Kaszalot i inne

Weekendowe polecenia Dziennika Teatralnego

Święta wielkanocne za nami, czas więc wrócić do teatru. W białostockich placówkach duży wybór spektakli i wydarzeń kulturalnych.


„Kaszalot" reż. Anna Retoruk – Białostocki Teatr Lalek

22 kwietnia – godz. 9.00, 11.00
23 kwietnia – godz. 16.00
24 kwietnia – godz. 11.00
Kto robi teraz lalki własnoręcznie, z potrzeby serca? – to pytanie wielokrotnie powraca w spektaklu „Kaszalot". Jedną z osób, która ma serce do lalek jest z pewnością Marta Guśniowska, dramaturg Białostockiego Teatru Lalek i autorka tekstu „Kaszalot". Nie ukrywa, że sama robi lalki. Chciała wykonać lalkę lisa dla swojego partnera. Lis do końca nie wyszedł. Miał spiczasty ryjek, był brązowy i w dodatku wypełniony kaszą gryczaną. Istny Kaszalot – bohater owej sztuki.
Pewnego dnia Kaszalot obudził się z mnóstwem nurtujących pytań. Czy można nazywać się Kaszalotem, a nie należeć do ssaków tego gatunku? Czy można mieć spiczasty nosek i nie być podobnym do lisa? Czy słowne podobieństwo Kaszalota do kasztana jest wystarczające, aby poczuć się jak w rodzinie? Odpowiedzi poszukają widzowie spektaklu, który ma bardzo atrakcyjną warstwę scenograficzną oraz muzyczną. To idealna propozycja na rodzinne popołudniowe wyjścia do teatru z dziećmi.

Kaczmarski – Kwartet ProForma - Nie Teatr
22 kwietnia – godz. 20.00

Do szerszej świadomości słuchaczy przebili się dzięki współpracy z Kazikiem Staszewskim i ich wspólnej płycie "Wiwisekcja" z piosenkami autorstwa Taty Kazika, ale z pewnością nie wiecie, że Kwartet ProForma ma w swoim repertuarze ok. 250 piosenek autorstwa Jacka Kaczmarskiego oraz tria Kaczmarski - Gintrowski - Łapiński. Część tego obszernego repertuaru, m. in "Zbroję", "Obławę", "Mury", "Lekcję historii klasycznej", "Modlitwę o wschodzie słońca" czy "Wojnę postu z karnawałem". (materiały teatru)

„Kolacja na cztery ręce" reż. Piotr Dąbrowski – Nie Teatr
23 kwietnia – godz. 20.00

„Kolacja na cztery ręce" to historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha (Piotr Dąbrowski) i Fryderyka Haendla (Mirosław Zbrojewicz) w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii. To szczególne kulinarne i kulturalne wydarzenie będzie artystyczną ucztą także dla widza, zwłaszcza, że to kwietniowa premiera na scenie Nie Teatru. (materiały teatru)

Pocztówka ze Lwowa – Projekt Volodia
24 kwietnia – godz. 18.00
Piosenki uliczne czy tzw. "szemrane" tworzyły miejski folklor takich miast jak Lwów czy Warszawa. W Nie Teatrze usłyszeć je będzie można w znakomitym wykonaniu wrocławskiego Projektu Volodia.
Zespół Projekt Volodia powstał w 2007 roku. Jego pomysłodawca Janusz Kasprowicz- muzyk, aranżer, autor tekstów, zaprosił wrocławskich muzyków, grających na co dzień jazz, rock, flamenco, blues, piosenkę literacką. Przedstawił wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Po pozytywnym i przychylnym przyjęciu przez odbiorców wydanej w 2011 r. pierwszej płyty live p.t. „Piosenki Włodzimierza Wysockiego" oraz sukcesach na koncertach w całym kraju, muzycy wydali jeszcze cztery płyty, m.in. w 2020 roku album p.t. „Pocztówka ze Lwowa", w którym sięgnęli do bardzo bogatego zbioru lwowskich piosenek, nie tylko z okresu 20-lecia międzywojennego, ale również tych napisanych w późniejszym czasie przez twórców, rodowitych lwowiaków – już na emigracji oraz w 2021 roku płytę „Projekt Volodia gra Grzesiuka". (materiały teatru)

„Mi estas Lidia" reż. Paula Czarnecka - Akademia Teatralna Warszawie Filia w Białymstoku (Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego)
22 kwietnia – godz. 19.00
23, 24 kwietnia – godz. 18.00

"Lidia Zamenhof, wydawczyni, tłumaczka, najmłodsza córka Klary (Silbernik) i Ludwika Zamenhofa" – ta definicja encyklopedyczna jak nagrobek definiuje jej dokonania, a przecież wiadomo, że tam przecież żył kiedyś człowiek – postać zbudowana tak jak my, z myśli i ciała.

