Jerzy Radziwiłowicz i Marian Opania wspominają

„Człowieka z żelaza" i Andrzeja Wajdę

Już w najbliższy poniedziałek w Domu Kultury KADR kolejna odsłona DKF X Wajda – dyskusja o współpracy z reżyserem, ideałach prowadzących do realizacji „Człowieka z żelaza" i rewolucji opowiedzianej w biegu. O godzinie 18 rozpocznie się pokaz filmu, a po nim – gorąca dyskusja z Jerzym Radziwiłowiczem i Marianem Opanią.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy od początku swojego istnienia kładzie nacisk na refleksje towarzyszące spotkaniom z kinem. Formuła klubu dyskusyjnego jest idealna dla wymiany myśli i wrażeń na temat sztuki filmowej. DKF-y organizowane przez Centrum stwarzają ciekawe możliwości dla rozmowy o nowych i starych filmach. Szerząc w ten sposób kulturę filmową, CKF proponuje wielbicielom kina tematyczne cykle odbywające się pod hasłem DKF X. Nazwa nawiązuje do osiągnięć Zespołu Filmowego „X", na czele którego stał patron instytucji Andrzej Wajda. Realizowany jest cykl pt. W odcinkach – to dyskusyjny klub filmowy poświęcony serialom, prowadzi go w kinie Amondo Kaja Klimek. Stworzony został także cykl, którego projekcje tropią związki kina i teatru – Magdalena Juszczyk zaprasza ludzi sceny i filmowców do Kina Muranów na wieczory pod hasłem Kurtyna... Akcja! Najważniejszym jednak dla Centrum cyklem jest DKF X Wajda – poświęcony filmom wielkiego twórcy, którego dokonania instytucja w rozmaity sposób przypomina (www.ckf.waw.pl/wydarzenia/).

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy współpracuje z różnymi placówkami kulturalnymi w Warszawie. W Domu Kultury KADR, miejscu niezwykle gościnnemu wobec przedsięwzięć CKF, jeszcze do 16 stycznia oglądać można wystawę SZKICOWNIK WAJDY. To prezentacja rysunków i szkiców Andrzeja Wajdy ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Również tam realizowany jest cykl DKF X Wajda. To projekcje filmów reżysera oraz spotkania z jego współpracownikami i przyjaciółmi. Podczas wieczorów przy ul. Wincentego Rzymowskiego 32 w Domu Kultury KADR dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska prowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi i publicznością. To okazja do niezwykłej wymiany refleksji na temat tego, co pozostawił po sobie Andrzej Wajda – w historii kina, ale też w relacjach z ludźmi.

Najbliższa, trzecia już, odsłona DKF X Wajda odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 listopada. Seans filmu „Człowiek z żelaza" rozpocznie się o godz. 18, a po projekcji w Domu Kultury KADR z publicznością spotkają się aktorzy: Jerzy Radziwiłowicz i Marian Opania. Rozmowa o filmie, który miał premierę w lipcu 1981 r., toczyć się będzie pod hasłem „Rewolucja opowiedziana w biegu". Andrzej Wajda jako artysta podejmujący temat wydarzeń dziejących się na naszych oczach uchwycił na gorąco nastroje i wydarzenia polskiego Sierpnia' 80. Film zarejestrował tworzenie się  wolnościowego ruchu, który zgromadził 10 milionów ludzi. Twórcy - reżyser i scenarzysta Aleksander Ścibor-Rylski - wykorzystali autentyczne zdjęcia, dokumenty, nagrania, relacje naocznych świadków, teksty plakatów, napisy na murze, spontanicznie tworzone pieśni, a na ekranie pokazali autentycznych przywódców polskiego Sierpnia. Kilka miesięcy po premierze filmu wprowadzono stan wojenny i internowano  liderów "Solidarności".

Czy film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes zyskał wraz z upływem czasu? Czy zmienił się jego odbiór po latach? A może oglądamy go teraz z dystansu, jaki mieli widzowie zagraniczni, i przez to dostrzegamy niezwykłość dzieła? Ten film fabularny jest też dokumentem epoki, w którym zaistniały prawdziwe postaci: Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz.

18.11.2019
DKF X Wajda
Spotkanie trzecie: „Człowiek z żelaza"  -  rewolucja opowiedziana w biegu
Dom Kultury KADR
ul. Wincentego Rzymowskiego 32
godzina 18:00
bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny

Magdalena Bociarska
Materiał organizatora
16 listopada 2019
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...