Dialog z klasyką z dzisiejszej pozycji widza

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne /„Klasyka Żywa"

Od 9 do 14 kwietnia w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu po raz kolejny spotkają się najciekawsze inscenizacje klasycznej literatury polskiej. To największe wydarzenie tego typu w kraju.

Podczas Konfrontacji zapoznajemy widzów z zapomnianymi lub rzadko wystawianymi dziełami klasyków, pokazujemy ich wartość artystyczną i historyczną. Mamy nadzieję zarazić widzów nie tylko klasyką, ale teatrem w ogóle jako sposobem na czerpanie emocji, dyskusję i otwarcie się na kulturę na żywo.

W trakcie Festiwalu starannie wybrane Jury, w skład którego wejdą znawcy teatru i dramatu przyzna wybranym spektaklom nagrody w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa". To konkurs, który ma inicjować dialog z klasyką z dzisiejszej pozycji widza, ukazać głosy brzmiące w dawnych dramatach. A spektakle biorące w nim udział to historie opowiedziane we współczesności i choć czasem krwawe, bolesne, naznaczone przeżyciami kraju i obywatela, to emocjonalnie pobudzające nawet najbardziej skostniały światopogląd.

Komisja Artystyczna Konkursu wybrała do prezentacji na scenach Teatru im. J. Kochanowskiego następujące spektakle:

- „Beniowski. Ballada bez bohatera" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
- „Ferdydurke" z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
- „Garbus" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
- „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
- „Śmierć białej pończochy" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
- „Wykład" z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
- „Zemsta" z Teatru „Maska" w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)

Po każdym z nich zapraszamy na dyskusje z twórcami!

Oprócz spektakli konkursowych, zaprezentujemy naszą najnowszą, polsko-hiszpańską sztukę „Córki Powietrza. Sen Balladyny" oraz „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych"

Festiwal to także szereg imprez towarzyszących, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W pospektaklowych koncertach wystąpią takie zespoły jak DJ Buk, ANJA SEI, Night Marks, Rosaline oraz zespół śpiewających aktorów z naszego Teatru. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwalową publiczność zapraszamy do wyjątkowego „Spacerownika Teatralnego", podczas którego odkryjemy wspólnie teatralne tajemnice Opola.

Zaprezentujemy również dwie wyjątkowe wystawy:
- zewnętrzną, wielkoformatową wystawę prac finalistów i laureatów IV edycji konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
- wewnętrzną wystawę "40/250. Plakaty i premiery", którą kuratorskim oprowadzaniem otworzy Zenon Butkiewicz - teatrolog, dyrektor teatrów, organizator festiwali teatralnych.

Część wystawy zewnętrznej będzie można obejrzeć w Labie na Wyspie. Tam też, jak również w naszym Teatrze będzie można posłuchać klasycznych dzieł, czytanych przez aktorów.

Zapraszamy również najmłodszych! W programie festiwalu specjalnie dla nich znalazł się spektakl „Mały Tygrysek Pietrek" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" z Kielc.

Przed nami niezwykłe, unikatowe wydarzenie. Jedyne, które przypomina wielkie dzieła klasyków umieszczając je we współczesnej reżyserii. Każdy POTRZEBUJE KLASYKI.

Konferencja prasowa na temat festiwalu odbędzie się 8 marca 2018 roku o godz. 11:00 w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa" organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie.
https://teatropole.pl/44-festiwal-okt/

Anna Karoń
Materiał organizatora
9 marca 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...