Globisz poprawia widzom nastrój

"Lepsi" - Krzysztof Globisz - Teatr PWST w Krakowie

W "Lepszych" Jekateriny Narszi, egzaminie trzeciego roku aktorskiego wydziału PWST, pokazanym gościnnie w Teatrze "Nowym", obowiązuje żywioł młodości i naturalności. Reżyser spektaklu, Krzysztof Globisz, tuż przed rozpoczęciem przedstawienia, w teatralnym foyer dowcipnie tłumaczył ideę publicznego pokazu egzaminu. "Będzie trochę śmiesznie, a na pewno dziwnie, proszę wybaczyć błędy, bardzo się staramy"

Nieobowiązująca atmosfera obowiązywała również podczas premierowej prezentacji. W którymś momencie wysiadł sprzęt, a siedzący w pierwszym rzędzie reżyser na żywo komentował dokonania podopiecznych. Ściszonym głosem mówił: "wolniej, głośniej, zrób pauzę" itd.

"Lepsi" nie mają klasycznej narracji. To ciąg rozbitych na epizody mikroopowieści, które opisują zagubienie młodych ludzi w wielkim mieście. Desperacko szukają szczęścia, ale są dziwnie wybrakowani. Zamiast wybierać łatwiejsze rozwiązania, decydują się na szaleństwo, autodestrukcję. Albo nie robią niczego. Kontestują wszystko.

Dramat Jekateriny Narszi nie jest sztuką szczególnie wartościową literacko. Autorka, należąca do pokolenia zbuntowanych rosyjskich pisarzy i reżyserów, takich jak Wyrypajew czy Wartanow, pisała swój dramat będąc mniej więcej rówieśnicą dzisiejszych studentów PWST. Ma to dobre i złe strony. "Lepsi" są do bólu szczerym zapisem rozterek młodości, ale wyróżniają się także charakterystycznym dla wrażliwych nastolatków infantylizmem.

Rosja z dramatu "Lepsi" jest wypełniona wyłącznie dziwkami, alfonsami, narkomanami. Jeżeli pojawiają się związki, to tylko kazirodcze lub lesbijskie. Ma być odważnie, brawurowo i z przytupem. W efekcie stereotyp goni stereotyp, i gdyby traktować ten tekst serio, wyszedłby bełkocik podpisany przez literacko i erotycznie pobudzoną panienkę z dobrego domu.

Na szczęście aktorzy Globisza bawią się tekstem, są zdystansowani i ironiczni. To naj "lepsze" remedium na "Lepszych". Dziwka, która ma na imię "Szczęście" spotyka Romantyka; chórzystka (facet) rozmawia z euforyczną Iriną W. (oraz z jej duchem); ciągle ktoś komuś przeszkadza, wchodzi w drogę, a hity zespołu Tatu sąsiadują z łzawymi rosyjskimi balladami.

Kostiumy raczej z demobilu, scenografia żadna, a jednak patrzy się na te wesołe, chociaż bardzo przy tym smutne zapasy z życiem z rosnącą przyjemnością. Duża w tym zasługa całego zespołu aktorskiego. Wyróżniają się zwłaszcza Łukasz Wójcik (w rolach męskich i żeńskich), komiczny Maciej Raniszewski, utalentowana Julia Pogrebińska i autoironiczny Arkadiusz Walesiak. Hiroaki Murakami, pochodzący z Japonii student krakowskiej PWST - jako Koka i "student w beciku - jest zabawnym, egzotycznym przybyszem. Prostytutka Szczęście chciała zbawić wszystkich zdeprawowanych aniołów półświatka. W dramacie Narszi była epigonką teatralnych "brutalistek", ale w u Globisza daje ludziom światło. Dzisiaj warunkiem koniecznym do wystawienia "Lepszych" jest dystans. Dziwka nie ocali świata, ale sprawi, że być może na chwilę się zatrzymamy, uśmiechniemy. To bardzo wiele.

***

Nagroda dla recenzenta

Łukasz Maciejewski, recenzent GK, został laureatem prestiżowej nagrody "Uskrzydlony" za osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, eseistyki teatralnej oraz za tom wywiadów "Przygoda myśli"

Łukasz Maciejewski
Polska Gazeta Krakowska
26 stycznia 2011
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Teatry
PWST, Kraków
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...