Intensywny marzec

Gdański Teatr Szekspirowski

Marzec w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zapowiada się niezwykle intensywnie. W programie znalazły się spektakle teatrów flamandzkich oraz rodzimych scen teatralnych, znakomite koncerty artystów polskich i zagranicznych, a także pokazy filmów, spotkania z artystami i konferencje naukowe oraz wiele innych wydarzeń w przestrzeni całego miasta.

Gaba Kulka, Julia Marcell

Koncert na Dzień Kobiet
8 marca. godz. 19:00

Z okazji Dnia Kobiet w GTS zagrają dwie najważniejsze polskie wokalistki młodego pokolenia: Julia Marcell i Gaba Kulka. Obie artystki wydały w zeszłym roku swoje kolejne, znakomicie przyjęte płyty, obie są znane ze świetnych występów na żywo i stworzyły własny, rozpoznawalny styl, za który były wielokrotnie nagradzane. 8 marca wystąpią po raz pierwszy podczas jednego wieczoru, dając wraz ze swoimi zespołami oddzielne koncerty, ale również zagrają wspólnie - materiał opracowany specjalnie na tę okazję.
Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Można powiedzieć, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanka gatunków, od fortepianowego rocka, przez jazz, po weillowski kabaret. Koncertuje w całej Polsce, występowała także Londynie, Berlinie, Kolonii, Frankfurcie, Pradze, Oslo i Tajpej.
Julia Marcell – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Obok własnych piosenek, pisze również muzykę dla filmu i teatru. Laureatka m.in. Paszportu Polityki 2012 oraz Fryderyka 2012. Koncertuje wraz z zespołem na całym świecie - odwiedzili m.in. Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Finlandię, Portugalię, Japonię i Stany Zjednoczone.

BILETY:
50 zł przedsprzedaż
60 zł w dniu koncertu

DRUGS KEPT ME ALIVE

tekst i reż.: Jan Fabre

15 marca, godz. 18.00
Spektakl prezentowany w ramach Tygodnia Flamandzkiego:

czas trwania: 60 min.

Jan Fabre, znany z wizjonerskich, plastycznych, realizowanych z dużym rozmachem przedstawień tym razem operuje bardziej intymną formą. Antony Rizzi w przejmującym monodramie autorstwa Fabre'a otwarcie mówi o uzależnieniu od narkotyków. Reżyser aranżuje sytuację spotkania aktora z widzem, przyjacielskiego zwierzenia, w którym tragedia miesza się z komizmem. Przyjmuje poetycką konwencję, unika dosłowności i brutalności, dzięki czemu performer może nabrać dystansu do opowieści, utrzymując przy tym intensywny kontakt z widzem. Opowiada o swoim doświadczeniu z narkotykami, życiu z wirusem HIV, seksie, który dawał mu poczucie władzy i kontroli. Nie jest to jednak opowieść o upadku i krzywdzie, ale eksperymencie, który miał na celu przekroczenie granic rzeczywistości.
BILETY:
Strefa A: 50/35 zł
Strefa B: 45/30 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 złhttp://www.bilety.teatrszekspirowski.pl/numerowane.html?id=100

Filmy w reżyserii Felixa Van Groeningena
Teatr w Oknie
15 i 19 marca, godz. 18:00 i 20:00
Prezentowane w ramach Tygodnia Flamandzkiego:

W kręgu miłości (tyt. oryg. The Broken Circle Breakdown, 2012)
15.03 18.00 i 20:00

Reżyseria: Felix van Groeningen
Czas trwania: 111 min

Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Różni ich prawie wszystko, a łączy jedno – gorąca miłość od pierwszego wejrzenia i życiowa niezależność. On jest wolnym duchem i zagorzałym ateistą. Ona pracuje w salonie tatuaży, które sama robi i wierzy, że światem rządzi nie rozum, lecz dusza. Połączyła ich namiętność, a scaliła pasja do porywającej muzyki bluegrass, wspólne muzykowanie i narodziny córki Maybelle.
Nagle i niespodziewanie koło fortuny się odwraca. Kilkuletnia Maybelle zapada na poważną chorobę, a żarliwe uczucie Elise i Didiera poddane zostaje poważnej próbie. Oboje oddalają się od siebie i zaczynają żyć własnym życiem. Nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość nie pozwoli im się poddać i nie zabierze tego, co kiedyś stało się jej owocem. Czy uda im się pokonać przeznaczenie?

