Festiwal Prapremier 2020

Festiwal Prapremier 2020

Azyl – hasło tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier ma prowokować do zadania prawdopodobnie najistotniejszych pytań w otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości. Świat zatrzymał się w obliczu pandemii ale może również stanąć wobec innych, mniej lub bardziej niebezpiecznych w swoim potencjale scenariuszy jutra.

Według raportu The Global Risks Report 2016, przeprowadzonego przez organizację World Economic Forum, wśród największych zagrożeń dla Europy i całego globu jest m.in. niekontrolowana emigracja wynikająca z jednej strony ze zmian klimatu (ekstremalna pogoda, brak wody pitnej, katastrofy naturalne), a z drugiej – z eskalujących międzynarodowych konfliktów. Obecna sytuacja związana z pandemią staje się zatem przyczynkiem do głębszej refleksji nad przyszłością świata, który – przynajmniej do tej pory i przez większości ludzi – postrzegany był jako inwariant, niezmienna stała. W kulturze masowej motyw zagrożenia świata zawsze ostatecznie wieńczony jest jedynym możliwym finałem – uratowaniem Ziemi przez jednostkę bądź ewentualnie przez oddelegowany zespół do zadań specjalnych. Kompensujące zakończenia mają za zadanie zakrzewić w odbiorcach wiarę i przekonanie, że świat nie skończy się nigdy, bo na pewno ktoś go uratuje, podczas gdy reszta „odczeka swoje” w bezpiecznym schronieniu, w azylu. Taka perspektywa wydaje się wygodna – bo zrzuca odpowiedzialność z większości, przekazując ją władzy sprawowanej przez polityków. 

Festiwal Prapremier 2020 w całości poświęcony będzie refleksji nad istotą poszukiwania schronienia w sytuacji zagrożenia – z czegokolwiek ono by nie wynikało. Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ale i innych, równie istotnych rezolucji, prawo do azylu to jedno z elementarnych praw człowieka. W początkach kultury chrześcijańskiej azyl był zazwyczaj świątynią, bo w miejscu świętym każdy człowiek mógł zaznać bezpieczeństwa, „boskiej ochrony". Podczas dwóch wojen światowych dla Żydów azyl był najczęściej piwnicą czyjegoś domu. Dziś azyl budzi skojarzenia najczęściej ze sprawą uchodźców, bądź osób prześladowanych. W 2020 roku podczas pandemii COVID-19 azylami stały się jednak mieszkania – te w blokach z wielkiej płyty, i te w domach z własnym ogrodem. Dzieje się to w myśl zasady, że każdy ma taki azyl, jaki wcześniej udało mu się zdobyć, bądź jaki zdążył pospiesznie przygotować. Zawsze jednak, bez względu na czasy i okoliczności, znajdzie się ktoś, kto tego schronienia nie może zaznać. Dziś to między innymi ci, którzy stoją na pierwszej linii frontu, obserwując skutki zarazy przez wąski otwór w ochronnym kombinezonie.

Festiwal Prapremier Azyl Bydgoszcz 2020 Kujawy/Pomorze to edycja wyjątkowa, bo skrojona pod niepewne i trudniejsze do przewidzenia okoliczności. Formuła Festiwalu wciąż pozostaje międzynarodowa, lecz ulegnie znaczącej zmianie w czasie trwania i liczbie prezentowanych spektakli. Pokazy będą odbywać się na przestrzeni trzech miesięcy i ograniczą się do sześciu przedstawień oraz wydarzeń kontekstowych, które w szerokiej perspektywie poznawczej eksponują to, co wychodzi poza wciąż trwającą pandemię. Do tej edycji zostali zaproszeni twórcy wybitni, mistrzowscy w swoim artystycznym dorobku, m.in. Krystian Lupa, Maja Kleczewska i Agata Duda-Gracz. W swoich najnowszych spektaklach podejmują temat naturalnej dla człowieka potrzeby posiadania schronienia, instynktu do ucieczki przed niebezpieczeństwem, ale również przyglądają się sytuacji, kiedy to azyl staje się pułapką bez wyjścia.

