Bliski kontakt aktora z publicznością

Projekt Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Muzycznym w Gdyni: 4 - 25 marca 2023

Gdyński Teatr Muzyczny proponuje nie tylko imponujące rozmachem widowiska na dużej scenie, ale także małe, skromne formy teatralne na Scenie Kameralnej. Wiele z nich to autorskie pomysły artystów tej sceny, realizowane w ramach Projektu Inicjatyw Aktorskich.

- W styczniu zeszłego roku uruchomiliśmy nowe przedsięwzięcie – Projekt Inicjatyw Aktorskich, w ramach którego każdy członek naszego zespołu artystycznego może zgłosić autorską propozycję inscenizacji: monodram, minirecital, małą formę dramatyczną, sceniczny duet lub coś podobnego. Spektakle naszych artystów weszły do repertuaru Sceny Kameralnej - mówił w wywiadzie dla "Wyborczej Trójmiasto" Igor Michalski, dyrektor Teatru Muzycznego.

Bliski kontakt aktora z publicznością

Pierwszym z tego cyklu był kameralny koncert w wykonaniu Marka Sadowskiego i Saszy Reznikowa pt. „Z pamiętnika samotnika, czyli żywoty nieświętych" w styczniu 2022 r. Potem przyszedł czas na kolejne małe formy: koncert piosenek w języku kaszubskim "Pomorskie opowieści na nowo zagrane" z udziałem Mai Gadzińskiej, Izabeli Pawletko i Sylwii Wąsik-Szlempo, spektakl "Chopin. Wiwisekcja" (występują Karolina Trębacz, Karolina Merda, Katarzyna Kurdej, Anna Tomaszuk i Mateusz Deskiewicz) czy "Zapomniany brat. Historia Bronisława Piłsudskiego" w wykonaniu Karoliny Merdy i Krzysztofa Wojciechowskiego.

Jak mówią artyści, taki kameralny spektakl z udziałem ponad setki widzów to okazja do dużo bliższego, bardziej intymnego kontaktu aktora z publicznością niż w superprodukcjach na Dużej Scenie Muzycznego.

- Jest w widzach potrzeba, żeby spotkać się z aktorem jak najbliżej - mówi aktor Andrzej Śledź. - A też tematyka naszych kameralnych przedstawień, w których uchylamy rąbka tajemnicy i pokazujemy trochę teatru od kulis, odpowiada na zapotrzebowanie publiczności, by poznać teatr od kuchni.

Czas dla mamy

Magdalena Smuk w ramach Projektu Inicjatyw Aktorskich (PIA) przygotowała bardzo intymny spektakl z piosenkami pt. "MaMy czas", którego główną bohaterką jest jej zmarła przed 23 laty mama, Mirosława Smuk, również utalentowana wokalnie.

- Przed świętami Bożego Narodzenia dziewczyny z teatru dzwoniły do swoich mam, umawiając się na przygotowanie świąt. Z ciekawości wygooglowałam w internecie moją mamę, Mirosławę Smuk i pokazała mi się jej kwatera na cmentarzu. Pomyślałam: naprawdę tylko tyle zrobiła? Miałam wtedy 46 lat, dokładnie tyle ile miała mama, gdy odeszła. Postanowiłam zrobić o niej spektakl. Choć właściwie to jest bardziej spotkanie z widzami niż spektakl - mówi "Wyborczej" Magdalena Smuk.

"MaMy czas" to jej sposób na to, by po latach zająć się tematem tęsknoty do mamy, podzielić się z widzami opowieścią o osobie jej najbliższej, ale także refleksją na temat wyidealizowanego spojrzenia córki na matkę.

- Nie rozumiem ludzi, którzy mają czas dla swoich rodziców, ale go nie wykorzystują. Zrobiłam "MaMy czas" również po to, by im przekazać, że ja bym jeszcze tyle chciała powiedzieć mojej mamie, ale już nie mogę - przyznaje aktorka.

I dodaje, że zarówno ona, jak i grupa muzyków towarzyszących jej na scenie, robi to głównie z pasji.

Sceniczna sztafeta pokoleń

Andrzej Śledź - nestor gdyńskiej sceny, świętujący 40-lecie pracy artystycznej - jest filarem kameralnego spektaklu "Sztafeta pokoleń", w którym występuje razem z debiutantem Filipem Bielińskim i pianistą Patrykiem Skarbkiem-Tłuchowskim. Autotematyczny tekst o doświadczeniu bycia aktorem napisał Marek Sadowski, również artysta Muzycznego z zacięciem literackim.

