główna nagroda aktorska na XXVII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" dla Katarzyny Krzanowskiej za rolę Anieli). Inscenizował i reżyserował „Antygonę" Sofoklesa w tarnowskim Teatrze im. Solskiego. Współpracował z Teatrem w Radomiu w ramach Festiwalu Radom Odważny, gdzie wyreżyserował „Punkiet" Szymona Wróblewskiego. Spektakl otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, był prezentowany na festiwalu EURODRAMA oraz w Warszawie i Gdańsku.

W katowickim Teatrze im. Wyspiańskiego wystawił „Matkę" Witkacego. Podjął współpracę dramaturgiczną z Krystianem Lupą przy realizacji „Zaratustry" w krakowskim Teatrze Starym. Tam też współpracował przy festiwalu Re_wizje romantyczne. W Teatrze Nowym w Łodzi zrealizował „Chorobę młodości" Brucknera, która była prezentowana w ramach I Spotkań Teatrów Miast Partnerskich oraz otrzymała zaproszenie do Nowego Sadu i Szegedu. W tym samym teatrze inscenizował także "Na dnie" Maksyma Gorkiego oraz "Metodę Grönholm" Jordiego Galcerăna, natomiast w Teatrze Muzycznym w Łodzi zrealizował spektakl biograficzny o Judy Garland "Na końcu tęczy" na podstawie tekstu Petera Quiltera. 15 września 2013 roku odbyła się premiera "Peer Gynta" Henryka Ibsena w Teatrze Polskim w Szczecinie, gdzie zrealizował również "Curikowa" Maksyma Kuroczkina. 14 grudnia 2013 roku miała miejsce premiera jego ostatniej realizacji - "W drodze do siebie" Mariji Arbatowej w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Ireneusz Janiszewski był laureatem nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej dla twórców spektaklu "Punkiet" Szymona Wróblewskiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Radomiu. Wykładał w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz prowadził teatralne projekty edukacyjne. W Teatrze Nowym w Łodzi był kierownikiem Działu Wydarzeń Okołoteatralnych oraz współpracował ze Sceną Młodych. W latach 2010-2011 pełnił funkcję dyrektora warszawskiego Teatru Praga. Był członkiem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Publikował teksty w e-teatrze, Liberte! oraz w Notatniku Teatralnym. Mimo młodego wieku zrealizował prawie dwadzieścia spektakli w teatrach w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Radomiu i Zabrzu.

Zmarł 27 października 2014 roku w Łodzi. Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.



Olga Ptak
Dziennik Teatralny
8 listopada 2014