Festiwal Prapremier trwający od 2002 roku, mimo zdarzających się utrudnień, nigdy nie zawiesił swojej działalności, nigdy nie przestał grać. Wierzymy, że misją i zarazem przywilejem nie tylko Teatru Polskiego – ale również mieszkańców miasta i obywateli Europy – jest utrzymanie tego wydarzenia, które rokrocznie przyciąga tysiące widzów i artystów do spotkania ze sztuką najwyższej próby. Wierzymy również, że w tej złożonej i mglistej rzeczywistości to właśnie teatr może stać się azylem zarówno dla idei jak i dla ludzi.

___

Słowo Prezydenta Bydgoszczy do uczestników Festiwalu Prapremier 2020

Drodzy Uczestnicy XIX edycji Festiwalu Prapremier,
z przyjemnością zapraszam entuzjastów sztuki wysokiej do obejrzenia najciekawszych spektakli prezentowanych w ramach tegorocznej odsłony festiwalu. Poprzez hasło „Azyl" nawiązujemy do szukania schronienia przed najpoważniejszymi problemami wpływającymi na świat w ostatnich latach. Świadomość społeczna Polaków na temat globalnych wyzwań wzrasta. Cieszę się, że również w sztuce coraz częściej porusza się bolączki zmian klimatycznych, czy konfliktów międzynarodowych. Dzięki temu jako społeczeństwo budujemy wrażliwość społeczną na otaczające nas problemy. Tegoroczna edycja wydarzenia będzie wyjątkowa. Szczególny czas, jaki nastał na świecie, sprawił, że festiwal po raz pierwszy w historii potrwa aż trzy miesiące.
Ponownie ugościmy wybitnych kreatorów polskiej sceny. Bardzo dziękuję wszystkim twórcom za zaangażowanie i otwartość w przedstawianiu trudnych, lecz istotnych tematów. Sztuka ma sens, kiedy nie przechodzimy wobec niej obojętnie, dlatego wierzę, że tegoroczne spektakle przyczynią się do owocnej dyskusji i wymiany wielu poglądów. Widzom życzę, aby aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w ogólnopolskim święcie teatru, którym niepodważalnie jest organizowany w Bydgoszczy Festiwal Prapremier.

Rafał Bruski
Prezydent Bydgoszczy

Słowo Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
o Festiwalu Prapremier 2020

Świat był globalną wioską, którą przemierzaliśmy swobodnie, wielkimi stadami,
w tę i z powrotem, coraz to szybszymi i doskonalszymi samolotami i samochodami. Wyposażeni w najnowocześniejsze elektroniczne gadżety do kontaktów na odległość.
I nagle, w ciągu kilku dni, wszystko się zmieniło. Coś, czego nie jesteśmy nawet w stanie zobaczyć, zaatakowało znienacka - przyniosło strach, ból, cierpienie, śmierć. Przestrzeń gwałtownie się skurczyła. Do kilkudziesięciu, czasem kilkuset metrów kwadratowych schronienia. W tych współczesnych azylach, odgrodzeni ścianami od innych ludzi, wpatrywaliśmy się, w świecące na niebiesko ekrany komputerów i telewizorów, z transmisją z realnego świata.
W obliczu nieznanego zagrożenia, wróciły pytania, które ludzie zadawali sobie zawsze, gdy przestawali się czuć panami świata. O przyczynę i naturę zła, o kondycję człowieka, jego postawę wobec cierpienia oraz innych ludzi...
Tradycyjnie, odpowiedzi, szukamy w transcendencji i w sztuce. Także w teatrze, którego antyczne początki sięgają przecież też religii – uroczystości ku czci Dionizosa.
Hasłem, tegorocznej edycji, odbywającego się w czasach pandemii, Festiwalu Prapremier jest „Azyl". Spotkajmy się więc w bydgoskim teatrze, świątyni sztuki, by bezpieczni w tym „nietykalnym" miejscu, spróbować, mimo nadal obowiązujących ograniczeń i rygorów, które dosłownie i w przenośni, oddzielają nas od innych ludzi, poszukać tego co nas łączy: wspólnych emocji, przeżyć, wzruszeń.
Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

___

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną program Festiwalu Prapremier może w każdej chwili ulec zmianie. Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian podyktowanych wytycznymi MKiDN dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS COV-2 w Polsce. Planowany Festiwal odbędzie się według ścisłych zasad reżimu sanitarnego, a priorytetem w organizacji wydarzenia będzie bezpieczeństwo zespołu Teatru Polskiego, publiczności oraz zaproszonych artystów i artystek.

Bilety na spektakle festiwalowe do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

 

Aleksandra Rzęska
Materiał nadesłany
30 września 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...