- "Sztafeta pokoleń" powstała z potrzeby opowiedzenia czegoś o sobie, jakkolwiek nieskromnie to zabrzmi - śmieje się Andrzej Śledź. - O tym wszystkim, co ja jeszcze mogę i jakie jest spektrum moich aktorskich możliwości.

Podkreśla, że półtoragodzinny kameralny spektakl daje możliwość zaprezentowania się widzom w dużej roli, co w pełnych inscenizacyjnego rozmachu spektaklach prezentowanych na dużej scenie wcale nie zdarza się często.

- Zwłaszcza że w przedstawieniach Projektu Inicjatyw Aktorskich bierzemy na swoje barki prawie wszystko: od scenariusza po wykonanie. A po drodze jest jeszcze wiele innych zadań, jak reżyseria, przygotowanie kostiumów, oprawa muzyczna, autorstwo tekstów piosenek. Od początku do końca to wszystko jest nasze - dodaje.

W przypadku PIA Teatr Muzyczny zapewnia scenę i jej obsługę, ale o dofinansowanie spektakli artyści też muszą postarać się sami. A to się udaje dzięki sponsorom czy pozyskaniu stypendium.

Francja elegancja

- W spektaklach PIA mamy odwróconą sytuację: to nie teatr nas obsadza i oferuje nam role, ale to my przychodzimy do dyrekcji z konkretną propozycją - opowiada aktor Mateusz Deskiewicz, którego w ramach PIA możemy słuchać i oglądać w koncercie przebojów muzyki francuskiej "Francja elegancja". - Teatr nam pomaga, ale nikt nie ingeruje w to, co robimy, wszystko zależy tylko od nas. To ciekawa lekcja - przyznaje.

Jak mówi, pomysł koncertu piosenek francuskich chodził mu po głowie od lat. - W pandemii wreszcie miałem czas, żeby spokojnie się nim zająć - wybrać piosenki i zbudować cały spektakl. Postawiłem na te utwory, które od dawna w duszy mi grały.

Na koncercie "Francja elegancja" w towarzystwie trzech jazzujących muzyków Mateusz Deskiewicz wykonuje wybrane przez siebie piosenki m.in. Piaf, Aznavoura, Brela, Montanda, ale także współczesne przeboje Zaz czy Pink Martini. Część z nich śpiewa po francusku, pozostałe w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego.

Frank Sinatra w Gdyni

Podobną propozycję przygotował aktor Tomasz Więcek, który zaprasza na Scenę Kameralną Teatru Muzycznego na koncert "Sinatra way", podczas którego wykonuje wybrane przez siebie piosenki Franka Sinatry w jazzowej aranżacji, przeplatając je anegdotami i opowieściami na temat legendy światowej piosenki.

- Sinatra zawsze był bliski memu sercu - przyznaje Tomasz Więcek. - Bardzo cenię jego utwory, interpretacje piosenek, to jaką był osobą i co wniósł do show biznesu. Był przecież nie tylko piosenkarzem, ale także aktorem i producentem. Ogromną wagę przykładał do tego, jakie piosenki wykonuje, a zwłaszcza do tekstów, co w latach 30. i 40., kiedy zaczynał, wcale nie było takie oczywiste.

Jak mówi aktor, zależało mu, by piosenki Sinatry zabrzmiały także po polsku, by nieprzemijającą urodę tych tekstów poznały również osoby, które nie znają angielskiego. Autorem polskich tłumaczeń wielu tekstów piosenek, wykonywanych na koncercie "Sinatra way", jest Andrzej Śledź.

Kiedy można obejrzeć spektakle PIA?

"MaMy czas" - 4 marca (godz. 17.00)
"Francja elegancja" - 7 i 8 marca (godz. 19.00)
"Sztafeta pokoleń" - 14 i 15 marca (godz. 19.00)
"Sinatra way" - 25 marca (godz. 17), 26 marca (godz. 15.00).

Bilety w cenie 60 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe).

Szczegóły na muzyczny.org.

Katarzyna Fry
Gazecie Wyborcza Trójmiasto
4 marca 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...