Edycja specjalna

11. Międzynarodowy Festiwal Giving Voice

W kwietniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Giving Voice. Festiwal Giving Voice organizowany jest co dwa lata w Walii. Tegoroczne, 11. spotkanie jest jego edycją specjalną, odbywającą się we Wrocławiu, w ramach obchodów Roku Grotowskiego.

Będzie trwał 8 dni (od 18 do 26 kwietnia) i zgromadzi wykonawców z całego świata: z Armenii, Austrii, Ameryki Północnej, Korsyki, Gruzji, Gwinei, Iranu, Włoch, Kurdystanu, Mongolii, Palestyny, Polski, Sardynii, Serbii, Hiszpanii, Ukrainy oraz Walii.

Festiwal organizowany jest przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i Centre for Performance Research z Walii. Temat przewodni - Spotkanie w pieśni - obrazuje wspólne dla CPR i Instytutu Grotowskiego zainteresowanie dla zawartego w pieśni oraz w śpiewie potencjału zbliżania ludzi. Podczas festiwalu specjaliści w dziedzinie technik głosowych spotkają się z praktykami, pielęgnującymi kultury tradycyjne swoich narodów. Koncerty i prezentacje teatralne zaplanowano głównie w świątyniach wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Przed południem odbywać się będą warsztaty, spotkania, dyskusje i pokazy. Aplikacje przyjmuje biuro festiwalu.

Nurt koncertowy otworzy działająca we Wrocławiu norweska pieśniarka Bente Kahan koncertem pieśni żydowskich w 66 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Z koncertem kołysanek i piosenek dziecięcych wystąpi czołowa pieśniarka ludowa z Armenii Hasmik Harutyunyan. Unikalny śpiew polifoniczny canto a tenore - wpisany w 2005 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO - zaprezentuje grupa Cuncordu de Orosei z Sardynii. Śpiewacy pochodzący z wioski Orosei są spadkobiercami ustnej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tradycyjne polifonie rodem z Korsyki usłyszymy w wykonaniu czteroosobowej męskiej grupy Tempus Fugit. Wykonawcy śpiewają polifoniczne pieśni religijne, stojąc zawsze w symbolicznym kręgu i stając się jednym śpiewem, jednym dźwięcznym organizmem.

Na festiwalu wystąpi również N\'Faly Kouyaté z Gwinei, który pielęgnując tradycje muzyczne i gawędziarskie ludu Mandinka nawołuje jednocześnie do otwartości i porozumienia między kulturami. Koncert niezwykłych pieśni śpiewanych bez nagłośnienia, zasłyszanych podczas wypraw badawczych zespołu od starych kobiet, ewakuowanych z rejonu Czarnobyla po katastrofie w 1986, zaprezentuje amerykański zespół Kitka. Siostry Mahsa i Marjan Vahdat przedstawią m.in. tradycyjne pieśni perskie. Po islamskiej rewolucji roku 1979, kobiety otrzymały zakaz publicznego śpiewania w Iranie: mogą występować tylko przed żeńską widownią albo z mężczyzną - nigdy jako solistki.

Podczas festiwalu usłyszymy także unikalne pieśni w wykonaniu pochodzącego z Tanzanii, a wychowanego w Europie Jonathana Harta Makwaia z USA, który ukształtował własny gatunek muzyczny łącząc inspiracje współczesne i klasyczne z eksperymentalnymi i afrykańskimi stylami wokalnymi. Najstarsze polifonie świata zaprezentuje gruzińska rodzina Pilpani ze Swanetii, a ukraińska Majsternia Pisni przedstawi pradawne pieśni sakralne ku czci Theotocosa pochodzące z manuskryptu oraz starych druków ukraińskich z XVII i XIX wieku.

Oryginalne pieśni i tańce flamenco zaprezentuje grupa Cyganów z Badajoz w Hiszpanii (uważanego za jeden z najważniejszych ośrodków flamenco), gdzie narodziły się i wciąż są uprawiane dwa główne rodzaje śpiewu: jaleos i tangos. Koncert Pieśni dla zachodzącego słońca przedstawi Svetlana Spajic z Serbii, która od 18 lat studiuje prastare wokalne tradycje przekazywane drogą ustną oraz unikalne środki wyrazu serbskiego i bałkańskiego śpiewu a capella. Pelstyńska pieśniarka Jawaher Shofani przedstawi koncert starych pieśni z lat 1900-1975 opowiadających o życiu Palestyńczyków, zatytułowany Kołysanki: Między życiem a śmiercią.

W nurcie polskim Giving Voice wystąpią: wrocławski Teatr ZAR, Tomasz Rodowicz ze Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea oraz Teatr Pieśń Kozła Grzegorza Brala.

(-)
Materiały Festiwalu
30 marca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...