5 premier na piąte urodziny

Inauguracja sezonu w Teatrze Rozbark

Teatr Rozbark świętuje w tym roku pięciolecie istnienia, zatem nowy sezon artystyczny będzie wyjątkowy. W programie poza spektaklami, warsztatami edukacyjnymi i artystycznymi oraz biesiadą rozbarską przewidziano także wiele nowości, jak rezydencje artystyczne, spotkania z twórcami teatru tańca, czy nową formułę pracy nad spektaklami.

W nadchodzącym sezonie teatr szykuje aż pięć premier przygotowanych przez pięciu choreografów. Uruchomione zostaną także dwa programy rezydencyjne, dające szansę młodym twórcom na zaistnienia na bytomskiej scenie. Będą stanowić realne wsparcie, zarówno merytoryczne, jak i finansowe, dla artystów do 35. roku życia przy produkcji ich spektakli. Program „Młodzi na scenę" zaowocuje dwoma premierami tanecznymi, które zobaczymy w styczniu i maju 2019 roku.

- Piąty, jubileuszowy sezon artystyczny Teatru Rozbark upływać będzie pod hasłem „Wzgórze róż/wzgórze rusz". Ta dwoistość nazwy jest nieprzypadkowa, ponieważ odnosi się do dzielnicy, w której znajduje się teatr, a etymologicznie słowo „Rozbark" objaśnić można właśnie jako „wzgórze róż". Z tego też powodu planujemy posadzić różane krzewy przed teatrem – wyjaśnia Adrian Lipiński, dyrektor teatru. Dodaje także, że róże będą witać gości już 15 września, czyli podczas spektaklu inaugurującego jubileuszowy sezon artystyczny. Wspomniane kwiaty będą wykorzystane jako element wizualny w strategii marketingowej teatru, nawiązując tym samym do historii i dawnych tradycji rozbarskich. We foyer pojawi się także strój rozbarski.

Inauguracja sezonu w sobotę, 15 września

Co czeka nas w najbliższym czasie? - Sezon inaugurujemy 15 września premierą spektaklu „Lorem ipsum" w wykonaniu Vagabond Physical Collective, której będzie towarzyszył wykład dr Łukasza Zimnocha dotyczący historii Rozbarku. Dwa tygodnie później, podczas 9. Nocy Teatrów Metropolii, 29 września, zaprezentujemy kolejną premierę. Tym razem będzie to spektakl „Rozkosz" w choreografii Jakuba Lewandowskiego – dodaje Anna Wróblowska, pełnomocnik ds. programowych i manager teatru. Podczas Nocy Teatrów w teatrze odbędą się także warsztaty fotograficzne, taneczne oraz impreza taneczna. Pojawi się też zupełnie nowa propozycja – „Spacerownik teatralny". - Pierwsze spacerowniki w Polsce odbyły się w 2015 roku podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas naszego spacerownika zaprosimy uczestników na spacer po Bytomiu, podczas którego opowiemy o historycznych miejscach związanych z teatrem – wyjaśnia Wróblowska. Na trasie znajdzie się m.in. Bytomskie Centrum Kultury i Opera Śląska.

– Bardzo ważną zmianą, jaka pojawi się w tym sezonie, jest nowa formuła związana z pracą nad produkcjami artystycznymi. W tym roku po raz pierwszy zainspirujemy się najlepszymi praktykami stosowanymi w Europie, dzięki czemu będą Państwo mogli zobaczyć trzy produkcje przygotowane przez niezależnych choreografów: Jakuba Lewandowskiego, Macieja Kuźmińskiego oraz Roberta Przybyła, którzy stworzą trzy odrębne zespoły artystyczne. Każdy spektakl zostanie osadzony w innej stylistyce i będzie poruszał inną tematykę. To ukłon w stronę naszych widzów, którzy oczekują zróżnicowanych spektakli – dodaje Adrian Lipiński. Przyjęta formuła sprawi, że teatr będzie ewoluował w stronę domu produkcyjnego inspirowanego najlepszymi wzorcami z Europy.

Urodziny teatru przypadają w marcu

Kulminacja artystycznych atrakcji nastąpi w marcu, ponieważ wtedy też przypadają faktyczne urodziny Teatru Rozbark. – W marcu przygotujemy dla naszych widzów pięciodniowy maraton wydarzeń tanecznych, ale zobaczymy też inne formy sceniczne. Będą to projekty dedykowane wszystkim grupom społecznym, począwszy od dzieci, a skończywszy na seniorach – informuje Anna Wróblowska. Jednym z elementów jubileuszu będzie premiera w choreografii Macieja Kuźmińskiego. Zaplanowano też szereg wydarzeń towarzyszących, pokazujących w pigułce dzieje teatru.