BILETY: 10 złhttp://bilety.teatrszekspirowski.pl/nienumerowane.html?id=90

Boso, ale na rowerze (nid.: De Helaasheid der dingen, (2009)
19.03 18.00 i 20:00

Czas trwania: 108 minut
Reżyseria: Felix Van Groeningen
Lata 80. XX wieku, małe miasteczko w Belgii. Trzynastoletni Gunter Strobbe mieszka wraz z ojcem i trzema wujkami w domu swych dziadków. Spokój i cisza nie są tu częstym gościem. Strobbowie to głównie hazardziści, pijacy i kobieciarze, żyjący w atmosferze błogiego lenistwa, nieróbstwa, kłótni, a przede wszystkim zakrapianej alkoholem szalonej zabawy. Absurdalne pomysły są tu na porządku dziennym, a im bardziej szalone, tym lepiej, bo wszyscy realizują je z większym zapałem.

"Boso, ale na rowerze" to zaskakująca i oryginalna kombinacja tragikomicznego romansu i czarnego humoru, połączonego z klimatem muzyki Roya Orbisona. Wiele scen ma charakter komiczny, a nawet absurdalny, ale wszystko podszyte jest tu głębszym znaczeniem. To nie tyle czysty sarkazm, co raczej tragikomiczna radość przez łzy.

BILETY: 10 zł

AFRICA

tekst i reż.: Peter Verhelst

16 marca, godz. 19.00
Spektakl prezentowany w ramach Tygodnia Flamandzkiego

Reżyseria, tekst: Peter Verhelst
Występuje: Oscar van Rompay
Muzyka: Kreng

„Africa", to monolog napisany przez Petera Verhelsta dla Oscara Van Rompay. Nie jest to opowieść o prawdziwej Afryce, lecz o miejscu wyśnionym, do którego się dąży. To niezrozumiała przestrzeń pełna egzotyki, muzyki, seksu i przemocy, a także naturalnego piękna, kolorów i zapachów. Spektakl o pragnieniu białego człowieka, aby stopić się z Afryką.

Oscar Van Rompay, aktor teatru NTGent, jedno życie wiedzie w Belgii, a drugie w Kenii. Pół roku mieszka w Europie, a drugą połowę spędza w Afryce, gdzie prowadzi komercyjną uprawę drzew. Jako aktor, był odtwórcą roli muzułmańskiego terrorysty, analityka finansowego, dziecka, rolnika oraz mordercy. W autobiograficznym monologu „Africa" wciela się jednak w najtrudniejszą, jak do tej pory, rolę: siebie samego.

BILETY:
Strefa A: 50/35 zł
Strefa B: 45/30 zł
Strefa C: 35/20 zł
Strefa D: 15 zł

http://www.bilety.teatrszekspirowski.pl/numerowane.html?id=101Osama Abdulrasol Quartet
koncert
17 marca, godz. 19.00
Koncert prezentowany w ramach Tygodnia Flamandzkiego

MUZYCY: Osama Abdulrasol, Helena Schoeters, Philippe Thuriot, François Taillefer i Lode Vercampt

OsArt czyli Osama Abdulrasol, to artysta, który urodził się w Babilonie w Iraku, studiował muzykę Zachodu (gitara klasyczna) w Anglii oraz muzykę Wschodu (kanun) w Iraku. Do Gandawy trafił jako uchodźca. W 2013 roku był laureatem corocznej nagrody kulturalnej miasta Gandawa. Komponuje rozmaite utwory muzyczne, stworzył ścieżki dźwiękowe do wielu różnych projektów, filmów i sztuk teatralnych.

Kwartet Osamy składa się z niezwykłych muzyków. Osama Abdulrasol oczarowuje każdą publiczność magicznymi dźwiękami swojego kanunu, instrumentu, będącego potomkiem starej egipskiej i babilońskiej harfy. Philippe Thuriot jest jednym z najbardziej uzdolnionych i wszechstronnych współczesnych akordeonistów, podziwianym zarówno w świecie współczesnego jazzu, jak i muzyki klasycznej. François Taillefer swoją unikalną kolekcją instrumentów perkusyjnych wyczarowuje wszystkie możliwe rytmy, zaczerpnięte z kultur świata od Indii po Środkowy Wschód. Gra wiolonczelisty Lode Vercampt'a wyróżnia się niezwykłą muzykalnością i wszechstronnością.

Specjalnie na koncert w Gdańsku do kwartetu dołączy belgijska sopranistka Helena Schoeters, której głos w niepowtarzalny sposób łączy elementy zaczerpnięte z muzyki klasycznej oraz tradycyjnej, dzięki czemu wokalistka jest doskonałą interpretatorką kompozycji Osamy Abdulrasola.

