Zmarł Mariusz Hermansdorfer

Rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele wrocławskiej kultury pożegnali w piątek wieloletniego dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusza Hermansdorfera. Historyk sztuki i krytyk został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.



Mariusz Hermansdorfer zmarł w nocy 19 sierpnia w wieku 78 lat. Ten cieniony we Wrocławiu historyk sztuki i krytyk kierował wrocławskim Muzeum Narodowym przez 30 lat - do 2013 r.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych podkreślił, że Mariusz Hermansdorfer całe swoje życie zawodowe poświęcił na rzecz polskiej kultury - polskiego muzealnictwa. "Historyk i krytyk sztuki umiał dostrzec w dziełach współczesnych mu artystów talent, który potem wprowadzał ich na najwyższe poziomy Parnasu" - napisał minister. Prof. Gliński przypomniał, że Hermansdorfer zgromadził wspaniałą kolekcję polskiej sztuki nowoczesnej, która dziś jest wizytówką Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że dla Mariusza Hermansdorfera powołaniem było gromadzenie, chronienie, udostępnianie i tłumaczenie sztuki. - Bo oto dzisiaj przekonujemy się, że tę sztukę Mariusz Hermansdorfer, jak mało kto potrafił gromadzić, bezustannie i po kres swojego żywota dzielić się nią i tłumaczyć nam jej sens. I to ona - czyli jego sztuka - dzięki niemu przetrwała, jest obecna wokół nas, wśród nas i w nas samych - mówił dyrektor.

Mariusz Hermansdorfer urodził się we Lwowie w 1940 r. Studia z historii sztuki ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Był stypendystą wielu zagranicznych uczelni. Z wrocławskim Muzeum Narodowym był związany właściwie przez całą swoją karierę zawodową. Pełnił funkcję dyrektora tej placówki w latach 1983-2013.

Dzięki Hermansdorferowi Muzeum Narodowe we Wrocławiu zgromadziło jedną z największych w Polsce i najbardziej reprezentatywnych zbiorów polskiej sztuki XX i początku XXI w. Kolekcja liczy ponad 20 tys. eksponatów i obejmuje wszystkie dyscypliny artystyczne.

"Kolekcja była budowana w ten sposób, że muzeum kupowało duże zestawy prac wybitnych artystów powojennych, które tworzą mniejsze lub większe retrospektywy" - mówił w 2011 r. Hermansdorfer. To m.in. prace Witkacego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Magdaleny Abakanowicz, Katarzyny Kozyry, Jana Lebensteina, Władysława Hasiora.

Dyrektor doprowadził do otwarcia Galerii na Strychu, gdzie była prezentowana kolekcja polskiej sztuki współczesnej. Później zainicjował remont Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie dziś znajduje się fila Muzeum Narodowego we Wrocławiu i jest prezentowana kolekcja sztuki polskiej drugiej połowy XX i XXI w.

Mariusz Hermansdorfer był wielokrotnie odznaczany za swoją działalność na polu muzealnictwa - m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; otrzymał też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".



Piotr Doczekalski
Kurier PAP
25 sierpnia 2018