Zostań dżdżownicą w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny ma parę ciekawych propozycji dla widzów. Możesz np. zostać dżdżownicą lub dowiedzieć się czegoś osobistego o jednym z najwybitniejszych białostockich poetów - Wiesławie Kazaneckim

Mój pierwszy raz

To specjalny konkurs, który Teatr Dramatyczny przygotował z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

- Chcemy, by widzowie opowiedzieli nam o swoim pierwszym razie w teatrze, a w nagrodę zapewnimy im pierwszy raz na scenie! - mówi Jerzy Szerszunowicz z Teatru Dramatycznego. - Nagrodą w konkursie jest statystowanie w barwnym scenograficznie spektaklu "Pinokio": w roli Dżdżownicy, Pszczółki lub Dziecka. Zwycięzcom zapewniamy profesjonalne przygotowanie aktorskie, piękny kostium i niezapomniane wrażenia ze scenicznego debiutu. Statystowanie dotyczy dwóch przedstawień "Pinokia", w dniach 28 i 29 marca o godz. 15. Dodatkową nagrodą będzie dwuosobowe zaproszenie na dowolny spektakl z repertuaru teatru.

Co trzeba zrobić? By wziąć udział w konkursie wystarczy przygotować krótką pisemną wypowiedź na wspomniany temat: mój pierwszy raz w teatrze. Można pisać wierszem lub prozą, opisać spektakl, który utkwił w pamięci lub anegdotę, która z tą pierwszą wizytą się kojarzy. Forma dowolna. Prace (do 1500 znaków) należy przesłać w ciągu 9 dni (do 24 marca) do godz. 15 na adres: sekretariat@dramatyczny.pl. Nazwiska zwycięzców ogłoszone zostaną na stronie internetowej teatru.

Kazanecki - jak go widzą?

2009 to Rok Wiesława Kazaneckiego, nieżyjącego już wybitnego białostockiego poety. Pamiętają o nim studenci i wykładowcy z Uniwersytetu w Białymstoku, poświęcając mu w ostatnich dniach spotkania, na temat jego poezji oraz koncert. Pamięta też teatr.

Dramatyczny przygotował nowy cykl - "Wędrówki z Kazaneckim" - warsztaty teatralno-poetyckie.

- Z jednej strony chcemy dotknąć żywej tkanki wiersza poety, z drugiej - spotkać się z ludźmi, którzy Kazaneckiego pamiętają i opowiedzą o nim różne ciekawe historie, jakich w podręcznikach nie znajdziemy. Chodzi o to, by w niebanalny sposób zaprezentować w kilku spotkaniach twórczość poety, jego życie, przy wykorzystaniu rozmaitych narzędzi i środków teatralnych - opowiada Anna Danilewicz z Teatru Dramatycznego.

Spotkań ma być sześć. Odbywać się będą co miesiąc, w sobotnie popołudnia, wiosną i jesienią. Pierwsze już w sobotę, 21 marca, o godz. 15. Kolejne odbędą się w terminach: 25 kwietnia, 24 maja, 26 września, 24 października, 21 listopada.

Każde spotkanie składać się będzie z dwóch części. Pierwsza będzie miała charakter warsztatowy.

- Poprowadzą je nasi aktorzy, którzy pokażą aktorską metodę interpretacji wiersza. Widzowie więc dowiedzą się, jak poezję rozłożyć na czynniki pierwsze, co to jest średniówka, wersyfikacja, podparcie przeponowe, artykulacja, długość samogłoski, tempo mówienia. A potem jak z tych elementów zbudować ciekawą prezentację wiersza. Oczywiście za materiał do ćwiczeń posłużą teksty Kazaneckiego. Każdy warsztat zakończy się prezentacją wierszy w wykonaniu aktorów i uczestników zajęć - mówi Anna Danilewicz. - Po zajęciach warsztatowych odbędzie się spotkanie z osobami blisko związanymi z poetą. Wśród gości będzie jego żona, przyjaciele, badacze twórczości. I tak na jednym spotkaniu dowiemy się nieco o jego życiu prywatnym, na innym - dlaczego akurat taki widok z okna opisywał. W ten sposób chcemy wyjść poza podręcznikowe odczytywanie biografii i twórczości. A porozmawiać o człowieku, poecie, spotkać się z nim, jak z sąsiadem z tej samej ulicy. Każde spotkanie ma mieć swój motyw przewodni. Proponowane tematy to "Poeta - jaki jest", "Białystok", "Miłość", "Bitnicy", Bóg", "Jak go widzą".

Kto na warsztaty

Teatr zaprasza na spotkania uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, ale też wszystkich indywidualnych miłośników poezji, Wiesława Kazaneckiego, teatru. Z zajęć są same plusy: można na nich podszkolić umiejętności, które przydadzą się np. w konkursach recytatorskich i w kółkach teatralnych, czy wszelkich publicznych wystąpieniach. Ale też na maturze. Kto wie, czy na tegorocznych egzaminach nie pojawią się wątki "kazaneckie"?

Dla młodzieży uczącej się - wstęp bezpłatny (większe grupy powinny wcześniej rezerwować miejsca pod numerem tel. 085 749 91 85, 085 749 91 84 lub adresem e-mail: organizacja@dramatyczny.pl.). Pozostali widzowie - 5 zł.

Program "Wędrówki z Kazaneckim" jest realizowany przy wsparciu finansowym magistratu.



Monika Zmijewska
Gazeta Wyborcza Białystok
16 marca 2009