Piątka muzyków tworzy na scenie unikalną kombinację pasji i wirtuozerii, kreując nowe i fascynujące brzmienie na scenie muzyki świata i jazzowej.

BILETY: 50 złhttp://bilety.teatrszekspirowski.pl/numerowane.html?id=92

Zefiro Torna, Amorroma i Philippe Laloy - Les Tisserands

koncert
18 marca, godz.19.00
Koncert prezentowany w ramach Tygodnia Flamandzkiego

Koncertem „Les Tisserands" tradycyjna grupa muzyczna Amorroma, historyczny ensemble Zefiro Torna i saksofonisty jazzowego i flecisty Philippe'a Laloy'a, prezentuje unikatowe spotkanie folku, jazzu i muzyki dawnej, która przeniesie nas w czasy katarskie.
W XII i XIII wieku ten duchowy ruch przeciwstawił się dogmatom i sile Kościoła rzymskokatolickiego. Oksytania, region w południowej Francji, znany powszechnie jako Langwedocja, był miejscem rozkwitu kataryzmu, a zarazem rozwoju repertuaru trubadurów.
Zespół wykonuje tradycyjne utwory tamtych czasów, używając oryginalnych instrumentów i łącząc je z nowoczesnymi formami ekspresji muzycznej.

BILETY:
50 zł

Front

reż. Luk Perceval, NTGent i Thalia Theater Hamburg

20 i 21 marca, godz. 19.00
Spektakl prezentowany w ramach Tygodnia Flamandzkiego

Reżyseria: Luk Perceval
Czas trwania: 120 min. (bez przerwy)

Spektakl jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego teatru, Luka Percevala. Po ponad 100 latach od wybuchu wojny w 1914 roku, reżyser przenosi nas w miejsce Żelaznego Frontu dokładnie w momencie, gdy wszystko się zaczęło. Rzeka Ypres w czasie I wojny światowej wyznaczała granicę dwóch frontów: niemieckiego oraz alianckiego. W siłach alianckich służyło wielu flamandzkich, francuskich oraz brytyjskich żołnierzy. FRONT przedstawia nieocenzurowaną prawdę o życiu żołnierzy w okopach oraz to, jakim piętnem te wstrząsające wydarzenia odbiły się na ich życiu.

Scenariusz przedstawienia oparty jest na słynnej powieści Ericha Marii Remarque'a „Na Zachodzie bez zmian" z 1929 roku. Źródłem powieści były osobiste doświadczenia pisarza na wojennym froncie.
Scenariusz został oparty także o pamiętniki wojenne francuskiego żołnierza Henriego Barbusse'a, opublikowane w 1916 roku jako powieść pt. „Le Feu" („Ogień").

Perceval nazywa swą sztukę polifonią - jej polifoniczna natura z jednej strony wiąże się z faktem, że aktorzy mówią w czterech językach: holenderskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Z drugiej strony, jego inscenizacja jest rodzajem werbalnego koncertu, lamentu wojennego, który podnosi się, to znów opada. ... Perceval dołożył wszelkich starań, aby dopasować dźwięki i obrazy do scenariusza. Jednak spektakl oddziałuje najsilniej, gdy w pełni koncentruje się na słowach. (Der Spiegel)

„Front" wstrząsa widzem głęboko i bezlitośnie. (De Groene Amsterdammer)

BILETY:
Strefa A: 120/90 zł
Strefa B: 80/60 zł
Strefa C: 50/35 zł
Strefa D: 30 zł

Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita

konferencja
NCK, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

21 marca, godz. 9:00 - 17:00
Konferencja w ramach Tygodnia Flamandzkiego

Organizatorzy: Gdański Teatr Szekspirowski, Uniwersytet Gdański
Współpraca: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Theatrum Gedanense
Opieka merytoryczna: prof. Jacek Tylicki

W spotkaniu uczestniczyć będzie szereg znanych badaczy z uniwersytetów i muzeów belgijskich oraz polskich. Poruszane zagadnienia obejmują, między innymi: promieniowanie kultury artystycznej Brugii w XV i na początku XVI wieku, kulturę wizualną szesnastowiecznej Antwerpii, oraz różne aspekty sztuki flamandzkiej XVII stulecia, w tym rzeźbę barokową. Przedmiotem rozważań będą także opinie występujące w polskiej historiografii sztuki na temat silnych wpływów niderlandzkich w kulturze nowożytnego Gdańska.

