Artyści z 12 państw Europy w Rzeszowie

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TransMisje - Trójmorze

Po raz piąty w rocznych odstępach Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie organizuje - w tym roku od 19 do 28 sierpnia - cykl wydarzeń międzynarodowych z dziedzin teatru, muzyki i sztuki, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TransMisje - Trójmorze. Zaproszono artystów z 12 państw zrzeszonych w inicjatywie Trójmorza.

Dyrektor artystyczna TransMisji Jagoda Skowron i jej współpracownicy z Teatru Siemaszkowej, z dyr. Janem Nowarą - przed pięciu laty inicjatorem TransMisji, zapraszają na spektakle familijne i dla dorosłych, koncerty, wystawy i panele z artystami - rzeszowian, ale także turystów i in. gości z regionu i świata, którzy odwiedzają Rzeszów w wakacyjnym sierpniu.

W tym roku poznamy dorobek kulturowy Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Festiwal TransMisje - Trójmorze nawiązuje ideowo do międzynarodowej inicjatywy zbliżania 12 państw Unii Europejskiej, między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Wydarzenia festiwalowe w Rzeszowie odbywać się będą w różnych przestrzeniach, w obiektach kultury i plenerze.

W programie uwagę zwracają spektakle grane gościnnie na scenach Teatru Siemaszkowej i Teatru Maska: „Smak wiśni", z Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zankowieckiej we Lwowie – wspólna podróż „z kobietą po przejściach i mężczyzną z przeszłością", z tekstami Agnieszki Osieckiej. Z Łotewskiego Teatru Liepaja, opowieść grozy, inspirowana baśniami braci Grimm – pod tytułem „Grimmowie". „Hrabal i człowiek w oknie", z Teatru Miejskiego w Brnie, poetycki obraz o starszym ekscentryku. „Wesołe płaczki" – luźna projekcja szekspirowskich „Wesołych kumoszek z Windsoru", z Teatru Mihai Eminescu w Botosani. „Pamiętnik wariata", z Teatru Credo w Sofii, podejmie temat tożsamości psychicznej współczesnego człowieka. „Tu mówi Szwejk", z Teatru Studio w Wilnie, rekomendacji nie wymaga.

Rodzinnie warto wybrać się na „Dzielnego ołowianego żołnierzyka" – spektakl z Teatru Lalkowego w Koszycach. O istocie współczesnej kobiecości opowie „Matka-Najemnica", z Akademickiego Regionalnego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Ozarkiewicza z Kołomyi.

Gospodarz TransMisji - rzeszowski Teatr Siemaszkowej, zaprezentuje się premierowo przedstawieniem „Wizyta starszej pani" Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Program festiwalowy zawiera też siedem wydarzeń muzycznych. Koncerty na scenie plenerowej obok Teatru Siemaszkowej i w Filharmonii Podkarpackiej. M.in. będą to „Kwiaty romantyzmu" Romana Zaslavskiego, z udziałem Niny Vitol, promocja premierowego albumu „Ostatni dzień lata", zespołu Late Night Poems, recital Gaby Janusz z Multifolk Quartet, koncerty pianisty Johan'a Randvere i kwartetu smyczkowego INFRA Piazzolla and Co.

W klimatycznych Rzeszowskich Piwnicach zaprezentuje się z koncertem zespół MIRIIAM, jako wstęp do spotkania z poezją Ivana Herceg'a – Croatiana z Chorwacji.

Będzie okazja obcowania z dokonaniami sztuk wizualnych. W Teatrze Siemaszkowej z pokłosiem 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. Także z plakatami węgierskiego artysty Istvana Orosz'a i malarstwem Jurijusa Grigoroviciusa z Litwy. Nie lada gratką będzie pokaz słoweńskich filmów krótkometrażowych.

Nastąpi letnia odsłona Przestrzeni Sztuki - Teatr, w ramach tego projektu trzy premierowe wydarzenia: „Figura, tor, płaszczyzna" – spektakl ruchu, koloru i emocji Teatru O. de. la z choreografią Marty Bury, przedstawienie Latającego Teatru Kantora „Jak obmyśliłem świat", w reżyserii Magdaleny Miklasz i „Ostatni dzień lata" – połączenie konwencji spoken word / jazz & poetry, z aktorską interpretacją tekstów twórcy Late Night Poems – Bartłomieja Skubisza, w interpretacji Roberta Żurka.

05. Międzynarodowy Festiwal Sztuk TransMisje – Trójmorze '22 finansują Samorząd Podkarpacia i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety od 10 do 20 zł kupujemy przez Internet lub w kasie Teatru Siemaszkowej.

Warto też śledzić informacje na www.trojmorze.teatr-rzeszow.pl, www.teatr-rzeszow.pl i w mediach społecznościowych.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
16 sierpnia 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...