Spektakl "Mi estas Lidia" nie jest próbą biograficznego uchwycenia portretu Lidii Zamenhof, lecz dyskusją na temat idealizmu, procesu dojrzewania, determinacji, zasadności poświęcenia i ofiary. W onirycznej przestrzeni przypominającej ekspozycje zapomnianej wystawy Paula Czarnecka wskrzesza definicję, oddając Lidii głos, przywołując strzępki jej wspomnień, wchodząc z nią w nieustanny dyskurs.
Partnerzy projektu: Białostocki Ośrodek Kultury, Białostockie Towarzystwo Esperantystów
Spektakl zrealizowany w ramach stypendium "Twórcy Profesjonalni" Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dofinansowaniu przyznanemu przez ZAiKS. (materiały ATB)

Prościej się nie da – koncert Patryka Ołdziejewskiego – kawiarnia BTL Lalki
23 kwietnia – godz. 20.00

Patryk Ołdziejewski – aktor z zawodu, reżyser z obserwacji, grajek z pasji, pieśniarz z przypadku i łakomczuch z miłości. Na co dzień aktor w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W tzw. międzyczasie robi wszystko co może, aby upowszechniać, rozpowszechniać i spowszechniać kulturę związaną z teatrem, muzyką i słowem. Zapatrzony w abstrakcję tworzy i działa z przyjaciółmi w grupie Spider Demon Massacre. Razem z nimi prezentował projekt „(HashTak) Witkacy". Wieczny poszukiwacz kontaktu oraz bliskości z ludźmi i naturą.

- Tytuł koncertu nie jest przypadkowy – mówi Patryk Ołdziejewski. „Prościej się nie da" to zbiór muzycznych kawałków wynikających z obserwacji otaczających mnie ludzi, jak i samego siebie W tym roku będę obchodził 30 urodziny, więc postanowiłem zrobić sobie prezent i zebrać materiał, w którym zerknę na to pędzące życie z dystansem, humorem, czy delikatną nostalgią. W całej prostej tekstowej refleksji pomogli mi Krzysztof Puławski, Witkacy i momentami ja sam. Natomiast proste melodię zagrało życie i instrumenty, które znalazłem w domu. Tak więc będzie to sympatyczne i wygodne spotkanie analizujące moje i ... czasem Wasze życie. (materiały BTL Lalki)

"Ściana z widokiem" reż. Konrad Dworakowski Grupa Coincidentia – Uniwersyteckie Centrum Kultury
23, 24 kwietnia - godz. 18.00

Bliskość, czułość, obecność. Pojęcia tak ważne dla każdego z nas, niezbędne do budowania relacji i bezpiecznej wizji świata, w jednym krótkim momencie znalazły się w opresji. Ledwie zdołaliśmy je wypowiedzieć, polubić, a już tracimy je z oczu w wyniku zamknięcia i narastającej samotności. A może pustka, którą odczuwamy zawsze gdzieś w nas była, tylko teraz widzimy ją wyraźniej? W tej pustce szukamy nowych pojęć, inne redefiniujemy. W spektaklu "Ściana z widokiem" artyści próbują to zrobić za pomocą metafory, w przekonaniu, że tylko ona pozwoli nam lepiej świat zrozumieć. Posługując się materiałami z warsztatów twórczych z dziećmi i młodzieżą tworzą model, który w poetycki sposób przymierzają do rzeczywistości postrzeganych w skali mikro i makro.

Świat Kuby, głównego bohatera spektaklu jest kosmosem, który można zamknąć w małym akwarium, a zarazem nie mieści się w wyobrażalnych granicach. Samotność jest jednocześnie samotnością jednego dziecka i samotnością nas wszystkich. Wraz z bohaterem szukamy antidotum na tę pustkę. W wyobrażonym świecie może być nim spotkanie. Płynącą z niego przyjemność i radość wyrazić można poprzez sztukę. Sztuka jest dla artystów drzwiami, które próbują stworzyć na symbolicznej ścianie. Bruno Schulz pisał w "Samotności": "Nie ma pokoju tak zamurowanego, żeby się na takie drzwi zaufane nie otwierał". Z udziałem widzów spektaklu aktorzy spróbują takie drzwi "zainsynuować", zadając pytanie, nie tyle o to, co za nimi jest, ale jak do nich dojść. (materiały Grupy Coincidentia)

Wstęp na spektakl bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Aby dokonać rezerwacji, należy przesłać swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl, wpisując "Ściana z widokiem" w tytule maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Spektakl dla widzów powyżej 12. roku życia.

Anna Dycha
Dziennik Teatralny Białystok
22 kwietnia 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia