Artysty konflikt wewnętrzny

"Sceny z egzekucji" - reż. Adam Orzechowski - Gdański Teatr Wybrzeże

Spektakl jest dostępny dla widzów od marca bieżącego roku. Zrealizowany na podstawie powieści angielskiego dramaturga Howarda Barkera, w przekładzie Małgorzaty Semil. Reżyser Adam Orzechowski prezentuje zaskakującą, pełną emocji sztukę oraz ukryty szerzej przekaz, który odzwierciedla współczesność.

Przenieśmy się na moment do XVI wieku do Republiki Weneckiej. Galactia - Agata Bykowska - otrzymuje zlecenie namalowania obrazu przedstawiającego bitwę pod Lepanto. Wizja malarki zostaje jednak zaburzona i władze narzucają kobiecie zupełnie inną perspektywę. Oryginalność, zdecydowanie i wierność swoim przekonaniom sprowadza na artystkę szereg kłopotów, a nawet więzienie.

Galactia, to silna osobowość, która pragnie by ludzie widzieli w niej artystkę, a nie tylko kobietę. Nie chce być odbierana w formie swojej seksualności, a budzić emocje za pomocą płótna. Buntowniczo stawia na swoim nie tylko przed władzą, ale również w relacji z kochankiem- Janek Napieralski w roli Carpeta - który jak się później okazuje staje się jej konkurencją, natomiast charakterem, charyzmą i nawet talentem nie dorównuje malarce. Nie zważając na swoje uczucia do Carpeta zdecydowanie podejmuje decyzje.

Galactia jest nieustępliwa także z córką - Magdalena Gorzelańczyk - która usiłuje przekonać matkę, aby zrobiła to, czego oczekują od niej inni. Staje jednak naprzeciw oczekiwaniom. Nie traktuje poważnie uwag oraz rad płynących od krytyczki Rivery - Magdalena Boć. Kobiety, która oddała nie tylko swoje zdanie, ale także całą siebie władzy. Malarce nieugięcie zależy na ukazaniu prawdy na obrazie, nawet jeżeli jest ona kontrowersyjna i wiąże się z konsekwencjami. W procesie twórczym towarzyszy jej Prodo - Paweł Pogorzałek. Weteran z otwartą raną, ale to co Galactia w nim dostrzega naprawdę, to nie rany fizyczne, lecz psychiczne. Nieustępliwa w rozmowach z Admirałem Suffici - Cezary Rybiński, kardynałem - Jarosław Tyrański - oraz dożą - Grzegorz Gzyl. Pomimo stanowczych próśb z ich strony, aby malarka ukazała admirała w centralnym miejscu na obrazie jako zwycięzcę, a przekaz bitwy pod Lepanto różnił się prawdziwej rzezi, która miała miejsce Galactia trafia do więzienia.

Grzegorz Gzyl w roli doży Wenecji swoją dykcją, gestykulacją, wyniosłym tonem, aparycją, postawą, mimiką skradł cały spektakl. Aktor, od którego trudno odciągnąć wzrok, a oglądanie go na scenie jest ogromną przyjemnością. Grając cynicznego i władczego tyrana potrafił wywołać w widzach ogromne emocje, które towarzyszyły jeszcze po opuszczeniu teatru. Urgentino, to wielobarwna postać. Apodyktyczny i bezwzględny potrafił być także współczujący, łaskawy i dobrotliwy. Krótko mówiąc, trudno było go nie polubić. Wraz z Jarosławem Tyrańskim - kardynał Ostensible - oraz Cezarym Rybińskim - admirał Suffici - tworzą zachwycający dla widza spektakl.

Agata Bykowska jako Galactia przekazuje widzom swoje emocje, które ukazują jak trudną sytuacją jest konflikt artysty z instytucjami wyższymi. Oczekiwania, których prawdziwy i wierny sobie, w tym przypadku, malarz nie jest w stanie spełnić, jeżeli nie są zgodne z jego "ja". "Sceny z egzekucji" porusza również inny, równie ważny problem. Ilekroć jesteśmy oszukiwani, poddawani manipulacji, zostaje nam przedstawiana wykreowana, inna rzeczywistość. Współcześnie, to temat bardzo istotny. Warto jednak zastanowić się jak często jesteśmy tego częścią, która dotyczy nas bezpośrednio.

Scenografia spektaklu oraz kostiumy, za które odpowiedzialna jest Magdalena Gajewska stworzyły dopełnienie dla postaci. Charakteryzacje przygotowane z dbałością o każdy szczegół i odpowiednio dobrany ubiór ukazujący status społeczny. Scena utrzymana w harmonijnej kolorystyce i lustrzane tło oraz połysk dodaje wytworności. Muzyka przygotowana przez Marcina Nenko, to kompatybilność ze sztuką. "Sceny z egzekucji", to płynnie opowiedziana historia Howarda Barkera w doskonałym tempie, otoczeniu i brzmieniu przez aktorów z pasją.

Dyrektor Teatru Wybrzeże - Adam Orzechowski - laureat wielu nagród i wyróżnień wraz z dramaturgiem- Radosław Paczocha pod asystą Janka Napieralskiego i inspicjentem - Jerzy Kosiła - stworzyli spektakl, w którym nie jest niczego za dużo, ani za mało. Brak tu przesytu, a jedyny niedosyt jaki pozostał, to ten wyczekiwania kolejnych premier Teatru Wybrzeże.

Aleksandra Wojciechowska
Dziennik Teatralny Trójmiasto
18 czerwca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Adam Orzechowski
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...