Teatr stawia na ciągłość realizowanych projektów, dlatego też będzie kontynuował współpracę z Polską Siecią Tańca zrzeszającą najważniejsze ośrodki taneczne w kraju. – W tym sezonie sieć zostanie powiększona o czterech partnerów, osiągając liczbę 11 członków. W ramach sieci spektakle rozbarskie będą prezentowane na deskach teatrów partnerskich, a u nas zobaczymy najlepsze produkcje z całej Polski – precyzuje Lipiński.

Współpraca z Wydziałem Teatru Tańca

Ważnym aspektem działalności teatru jest współpraca z działającym w Bytomiu Wydziałem Teatru Tańca krakowskiej AST. – Od początku swojej działalności Teatr Rozbark współpracuje z WTT prezentując spektakle dyplomowe studentów. Październik rozpoczniemy taneczną premierą w choreografii Jacka Łumińskiego (4 października). Rok ten jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na jubileusz działalności teatru, ale i dziesięciolecie funkcjonowania Wydziału Teatru Tańca, które to będziemy wspólnie celebrować w teatrze już w listopadzie – dodaje dyrektor Teatru Rozbark.

Swoistym novum będzie także opieka nad dziećmi, których rodzice będą chcieli przyjść do teatru i zobaczyć spektakl. – Podejmiemy współpracę z uczelniami pedagogicznymi, a studenci będą prowadzili animacje i warsztaty z dziećmi w czasie trwania spektaklu – precyzuje Wróblowska. Dodatkowo, w programie pojawią się zajęcia wdrażające do spektakli. Każdej premierze będzie towarzyszyło krótkie wprowadzenie, które pozwoli widzom poszerzyć perspektywę odbioru spektaklu. Będą to m.in. rozmowy z choreografami i członkami obsady.

Warsztaty pisania o teatrze i tańcu

W listopadzie zostaną zainicjowane warsztaty pisania o tańcu i teatrze. – W powszechnym przekonaniu pokutuje stwierdzenie, że krytyk teatralny jedynie krytykuje. Sprawdzimy czy stereotyp ten jest słuszny. Do udziału w zajęciach zaprosimy 15-osobową grupę licealistów i studentów, którzy od listopada do czerwca będą oglądać spektakle, a następnie je analizować i podnosić swoje kompetencje – precyzuje manager teatru. Kolejną nowością są moderowane spotkania z twórcami teatru oraz cykl spotkań z artystami pochodzącymi ze Śląska.

Projekty edukacyjne i społeczne

W zakresie projektów edukacyjnych i społecznych należy podkreślić, że kontynuowane będą znane i popularne przedsięwzięcia jak „Rozbark Dance". – Od samego początku funkcjonowania naszego teatru szeroko rozumiana edukacja jest dla nas ogromnie ważna. Prowadzimy zajęcia dla dzieci w wieku od 2 do 18 lat – wyjaśnia Karolina Staneczek – Pucher. – W efekcie kształcimy naszych widzów, ponieważ uczestnicy warsztatów stają się odbiorcami spektakli – dodaje.

W Teatrze Rozbark działa też Teatr Tańca Integracyjnego „Integra". – Obecnie zrzesza on 16 uczestników, z czego aż dziesięcioro to osoby niepełnosprawne. Teatr może się pochwalić już czteroma premierami, a podczas VI Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie, w kwietniu 2017 roku, zdobył I miejsce za spektakl „Bez barier-Dorośli" – wylicza Staneczek – Pucher.

Instytucja koncentruje swoje działania także na dzieciach i młodzieży z tzw. środowisk zapomnianych, z dzielnic, w których dostęp do kultury jest utrudniony. – Z myślą o nich w kwietniu 2018 roku ruszył projekt „Rozbark Dance". Obecnie 20-osobowa grupa dzieciaków pracuje nad spektaklem, którego premiera odbędzie się 8 kwietnia na deskach naszego teatru – dodaje.

Program jubileuszowego sezonu w Teatrze Rozbark z uwagi na intensywność podejmowanych działań artystycznych i ich różnorodność zapowiada się interesująco i z pewnością każdy znajdzie tutaj dla siebie coś ciekawego.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dzennik Zachodni
15 września 2018
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia