Spełniony. Marian Kociniak

autor:
Remigiusz Grzela
opis:

Od początku swojej bogatej kariery aktorskiej, na którą składa się 150 ról teatralnych, 80 ról w Teatrze Telewizji i dziesiątki ról filmowych i kabaretowych Marian Kociniak nie udzielał wywiadów. Robił to konsekwentnie przez pięćdziesiąt lat, notabene dłużej niż Greta Garbo, Marlena Dietrich i Brigitte Bardot razem wzięte. Przerywa milczenie dopiero teraz, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej. W intrygującym wywiadzie-rzece, przeprowadzonym przez Remigiusza Grzelę, opowiada o teatrze, o ludziach, z którymi pracował, o swoim życiu zawodowym i prywatnym. Niczego nie lukruje ani nie filtruje, odsłania ważne zdarzenia z przeszłości tak, jak je zapamiętał. Ta odważna wypowiedź aktorskiego profesjonalisty nie ma jednak nic wspólnego z dydaktyką i nauczaniem, z patetycznym przekazywaniem mądrości i prawd. To szczera opowieść człowieka, który – jak napisał o nim Gustaw Holoubek – jest sam w sobie Teatrem i ukochał go nad życie. A poza sceną – znakomitym kolegą: dotrzymującym słowa, niesłychanie lojalnym, wiernym w przyjaźni.

W pamięci milionów Polaków Marian Kociniak zapisał się fantastycznymi rolami komediowymi, zwłaszcza Franka Dolasa w Jak rozpętałem drugą wojną światową i Murgrabiego w Janosiku. W Spełnionym nie obyło się oczywiście bez jego wspomnień z planu tych filmów. Wszystko czyta się jednym tchem. I… ogląda, bo książka jest bogato ilustrowana, pełna unikalnych zdjęć z różnych okresów kariery tego jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów.

Remigiusz Grzela - urodzony w 1977 roku w Starogardzie Gdańskim. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki "Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury" (2000). Jej bohaterami byli m.in.: K. Piesiewicz, K. Feldman, R. Horowitz, N. Andrycz, J. Maksymiuk, H. Krall, Z. Beksiński, S. Chwin, A. Seniuk i ks. J. Twardowski.

W 2001 roku została opublikowana książka "Nauka a polityka. Dziwne losy filozofii prawa w Polsce", do której autor przeprowadził rozmowy ze znanymi naukowcami i myślicielami. Współautor książki "Chełmska 21" (Warszawa 2001) o historii warszawskiej wytwórni filmowej. Publikował w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", "Gazecie Wyborczej", w prasie zagranicznej.

Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład "Kultura wywiadu". Wydał dwa tomiki poetyckie "Świat banalny" (1998) i "Drzewa wierzą naprawdę" (2001).

Jego wiersze przetłumaczono na języki: norweski, hebrajski, włoski i angielski. Opowiadania drukowały pisma literackie. Jest też autorem dramatów: "Na gałęzi", "Biografia", "Uwaga - złe psy!" i "Naznaczeni".

miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2010
wydawca:
Wydawnictwo Trio
cena:
39,00 zł
liczba stron:
312
isbn:
978-83-7436-299-0
okładka:
twarda
dodatkowe informacje:
Koedycja: Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...