Aktorka nieustannej metamorfozy

Dorota Pomykała - 3 lipca świętowała 65. urodziny!

"Aktorka nieustannej metamorfozy, krucha i silna zarazem, łączy najsubtelniejsze tony, delikatne niuanse z ostrą dynamiką, umiejętnie wprowadzając w przestrzeń granych postaci lirykę pomieszaną z tragizmem" — tak Dorotę Pomykałę opisuje zespół krakowskiego Teatru Starego, z którym związana jest (z małą przerwą) od ukończenia szkoły aktorskiej. Na scenie i w kinie współpracowała z największymi, ale i dla fanów seriali nie jest postacią anonimową. Dystyngowana, uwodzicielska, pewna siebie — w latach 70. i 80. rozpalała wyobraźnię widzów do czerwoności.

Dorota Pomykała na dużym ekranie zadebiutowała epizodem w "Aktorach prowincjonalnych" Agnieszki Holland w 1978 r. Rok później otrzymała pierwszą większą rolę w komedii kostiumowej "Ojciec królowej", gdzie partnerowała Janowi Englertowi. Plotkowano, że połączyło ich coś więcej niż tylko przyjaźń.

W pamięci widzów Pomykała zapisała się także kreacją Marty w dramacie erotycznym "Chce mi się wyć", gdzie partnerował jej Mirosław Baka. Film Jacka Skalskiego to historia rodzącego się uczucia pomiędzy dwudziestokilkuletnim studentem a starszą od niego o dwanaście lat kobietą, która samotnie wychowuje kilkuletniego syna. Dla krytyki debiut Skalskiego był "zuchwałym połączeniem dramatu erotycznego z dramatem narodowym".

Aktorkę można oglądać na scenie Starego Teatru w Krakowie, w którym debiutowała w 1979 r. w wieczorze poetyckim "Jan Kochanowski" w reżyserii Jana Korwina-Kochanowskiego. Gościnnie można ją było zobaczyć też w łódzkim Teatrze Nowym, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, na krakowskich scenach Teatru Bagatela i Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na zdjęciu Pomykała w spektaklu "Na wsi", o którym Iza Natasza Czapska w "Życiu Warszawy" pisała tak: "Krucha, subtelna Corinne, po której najbardziej znać załamanie zdradą i życiem w kłamstwie oraz gwałtownie zbliżający się ostatecznego upadku Richar to świetny, bardzo precyzyjnie zadzierzgnięty duet Doroty Pomykały i Krzysztofa Stroińskiego". I dalej: "Znakomici aktorzy przez półtorej godziny utrzymują odpowiednio wyśrubowane napięcie i wiarygodnie oddają nerw relacji, jakie łączą długoletnie małżeństwo. Po obojgu widać cenę, jaką płacą każdego dnia za niemą zgodę na życie w pozornym ładzie. W niej jest łagodność, potrzeba miłości, wzbierający krzyk rozpaczy; on doskonale to wyczuwa, próbując nadać lekkość i ciepło codziennym kontaktom".

Swoją przygodę z show-biznesem rozpoczęła od kariery muzycznej. Zawodowo była związana z Piwnicą pod Baranami, a plotka głosi, że była muzą Marka Grechuty. Jej głos można było usłyszeć także po tym, jak zdecydowała się na aktorstwo, np. podczas 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

"To była cudowna przygoda. Już w szkole razem z koleżanką marzyłyśmy, aby pracować z Markiem Grechutą. A jedyną drogą, aby to osiągnąć, była Piwnica pod Baranami. Gdy człowiek jest młody, to nie widzi przeszkód. Właśnie na takiej zasadzie poszłyśmy do Piotra Skrzyneckiego. Wtedy, gdy chciało się wystąpić w Piwnicy, to trzeba było spotkać się z Piotrem i powiedzieć, o co chodzi. On robił próbę i dopuszczał, lub nie. A potem był już krok, aby pójść do Marka i powiedzieć, że chcemy z nim pracować. I udało się" — tak wspominała początki w Piwnicy pod Baranami w wywiadzie dla "TeleTygodnia".

"Jeśli chodzi o Piwnicę, to szybko się zorientowałam, że nie będę drugą Ewą Demarczyk i odechciało mi się śpiewać. Bo albo tak wysoko, albo wcale" — mówiła w "TeleTygodniu".

Dorota Pomykała to także wiele pamiętnych ról serialowych. Artystka wystąpiła na przełomie lat 70. i 80. w serialach "Punkt widzenia" i "Z biegiem lat, z biegiem dni...", a także "Dorastanie". Młodsi widzowie pamiętają ją z takich produkcji jak "BrzydUla", "Szpilki na Giewoncie", "Blondynka" czy "Singielka".

Aktorka wystąpiła też w filmach "Weryfikacja", "Dwa księżyce", "Lepiej być piękną i bogatą", "Tylko strach", "Spis cudzołożnic", "Królowa aniołów" czy "Moje miasto".

Jedną z jej słynniejszych teatralnych ról jest figura Polskiej Mamy w "Bitwie warszawskiej 1920" duetu Demirski - Strzępka. "Monika Strzępka niczym szekspirowska wiedźma posiadła umiejętność uruchamiania aktorskiej przemiany. (...) W Starym atomową energię rozpaliła na nowo w Annie Radwan, jako Poznaniance oraz Dorocie Pomykale w roli Matki Polki. W białej sukni, ubrudzonej krwią, zatroskana, a jednocześnie szalona jest matką wszystkich, ukojeniem, niosącym cierpienie" - pisał Maciej Nowak w "Przekroju".

W 2018 r. zagrała matkę głównego bohatera w inspirowanym prawdziwymi wydarzeniami filmie "Autsajder" Adama Sikory o studencie wrzuconym w tryby totalitarnej machiny, jak również w kinie drogi "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona. W 2019 r. Pomykałę można było oglądać w spektaklu "Nadchodzi chłopiec", zaś w 2020 r. - w etiudach "Sukienka" i "Klify namiętności". Dziś aktorka kończy 65 lat.

(-)
Onet.Kultura
5 lipca 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Dorota Pomykała
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...