Formy na nowo przetwarzanie

"Blogi. pl" Stary Teatr w Krakowie

Internet stał się nową rzeczywistością, bez potrzeby patrzenia rozmówcy w twarz, i nieograniczoną możliwością jej tworzenia. Nowa maska teraźniejszości pozwala na ukrycie oraz tworzenie - siebie, świata, przeszłości i sztuki.

„Blogi. pl” - trzy spektakle, które można ujrzeć w Teatrze Starym mają w sobie niezwykłą energię. Nie są typowymi dziełami o określonej fabule - opierają się na szkieletach postaci, które kryją się za słowami. Blog jest sposobem kreowania oblicza, maską. Reżyserzy próbują znaleźć się i bawić tą konwencją. Teksty są ciekawe i dobrze skonstruowane – pełne humoru, nie epatują nieszczęściem, trudnością, są same w sobie zabawą z literaturą, czytelnikiem, widzem. 

„Niebieska Sukienka” łączy historyczną postać Madame de Sevigné ze współczesną kobietą, nadając monodramowi szerszy kontekst kulturowy. Na początku widzimy białą kartkę zawieszoną na frontowej ścianie otwartego sześcianu z prętów. Zostaje wyświetlony animowany film pokazujący Madame de Sevigné – czarne linie ukazują jej postać i pióro w dłoni, które spada, wirując. Nagle biała kartka zostaje rozerwana jednym ruchem ręki przez młodą kobietę ubraną w aksamitną, fioletową sukienkę. Wykreowana na Madame de Sevigné Małgorzata Zawadzka stoi obok potężnej i bogato zdobionej aksamitnej sukni, która wygląda jakby już była „założona”. Aktorka staje za nią i dopasowuje swoje ciało do tej konstrukcji z aksamitu. Idealnie do niej pasuje i tak samo sztywno jak wygląda suknia płyną słowa. Suchy raport o śmierci Vatela i o powodzie samobójstwa - niedostatecznej ilości mięsa na uczcie królewskiej i ryb. Postać znika, wchodzi kolejna kobieta – Iwona Bielska. Dynamicznym, żartobliwym, emocjonalnym potokiem słów zalewa publiczność. 

Aktorki uwypukliły kontrast miedzy kobietą współczesną i kobietą z przeszłości. Mimo iż postać może swobodnie się wypowiadać w teraźniejszości i w tworzonym blogu, nadal jest skrepowana konstrukcją, jaką jest niebieska sukienka. W tej kreacji, w którą Iwona Bielska wsuwa się na krześle, aby prowadzić monodram, ukazana jest teatralność postaci świadomej mechanizmów współczesności, a jednak uwiązanej przez nie. Sytuacja jest skrzętnie wykreowaną, żartobliwą opowieścią z momentami smutku. Nastroju dopełnia spadające piórko w zielonym świetle. 

„My dzieci sieci” przenosi nas w przestrzeń muzeum Teatru Starego – fotel ustawiony przy ścianie, okna zasłonięte niebieskim plastikiem i nerwowo, niepewnie kręcąca się po scenie i widowni @linka (Krzysztof Zawadzki). Monodram niezwykle skutecznie igra z samym gatunkiem, konwencją bloga, każdą sztuczką teatralną, jaka może być proponowana. Gdy słychać piosenkę Tiny Turner „We don\'t need another Hero” @linka krzyczy, aby ją wyłączyć. Dźwiękowiec zaczyna drażnić się z postacią, co odkrywa kolejną iluzje teatru i każe wszystkim być elementem spektaklu.

Tekst wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu odbiorcy, ukazując konwencje społeczne, historyczne, ale również sposoby tworzenia relacji międzyludzkich. W zabawny sposób używa języka mediów, pokazując fałsz i możliwości manipulowania nim. Realność doświadczeń i osoby piszącej blog nie jest określona. Monodram oscyluje wokół pojęcia tożsamości i możliwościach jej kreowania przez media. Oczekiwania widza są kolejnym polem gry dla twórców, umożliwiającym zaangażowanie go w przedstawienie. Tekst jest zestawieniem różnych stanów i emocji kreowanych z pełną świadomością. Ciekawi, bawi, drażni się z widzem i jego reakcjami, tworząc ciekawy spektakl.

Światła na widowni są zaświecone, gdy przenosimy się znowu na Nową Scenę. Chodząca w kółko kobieta w stroju lekkoatletki reprezentacji Polski. Przenosimy się z rejonów autokreacji do „pamiętnika myśli”. Młoda studentka medycyny walczy z rzeczywistością nas otaczającą, wrogą. Kolejne upokorzenia, niszczące jej idealizm, sprawiają, że wyjeżdża z kraju, szukając, jak tysiące innych, lepszej pracy, normalniejszej sytuacji zarobkowej. Śledzimy to mierzenie się z sytuacją niczym długi męczący bieg, zapasy, ciągłe napięcie. Katarzyna Krzanowska wygina ciało niczym gimnastyczka, prowadząc monodram o wtłaczaniu się, przypasowywaniu, ciągłej walce. „Forma przetrwalnikowa” nie skupia się w takim stopniu na kreacji jak poprzednie przedstawienia. Szuka dla siebie najlepszej formy na ukazanie frustracji, niepewności, lęku i sytuacji. Decyzja o wyjeździe następuje i strój lekkoatletki zostaje zakryty ubraniami. Potem czeka nas ogłuszenie rykiem silnika odrzutowca i równie przeszywające dźwięki hymnu polskiego. 

Spektakl „Blogi.pl” jest niezwykle ciekawą propozycją i wskazaniem nowych źródeł i form dramatycznych. Możliwości kreacji i miejsce dla teatru daje Internet – komunikacji bez fizycznej obecności, pozwalającej na kreowanie tożsamości bez granic. Reżyserzy badają to medium tworząc bardzo dynamiczne przedstawienia, będące uzupełnieniem świetnych bogatych, pomysłowych tekstów i dyskutujący z nimi. Dopasowują twarze, zmieniają dekoracje i rekwizyty, tak samo jak piszący blogi, tworząc sztukę.

Justyna Stasiowska
Dziennik Teatralny Kraków
16 stycznia 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...