Gdańsk był kluczowym ogniwem w procesie wymiany intelektualnej i artystycznej (w tym transmisji wzorców formalnych i ikonograficznych) pomiędzy Rzeczpospolitą a Niderlandami; odgrywał także rolę wiodącego centrum transakcji finansowych pomiędzy obydwoma krajami. Celem konferencji jest rzucenie nowego światła na rozpowszechnianie zjawisk artystycznych zrodzonych w południowych Niderlandach w tej części Europy, zarówno poprzez migrację mistrzów, jak i przemieszczanie się dzieł.
Oficjalnymi językami konferencji są polski i angielski.

Wstęp wolny.

Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego. Wesele. Wyzwolenie. Akropolis

oprac. i reż. Krzysztof Jasiński, TEATR STU w Krakowie
Czas trwania: 240 min. (dwie przerwy)

Wędrowanie wg Stanisława Wyspiańskiego to jubileuszowy projekt Teatru STU z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce, 50-lecia Teatru STU i 25-lecia Wolności pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Związku Miast Polskich.

Na efektowne widowisko z muzyką na żywo w wykonaniu wirtuozów gitary, składają się wspaniałe kostiumy i efekty świetlne, a przede wszystkim najwyższej próby aktorstwo.

W historii teatru polskiego nie wystawiono nigdy dotąd „Wesela", „Wyzwolenia", „Akropolis" jako całościowego przedsięwzięcia. Ze względu na połączenie dramatów w jeden spektakl, zostały z nich wydobyte ich esencjalne wątki, podporządkowane tematowi nadrzędnemu: wtajemniczeniu w los Polski. Czy możliwe jest przełamanie koła chocholego losu poprzez jednostkowe wyzwolenie i samoświadomość prowadzące ku ogólnonarodowemu przebudzeniu? Czy, jak wyobrażali to sobie romantycy - zadaniu temu może sprostać tylko wybrana jednostka, czy może to nasz wspólny obowiązek?

BILETY:
Strefa A: 90/70 zł
Strefa B: 65/50 zł
Strefa C: 40/25 zł
Strefa D: 15 zł

Mela Koteluk - Migracje

koncert
28 marca, godz. 20:00

Mela Koteluk jest młodą, niezwykle utalentowaną polską wokalistką o charakterystycznej, ciepłej barwie głosu. Swoją karierę rozpoczęła, śpiewając w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. Jest wielokrotną laureatką konkursów i festiwali muzycznych. Koncertowała na prestiżowych festiwalach, jak Open'er Festival, Coke Festival, Jarocin Festival czy Męskie Granie, a także w klubach w całej Polsce.

„Migracje" to drugi album studyjny Meli Koteluk wydany przez Pomaton/Warner Music Poland
w listopadzie 2014. Tym razem artystka zabiera słuchaczy do świata pełnego kontrastów - realizm słowny łączy się tu z abstrakcją, minimalizm z przestrzennym muzycznie bogactwem. Album „Migracje", to zbiór niezależnych brzmieniowo kompozycji i polskich, autorskich tekstów. Całość dowodzi konsekwencji Meli i jej zespołu w pielęgnowaniu charakterystycznego języka, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. W warstwie dźwiękowej opiera się on na łączeniu akustycznych
i syntetycznych brzmień, w warstwie słownej realizm ściera się z abstrakcją. Na płycie pojawiają się oryginalne, kojące dźwięki instrumentu hang drum. Utwory ubarwia wiolonczela, a także flety, saksofony i klarnety.

BILETY:
Przedsprzedaż:
I pula – 45 zł
II pula – 50 zł
III pula – 55 zł
W dniu koncertu: 60 zł

Spotkanie z poetką Krystyną Dąbrowską, prowadzenie Tadeusz Dąbrowski
w ramach cyklu Słowo w Oknie

Teatr w Oknie
31 marca, godz. 19.00

Słowo w Oknie to cykl spotkań z wybitnymi pisarzami różnych pokoleń. Kuratorem serii jest Tadeusz Dąbrowski, poeta, krytyk literacki i redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos", który ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał nie tylko o literaturze. Interdyscyplinarna formuła spotkań – słowo w dialogu z muzyką, obrazem czy performansem – stanowi nową jakość w życiu literackim Trójmiasta. Gościem drugiego spotkania w ramach cyklu będzie Krystyna Dąbrowska - poetka, eseistka, tłumaczka,
z wykształcenia graficzka. Autorka tomów wierszy: „Biuro podróży" (2006), „Białe krzesła" (2012; za który otrzymała w 2013 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej i Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej) oraz „Czas i przesłona" (2014).

(-)
Materiał Teatru
6 marca 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...