Dokąd zaprowadzi nas izolacja?

"Kaspar Hauser" - reż. Jakub Skrzywanek - Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie planuje premiery, w których będziemy się mierzyć z problemami współczesnego świata.

Teatry od półtora miesiąca są zamknięte dla widzów, ale nie oznacza to, że nie pracują. Trwają próby do kolejnych premier, a realizatorzy liczą na to, że na poczatku nowego roku będą je mogli pokazać widzom na żywo.

Teatr Współczesny w Szczecinie rozpoczął próby do najnowszej produkcji - „Księcia Niezłomnego" według dramatu Juliusza Słowackiego (będącego swobodnym przekładem „El principe" Calderóna) w reżyserii Michała Telegi.

„Książę..." to opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostanie przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Spektakl, jak zwykle na tej scenie, poruszy tematy aktualne we współczesnym świecie. Premiera zaplanowana jest na luty 2021 w Malarni (małej cenie Teatru Współczesnego).

Anna Augustynowicz finiszuje pracę nad spektaklem „Bekomberga" Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki. Spektakl miał mieć premierę z grudniu tego roku, ale ze względu na czasowe zamknięcie instytucji kultury, premiera zostanie przesunięta. Najprawdopodobniej na początek 2021 roku.

Sztuka "Bekomberga" opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca bohaterowie wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – „przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. [...] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. [...] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień". Podczas wędrówki rodzą się pytania: dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas na zewnątrz?

Lockdown w instytucjach kultury zmusza teatry do pokazywania swoich spektakli, w miarę możliwości, w wersji online. Dlatego Teatr Współczesny uruchamia na swojej stronie usługę vod, w ramach której będzie można zobaczyć „Kaspara Hausera" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl będzie dostępny przez dwa dni - 25 i 26 grudnia (czas oglądania od momentu wykupienia dostępu – 24h).

"Kaspar Hauser" miał premierę dokładnie rok temu. Historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), to historia nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy", w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany... Zabawka, kuriozum, obiekt badań. W historii sprzed 200 lat próbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.

Spektakl ten został pokazany na tegorocznym festiwalu Boska Komedia i wzbudził niemały podziw. „Fenomenalny spektakl! Bardzo polecam!", „Świetny spektakl. Dawno nie byłam tak zadowolona z godzin przesiedzianych przed ekranem", „Wielkie brawa dla twórców", „Jest to wspaniały spektakl. Na ostatniej scenie nie da się nie płakać." – to tylko niektóre opinie widzów po obejrzeniu „Kaspara Hausera" online na festiwalu Boska Komedia.

Teatr Współczesny na 2021 rok ma w planach kolejne premiery. Czy uda się je pokazać terminowo? Czas pokaże.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
15 grudnia 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jakub Skrzywanek
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...